Nog veel grotere monstermeervallen in Nederlandse rivieren NIEUWS 3 Mysterieus overlijden misbruikverdachte roept vraagtekens op in VS maandag 12 augustus 2019 Karlijn van Houwelingen New York Epstein (66) werd afgelopen week end dood in zijn cel gevonden na een 'ogenschijnlijke zelfmoord', volgens de New Yorkse gevangenis waar hij verbleef. Zijn dood schokt de VS en de wereld: zijn geheimen gaan nu mee zijn graf in, zijn slachtoffers kunnen gerechtigheid vergeten. Vorige maand werd Epstein gear resteerd op verdenking van vrou wenhandel en misbruik van min derjarige meisjes. Hij zou zich ver grepen hebben aan tientallen meis jes in zijn huizen in New York en Florida, en liet hen nieuwe slacht offers werven. Soms waren ze pas 14 jaar oud. In 2008 was hij nog weggekomen met een deal, waar door hij maar dertien maanden de cel in hoefde en alleen in het week end bovendien. Nu hing hem 45 jaar boven het hoofd. Epstein, vriend en bekende van beroemdheden en politici, onder wie Donald Trump en Bill Clinton, is er met zijn overlijden in geslaagd de consequenties van zijn vermoe delijke daden te ontwijken. Maar justitie in New York kondigt aan dat het onderzoek naar medeplich tigen wordt voortgezet. Onder meer een goede vriendin, de Britse Ghislaine Maxwell, zou meisjes voor hem hebben geronseld. Moedig ,,Voor de moedige jonge vrouwen die naar voren zijn gestapt en de vele anderen die dat mogelijk nog doen, wil ik herhalen dat we ons blijven inzetten voor jullie. Ons on derzoek naar het gedrag uit de aan klacht - inclusief een criminele sa menzwering - blijft doorgaan'', zei aanklager Geoffrey Berman tegen nieuwszender CNN. Onder meer de FBI is een onder zoek gestart naar de mysterieuze dood van de misbruikverdachte. Want hoe kon hij overlijden in een van de zwaarst beveiligde gevange nissen van de VS? Twee weken geleden werd hij door zijn celgenoot bewusteloos en met verwondingen aan zijn nek ge vonden na wat een zelfmoordpo ging leek. Hij werd onder extra toe zicht geplaatst, maar bronnen mel den aan Amerikaanse media dat hij zes dagen later weer onder het ge wone gevangenisregime werd vast gehouden en zelfs alleen werd gela ten. Dat hij aan berechting ontkomen Iemand moet betaald zijn om de andere kant op te kijken is, zorgt voor veel woede en wan trouwen. De overheid, verklaarde de Republikeinse senator Ben Sasse, 'heeft deze meisjes weer in de steek gelaten'. Hij vindt dat er koppen moeten rollen. ,,Het is on vergeeflijk dat deze verkrachter niet onder constant zelfmoordtoezicht stond. De slachtoffers verdienen het om hun seriemisbruiker in de rechtbank te zien.'' Ook minister van justitie Bill Barr was volgens bronnen 'razend' toen hij van het overlijden hoorde. In een verklaring meldt hij ge schokt te zijn. ,,De dood van Ep stein roept serieuze vragen op.'' Uit New York en Florida, waar het misbruik zou hebben plaatsge vonden, komen dezelfde boze reac ties. Alexandria Ocasio-Cortez, die een deel van New York vertegen woordigt in het Huis van Afgevaar digden, schreef op Twitter: ,,We hebben antwoorden nodig, heel veel." Senator Rick Scott uit Florida: ,,Het bureau van gevangenissen moet beantwoorden welke syste matische fouten van het huis van bewaring in Manhattan of crimi nele daden deze lafaard hebben toegestaan de slachtoffers gerech tigheid te ontzeggen." Complottheorieën Het regent complottheorieën in re actie op het mysterieuze overlijden. ,,Hoe kan iemand die zo spraakma kend is zelfmoord plegen? Ze moe ten camera's op hem gericht heb ben gehad. Iemand moet betaald zijn om de andere kant op te kij ken'', zei Eva Ford, moeder van slachtoffer Courtney Wilde, tegen de Miami Herald. Autoriteiten hebben laten weten dat ze geen geweld vermoeden. Ep stein zou zichzelf hebben opgehan gen. Maar dat verrast zijn omge ving, meldde The Washington Post. Epstein zou de afgelopen dagen in een goed humeur zijn geweest. In wilde theorieën op het inter net worden - afhankelijk van par tijvoorkeur - de