II Nog veel missiewerk te verrichten in korfbal 7 Volleyballers maken het de VS lastig, maar missen olympisch ticket in Ahoy Het leek bij voorbaat een onmogelijke missie. Toch kwamen de volleyballers afgelopen weekeinde in Ahoy dichtbij een olympisch ticket. Totdat grootmacht Amerika met de spierballen ging rollen. maandag 12 augustus 2019 Nimir betekent panter. Veel treffender kan een naam niet vaak zijn: Nimir Abdelaziz, aanvoerder van het Neder lands volleybalteam en topscorer van het toernooi, bezit de kracht om bal len met 130 kilometer per uur door een zaal te slaan en de explosiviteit om ge regeld een driemansblok te passeren. Zondagavond in Ahoy, op het Olym pisch Kwalificatie Toernooi, schitterde hij, om niet veel later met een lijf vol frustratie en teleurstelling rond te lo pen. Zo dichtbij, maar Amerika was net te sterk. En dan volgt er een kort scheld woord in de catacomben - al wordt het op zachte toon en netjes uitgesproken. ,,Als we een paar weken geleden had den gezegd dat we hier zó zouden spe len, dan waren we misschien tevreden geweest. Maar we zien hoe dichtbij we zijn. Elke set beginnen we goed, heb ben we voorsprong. En dan door een foutje van ons, individuele klasse van hun, verliezen we deze wedstrijd", al dus de zoon van een Nederlandse moeder en een vader uit Tsjaad. Wonder In Ahoy was afgelopen weekeinde slechts één olympisch ticket te win nen. Op voorhand zei onder anderen Abdelaziz dat er 'een wonder' no dig was om dat in Nederlandse handen te krijgen, maar nadat het team eerder dit weekeinde had afgerekend met Zuid-Ko- rea en met overtuigende cij fers van België, dat hoger op de wereldranglijst staat, wachtte gisteravond plots de ontknoping tegen Ame- Als ik dan toch verlies, ga ik er liever met 3-0 af zonderkans te maken constante hoge niveau. Bij ons is de bezem er een aantal jaar terug door heen gegaan en zijn veel jongens ge stopt. Maar wij hopen dat we straks hetzelfde kunnen doen." Geen killersinstinct Bondscoach Roberto Piazza, Italiaan in Nederlandse dienst, zegt killersin- stinct te hebben gemist in de vierde set. Dat heeft te maken met ervaring, denkt hij. Abdelaziz: ,,Die gasten spe len elk jaar drie finales. Of, als ze in een toernooi zitten, halen in elk geval de halve finale. Zij staan met hun indivi duele klasse elke set tegen het einde op. Wat wij vandaag lieten zien is heel knap. We zitten eigenlijk niet zover bij de top vandaan als velen denken." Nederland mag nu hopen op een tweede kans bij het laatste kwalifica tiemoment, dat in januari per conti nent wordt gespeeld en dat zwaarder is, gezien het hoge niveau in Europa. Een goed resultaat bij het EK dat vol gende maand deels in Nederland wordt gespeeld, is noodzakelijk voor plaatsing. Abdelaziz met een zucht: ,,We we ten nu dat we tegen zo'n topteam niet bij voorbaat kansloos zijn. Deze lijn hebben we vorig jaar op het WK, waar we achtste werden, ingezet. Die moe ten we deze zomer doortrekken. Maar op dit moment kan ik eigenlijk niet zo denken. Over een paar weken mis schien. Nu overheerst toch iets anders. Eerlijk gezegd, als ik dan toch verlies, was ik er liever met 3-0 afgegaan zon der kans te maken." rika, de nummer 2 van diezelfde rang lijst. Een ontknoping waarin het nooit aan spanning ontbrak. Bijna elke set waren de onderlinge verschillen lange tijd minimaal. Het werd 1-3 (18-25,20 25,25-17,21-25). Amerika beschikt over een sterren team. Spelverdeler Matthew Anderson speelde een paar maanden gele den nog de Champions Leaguefinale, liefst drie keer ging het olympisch goud naar Amerika en aan ervaring heeft de ploeg geen gebrek. Fabian Plak: ,,Zij doen al ja ren mee om de prijzen. Ko men er nieuwe jongens bij, dan hebben zij oudere jon gens om zich aan op te trek ken. Daardoor halen zij dat De Belgen hadden in de halve eind strijd een golden goal nodig tegen Taiwan om zich in het Zuid-Afri kaanse Durban uiteindelijk toch te plaatsen voor het slotstuk. Na twee gemiste finales op rij, bij de World Games en het jongste EK, bleek dat voor onze zuiderburen het maxi maal haalbare. Nederland was bij het WK an dermaal veel te sterk voor de rest van het deelnemersveld. ,,Dat we de beste zouden zijn, was voor mij geen vraagteken. Waar ik heel blij mee was, is dat we in de finale heb ben laten zien dat we de beste zijn met bij vlagen heel goed korfbal. Dat was voor mij het spannings veld'', was het veelbetekenende commentaar van de Nederlandse bondscoach Wim Scholtmeijer na de finale. ,,Toch groeit de subtop dichter naar elkaar toe, want de landen op de plaatsen 2 tot en met 6 zitten nu redelijk dicht bij elkaar'', stelde PKC'er Laurens Leeuwenhoek, die voor de derde maal op rij de wereld titel pakte en nog nooit een senio- reninterland verloor. Dat lijkt op korte termijn ook niet te gaan ge beuren, want de nieuwe Oranje-ge neratie hamerde al flink op de deur. Alleen de finaledag trok redelijk wat bekijks in Durban. Korfbal bleek geen magnetische werking te hebben en dat terwijl het WK toch voor de eerste maal uit twintig deelnemende teams (thuisland Zuid-Afrika eindigde als voorlaat ste) bestond. Wel een teken van de mondialisering van de korfbal- Zuid-Afrika loopt niet warm voor WK, waar Nederland er weer bovenuit steekt sport, die meer en meer vorm krijgt, vooral ook dankzij de Neder landse inspanningen buiten de landsgrenzen. Bij liefst twaalf deelnemende landen was er sprake van Neder landse betrokkenheid. Voormalig Nederlands bondscoach en korfbal missionaris Ben Crum, die jaren geleden al pionierde bij bronzen medaillewinnaar Taiwan, leidde China naar plek 4. Wilco van den Bos reikte met Duitsland naar een vijfde plek op het mondiale toneel. De opmerkelijkste nieuwkomer was Suriname, dat gecoacht door Noord-Hollander Dico Dik en aan de hand van gewezen Oranje-inter national Gerald van Dijk op plek 6 eindigde in de eindrangschikking. Dichtbij, zo frustrerend Lisette van der Geest Ontreddering bij de volleyballers. Twan Wiltenburg (l) troost Luuc van der Ent. FOTO ANP Rotterdam -Nimir Abdelaziz Voor de elfde keer (in elf edities) eindigde het WK korfbal met een finale Nederland - België. Voor de tiende keer triomfeerde Oranje, nu met 31-18. De rest van de wereld heeft nog een lange weg te gaan. Arco Bomgaars Durban/Rotterdam Laurens Leeuwenhoek (links) en Olav van Wijngaarden met de beker. foto marco spelten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35