8 Pieters: Je wordt dit niet zomaar Van Duijn en Jansen vijfde Serena Williams moet opgeven Zesde plaats Anne van Dam WIELRENNEN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN IN ALKMAAR Afgelopen winter het EK veldrijden, afgelopen week het EK op de weg, dit najaar het EK op de baan. En volgend jaar de Vuelta. Nederland haalt de grote wielerevenementen aan de lopende band in huis. Hoe kan dat? maandag 12 augustus 2019 Alkmaar Nog voor Amy Pieters haar wiel als eerste over de streep heeft gedruk, steekt Leo van Etten op het VIP terras zijn armen triomfantelijk in de lucht. Het gewone volk op de volgepakte Kanaalkade van Alk maar juicht met hem mee. ,,Deze Europese kampioenschappen zijn veel groter geworden dan ik had gedacht'', zegt het raadslid vol trots over de titelstrijd, die zijn stad toch maar mooi binnen wist te halen. Van Etten is een wielerman in hart en nieren. Toen burgemeester Piet Bruinooge hem in december vroeg wat hij moest doen met het aanbod om de EK wielrennen over te nemen van het Franse Annecy, hoefde hij geen seconde na te den ken. ,,Mijn antwoord telde vier let ters: D.O.E.N.'' Bruinooge is een goede kennis van Cees Priem, de man die voor het organisatiebureau Libéma grote wielerevenementen naar Nederland weet te halen. Giro, Vuelta, de WK baan, de EK veldrij den - de 'erelijst' van de voorma lige prof en dito ploegleider wordt steeds groter. ,,Dit soort kampi oenschappen is nog leuk naar hier te halen'', weet Priem. ,,De WK kosten 16 miljoen om te krijgen. Dan werk je puur voor de UCI. Mij niet gezien. Net als de Tour. Alles draait om het geld dat je moet bin nenhalen. Bij dat soort bedragen moet je sponsors van een miljoen zien te vinden. Vroeger lukte dat nog wel eens met de Rabobank. Nu niet meer." Nu zijn het vooral de steden of regio's, die willen investeren in een groot wielerevenement. ,,Zag je die televisiebeelden de afgelo pen week van de tijdrit?'', vraagt Van Etten glunderend. Mooier kun je volgens hem de kop van Noord-Holland met zijn groen, water en molens niet aanprijzen. En in het afgelopen weekeinde hing de helikopter vooral boven het centrum van Alkmaar. Burgemeester Bruinooge had er bijna één miljoen euro voor over. De raad stribbelde wel even tegen. Ondernemers klaagden over de bereikbaarheid van de afgezette stad, maar uiteindelijk zijn deze EK volgens Van Etten elke euro waard geweest. Zoals ook de keuze VROUWEN voor het parkoers dwars door het centrum wonderwel goed is uitge vallen. ,,Alkmaar is er in geslaagd het evenement naar de mensen toe te brengen'', zo constateert KNWU-voorzitter Marcel Wintels tevreden, terwijl er op zondag veel mensen op de Kanaalkade staan. ,,De EK zijn in korte tijd een prestigieus kampioenschap ge worden'', zegt Marianne Vos over de pas vier jaar oude titelstrijd. Twee jaar geleden won ze het EK ij GO SYNCHROONSPRINGEN Inge Jansen en Celine van Duijn hebben bij de EK in Kiev tijdens de finale van het synchroonspringen van de 3 meterplank genoegen moeten nemen met de vijfde plaats. Het Neder landse tweetal eindigde op een totaal van 265,20 pun ten. Het goud was voor het Russische duo Joeliana Kljoejeva/Vitalja Koroleva met een score van 290,70 punten. Jansen won eerder in Kiev de Europese titel op de 3 meterplank. Van Duijn pakte dit EK zilver bij het torenspringen. TENNIS Serena Williams (foto) moet nog even wachten op haar 73ste titel op de WTA Tour. De Ameri kaanse (37) staakte in de finale van het toernooi in Toronto tegen de Cana dese Bianca Andreescu in de eerste set al snel de strijd. De drievoudige kam pioene keek op dat mo ment tegen een 3-1 achter stand aan. Ze gaf huilend op. Andreescu (19) won haar tweede WTA-toer- nooi. Voor Williams was het haar vierde mislukte finale op rij. Ze won begin 2017 bij de Australian Open haar laatste titel. GOLF Anne van Dam is gis teren als zesde geëindigd op de Schots Open. Ze ging op de slotdag rond in 70 slagen en leverde één positie in. De 23-jarige Van Dam verzekerde zich daar mee van deelname aan de Solheim Cup, de prestigi euze strijd tussen de beste golfsters tussen Europa en de Verenigde Staten van volgende maand in het Schotse Gleneagles. Ze treedt in de voetsporen van Christel Boeljon die haar in 2011 voor ging. Van Dam deelde na de eerste ronde nog de koppositie. Ze ein digde met een totaal van 273 slagen. De winst ging naar de Zuid-Koreaanse Mi Jung Hur. Zij zegevierde met 264 slagen. Ad Pertijs ALKMAAR Amy Pieters, de win nares van de wegwedstrijd bij de vrouwen, had er zaterdag in het slotgedeelte van het Euro pees kampioenschap vertrou wen in dat ze ging winnen. ,,In de finale merkte ik dat ik wat beter was dan de andere twee in de kopgroep. Je fietst het ge hele jaar samen. Je kent elkaar daardoor zo goed, waardoor je herkent wanneer iemand het wat zwaarder heeft'', aldus de 28-ja- rige Nederlandse, die haar me- devluchtsters Lisa Klein uit Duitsland en de Italiaanse Elena Cecchini in Alkmaar voor bleef. „Ik was wel bang voor aanvallen, dat ze dat om en om zouden gaan doen. Het is gelukkig ge lukt. Je wordt niet zomaar even Europees kampioen. „Ik wilde zo lang mogelijk voorop zitten. Ik dacht: als het niet lukt, hebben we nog twee sterke sprinters die het af kunnen maken. Het was een zware wed strijd. Mooi dat ik zo vlak bij huis (Haarlem, red.) zo'n grote over winning kan behalen." Amy Pieters kan gaan juichen: ze is op zaterdag oppermachtig in de sprint. 'Supervet, zoveel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36