Clintons dan wel Trump verantwoordelijk gehouden voor zijn dood. President Trump zelf retweette een bericht met een theorie over betrokkenheid van de Clintons, over wie in conservatieve kringen al sinds de jaren negentig allerlei spookverhalen rondgaan. Het overlijden van Epstein kwam kort nadat meer details over de mis- bruikbeschuldigingen naar buiten kwamen in rechtbankdocumenten. Een van de vrouwen, Virginia Giuf- fre, zegt dat ze van Epstein seks moest hebben met onder meer de Britse prins Andrew, voormalige gouverneur van de staat New Mexico Bill Richardson en een voormalig senator, George Mit chell. In de documenten wordt daarvoor geen nader bewijs gele verd. Giuffre werd door een vriendin van Epstein gerekruteerd als 'mas seuse' toen ze als 15-jarige een baantje had bij het Mar-a-Lago re sort van Donald Trump. Trump nam nooit deel aan seks en flirtte nooit met haar, verklaart ze. Visser Dirk Ditters haalde afgelo pen week op het Rutbekerveld in Enschede een exemplaar van 2,27 meter uit het water. In de nacht van zaterdag op zondag ging Dick Jansen uit Ulft daar samen met zijn vismaatje Mark Buijl over heen: ze sloegen een meerval van 2,36 meter uit de Oude IJssel aan de haak. Volgens kenners zijn dat lang niet de grootste meervallen die in Ne derland gevangen zijn. ,,Vissers houden hun megavangst geheim, om hun visspot veilig te stellen.", weet directeur Bart de Vries van visvijver Fishing Adventure in En schede, waar een van de monster- vissen deze week werd gevangen. Hij sluit niet uit dat binnenkort de eerste meldingen komen van vissen die wel drie meter groot zijn. De grootste meerval ooit gemeten haalde zelfs een lengte van 3,5 me ter, die werd gevangen in Rusland. De monsterlijk grote meervallen zitten al een tijdje in de Neder landse wateren en vormen de grootste inheemse roofvis van Ne- derland. ,,Ze zijn hier opgegroeid", weet hoofdredacteur Arnoud Ter louw van vismagazine Beet. ,,We zien wel een opkomst van meer vallen die heel groot worden." En dan te bedenken dat de meerval bijna uitgestorven was in ons land. Er was jaren geleden nog maar één populatie over, in de Westeinderplassen. Maar door de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Donau kon de meerval Nederland binnenzwemmen en de wateren veroveren. ,,Ook ont snapten er een paar uit een kweke rij in Wallonië, waardoor ze in de Maas terecht kwamen'', weet fer vent visser en hengelsportjourna list Thomas Sintobin. De paar warme zomers van de afgelopen jaren hebben de vissen volgens hem explosief laten groeien. Met name in de grote ri vieren, zoals de Waal en de Maas, zwemt de meerval rond. ,,Maar ook in hartje Rotterdam. Daar zijn zelfs grotere gevangen dan deze week, alleen zijn die niet gemeld'', aldus Terlouw. ,,Ik denk dat die in Rotterdam wel 2,70 meter was." Mensen hoeven niet bang te zijn voor de monstervis. Meervallen zijn nieuwsgierig en reageren op trillingen, dus ze zullen wel hap pen als je met je voet van een boot in het water hangt, maar ze zijn verder ongevaarlijk. Wie een mon- stervis aan de haak wil slaan moet van goeden huize komen, want het dier laat zich niet zomaar van gen en weegt ook nog eens bijna honderd kilo. GO Woede om dood Epstein De handlangers van miljardair en misbruikverdachte Jeffrey Epstein zullen niet ontkomen aan hun straf nu de spil in een van de spraakmakendste mis- bruikzaken ter wereld is overle den, stelt justitie in de VS. Demonstranten protesteren bij het federaal gerechtshof in New York met foto's van misbruikverdachte Jeffrey Epstein. foto afp -Eva Ford, moeder van slachtoffer Courtney Wilde Twee monstermeervallen met reusachtige proporties werden deze week gevangen in Neder land. De kans is groot dat het Nederlands record binnen no time weer wordt verpulverd. Het krioelt in de Nederlandse rivie ren van de uit de kluiten gewas sen meervallen. Simone van Zwienen Ulft Thomas Sintobin met een door hem gevangen meerval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3