De ene Zeeuw verrast, de andere valt tegen II 11 HZ-SCHAAKTOERNOOI ZEGE VOOR TOPFAVORIET^ Amerikaan met Russische roots wint nooit alleen. Zijn vrouw Vera Nebolsina, zelf ook een zeer verdienstelijk schaakster, is er altijd bij. Ook in Vlissingen. Schaker Gata Kamsky geniet in Vlissingen. fotos lex de meester maandag 12 augustus 2019 ±Z Q VLISSINGEN Joey Grochal kan terugkijken op een uitstekend HZ-toernooi. De schaker uit Goes was één van de dertien spelers die in Vlissingen afslo ten met 6,5 punten, slechts één punt achter winnaar Gata Kamsky. Het leverde de Zeeuw zijn beste prestatie ooit op in Vlissingen: tiende. Grochal verloor in Vlissingen slechts één keer, van Erwin l'Ami, die uiteindelijk zesde werd. De nummer tien uit Goes, zelf Fide-meester, moest acht grootmeesters voor zich dulden. Alleen nummer drie Nico Zwirs was een grotere ver rassing dan Grochal. Hij is al meester, maar mag die titel pas vanaf volgende maand dragen. Nog zonder titel schaakte hij zich dus op het podium. Voor Koen Leenhouts uit IJ- zendijke was het juist een slechte week in Vlissingen. Hij hoopte er het grootmeester schap af te dwingen door zijn derde norm te behalen, maar die was nooit in beeld. De hoogst geplaatste Zeeuw won vijf keer, maar verloor ook twee partijen. Met zes punten ein digde hij 'slechts' als twintigste. Zo trots als een pauw loopt Gata Kamsky (45) door de HZ University of Applied Sciences - de Hogeschool Zeeland in de volksmond. De Amerikaan met Russische roots heeft deze zaterdag de eindzege in het HZ-schaaktoer- nooi veiliggesteld, maar lacht vooral breeduit als hij naast zich kijkt, naar zijn vrouw Vera Nebol- sina (29). ,,Zij is er altijd bij", vertelt de winnaar. De Russin is zijn steun en toever laat. Nimmer wijkt ze van zijn zijde, behalve als ze zelf ook plaats neemt achter de tafel. Nebolsina kan namelijk eveneens zeer ver dienstelijk uit de voeten op het schaakbord, is vrouwelijk groot meester. In een deelnemersveld van 185 schakers eindigt ze de week in Vlissingen op de gedeelde ne gentiende plaats. Op papier ten minste. ,,Want winnen doen we al tijd samen", zegt Kamsky. Hij is een grootheid in de schaak wereld. De grootste vis die het HZ- Voor ons is Gata Kamsky de gedroomde winnaar toernooi ooit aan de haak had, ver telt toernooidirecteur Hans Grof- fen. Niet qua rating, wel qua naam. Hij werd in de jaren negentig de jongste speler ooit in de top tien van de wereld en haalde bij twee verschillende bonden de finale van het wereldkampioenschap. Kamsky verloor beide duels, maar werd een gouden toekomst in het schaken voorspeld. Hij zou de op volger kunnen worden van de grote Russische grootmeesters Anatoly Karpov en Garry Kasparov, werd gezegd. Maar die toekomst zag er heel an ders uit. Door onder meer een schaakbreak van acht jaar (tussen 1996 en 2004) werd hij niet de we reldtopper die hij nu had kunnen zijn. Gelukkig maar, anders had hij deze week zeer waarschijnlijk niet in Vlissingen gespeeld. Toch spreekt de naam Kamsky nog steeds aan. Groffen: ,,Dit is een mooie stempel op het toernooi. Spelers die niet met ons bekend zijn, zullen eerder naar Vlissingen komen als ze de naam Kamsky op de erelijst zien staan. Voor ons is hij de gedroomde winnaar van deze editie." Altijd druk De Russische Amerikaan moest de voorgaande dagen aardig aan de bak in de Zeeuwse kustplaats. Er lag een flinke druk op zijn schouders. ,,Ie- dere wedstrijd voel ik die druk, al tijd." De Brabantse grootmeester Loek van Wely, in 2016 winnaar van het HZ-toernooi, was zijn grootste uitdager. Het verschil aan het einde van de rit bedraagt slechts een half punt. ,,Ja, mijn goede vriend Loek speelt nog steeds een stevige pot schaak", zegt Kamsky. ,,Hij gaat altijd vol voor de winst." Gelukkig voor hem wordt het toernooi al 23 edities lang gehou den in Vlissingen. In de stad en zijn omgeving vond de schaker zijn rust. De zee, de wind; tijdens de wandelingen met zijn vrouw kon hij zijn hoofd leegmaken. Voor de wedstrijden en aan het einde van iedere lange dag. ,,Ik hou van deze stad'', zegt Kamsky over Vlissingen. ,,Gelukkig hebben we nog een dag extra om daar van te genieten. Het deed me allemaal een beetje den- ken aan New York, daar kan ik op dezelfde manier tot rust komen." Hij doelt natuurlijk op de rustge vende wandelingen langs het water die hij maakte in Vlissingen. En op de natuur die deze provincie te bie den heeft. Maar de belangrijkste factor voor Kamsky blijft Vera Ne- bolsina, die hem waar dan ook bij staat. Want achter iedere sterke man staat een sterke vrouw. Maar achter deze sterke schaker staat een minstens zo sterke koningin. GATA KAMSKY De schaker met twee koninginnen i W^oolVnd H°5cha3ktoern Gata Kamsky en zijn vrouw Vera Nebolsina met de beker. Daniel Vervelde Vlissingen -Hans Groffen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39