Wind zorgt voor spektakel tijdens Colijnsplaatse Dagen II BEVELANDEN EN THOLEN 19 maandag 12 augustus 2019 CULTUURFESTIVAL FORT ELLEWOUTSDIJK Een unicum. Niet eerder trok festival Oeljebroelje zoveel bezoekers naar Fort Ellewoutsdijk. Zeker 1745 kunstliefhebbers namen een kijkje binnen de muren van het vestingwerk aan de Westerschelde. „Ondanks de massale belangstelling, is het heel relaxt verlopen", zegt organisator Alice Speckmann. De organisatie, de Bor- selse cultuurraad, weet niet wat het meemaakt. Waar dui zend bezoekers nor maal is, staat de teller halverwege de middag op ruim 1400. En nog altijd komen fietsers aanrijden. ,,Dit is uniek", zegt organisator Alice Speckmann. ,,Ze blijven maar komen." Ondanks het hoge bezoekers aantal, is het nooit te druk op het fort. Mensen luisteren naar mu ziek, praten bij met bekenden of werken een wafel met een dikke dot slagroom naar binnen. Freddy Meesters uit Goes be zoekt het festival voor het eerst. ,,Goed sfeertje hier. Misschien gaan we nog wel met een stukje kunst naar huis. Dat gebeurde laatst ook tijdens een bezoek aan de kunstroute in Wemeldinge. Dus wie weet." Dat is waar het bij Oeljebroelje om draait. Kunst in de breedste zin toegankelijk maken voor een groot publiek, zegt organisator Speckmann. ,,Voor heel schappe- lijke prijzen kun je vandaag kunst in huis halen." Precies wat Londenaar George Britovsek deed. Onder zijn arm draagt hij een kleurrijk schilderij voor in de studeerkamer. ,,Mijn vrouw was meteen verkocht. En ik ook. De kleuren spreken ons enorm aan." Het blijkt een surrea listisch werk van Jean Paul Prent. Deze kunstenaar uit Lewedorp vulde een hele kazemat met zijn werken. ,,Af en toe ben ik een beetje manisch", zegt hij. ,,Dan kan ik niet stoppen met schilde ren. Het resultaat is dat ik een berg schilderijen heb verzameld." Prent legt met plezier het verschil tus- sen de kunstwerken uit. Hoe hij, na verschillende psychoses, keer op keer een andere stijl ontwik kelde. „Inmiddels ben ik ook be gonnen met dichten", zegt hij wij zend naar zijn eerste bundel. Niet alleen in de kazematten van het fort, ook buiten staan Mij gaat het niet om de verkoop. Het is gewoon een leuk en goed verzorgd festival volop stands. Zoals sieraden van Jos ten Klooster uit Middelburg. Ze staat vanaf de eerste editie op Oeljebroelje. ,,Mij gaat het niet om de verkoop. Het is gewoon een leuk festival, dat goed verzorgd is." Ook aan de jeugd is gedacht. Jongens en meisjes lopen driftig heen en weer op zoek naar ant woorden. ,,We hebben een speur tocht uitgezet", zegt Speckmann. ,,Kinderen die daaraan meedoen hebben straks alle hoeken en gaten van het fort gezien." Wie even naar het toilet moet, ontkomt tijdens Oeljebroelje niet aan een gesprekje met de toiletjuf, gekleed in een rood kostuum. ,,Voor een plas naar tante Sas", grapte ze. Een aantal jaar geleden is ze de 'act gestart'. En vertelt Sas onzinnige verhalen aan bezoekers. Zoals over haar vakantie naar Ma- durodam. ,,Ideaal joh, kun je in een dag heel Nederland zien." Verder zijn er doorlopend optre dens en krijgt oud-voorzitter van de cultuurraad Guus Klaarenbeek regelmatig de vraag wat Oelje- broelje nu eigenlijk betekent. ,,Sommige mensen hebben er op internet een complete zoektocht van gemaakt. Maar ze kunnen het niet vinden. Misschien moeten we het mysterie rond de naam maar zo laten." Het klappert en het fluit aan de ha ven in Colijnsplaat. Op de Ooster- schelde schuimkoppen. Toch gaat het jaarlijkse feestje gewoon door. ,,We hebben wel enkele aanpassin gen in het programma gedaan", zegt Ko Kallewaard, organisator van de Colijnsplaatse Dagen. ,,De heli kopter vliegt niet en het luchtkus sen hebben we geschrapt. En we hebben iets minder kramen. Maar de KNRM vaart gewoon." Voor een beetje sensatie staat het publiek in de rij. Dik vijftig man We hebben wel enkele aanpassingen in het programma gedaan wacht op de steiger tot ze aan boord mogen voor een kwartiertje stuite ren met de reddingboot van de KNRM. Twaalf mensen per keer kunnen mee. Thijs Tazelaar komt met een brede grijns op zijn gezicht van de boot. Met zijn dochter Mieke en kleindochter Zara heeft hij een kwartier meegevaren. ,,Wat gaat dat tekeer", zegt hij. ,,Echt een aanra der. We hebben heel de tijd op de punt van de boot gestaan." Minder kramen De wind heeft ook een keerzijde. De traditionele markt moet het met twintig kramen minder doen. „Standhouders die met een food- truck uit Amsterdam moesten ko men, zijn op het laatste moment af gehaakt vanwege de weersomstan digheden", zegt Kallewaard. ,,Be- grijpelijk." Toch is de Voorstraat net als andere jaren goed gevuld. Zowel met kraampjes als met publiek dat slenterend voorbijtrekt. I v BE Nog nooit zo druk op Oeljebroelje Timo van de Kasteele Ellewoutsdijk -Jos ten Klooster Op veel plaatsen gingen evene menten zaterdag niet door van wege het onstuimige weer. Maar in Colijnsplaat deinsden ze niet terug van een beetje wind. Ster ker nog, daar stonden bezoe kers van de Colijnsplaatse Da gen in de rij voor een tochtje op de reddingboot van de KNRM. ,,Dit is echt duizend keer leuker dan de draaimolen", zegt Zara Tazelaar (6) uit Colijnsplaat. Colijnsplaat -Ko Kallewaard, organisator De reddingboot van de KNRM trok veel bekijks. Per keer konden twaalf mensen meevaren. foto johan van der heijden George Britovsek uit Londen kocht een schilderij van de Lewedorpse kunstenaar Jean Paul Prent. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46