O O I 20 ZEELAND ZOMER 2019 HAVEN VAN BRU Bruinisse is een ijkpunt bij het betreden én verlaten van de provincie Zeeland. Menig vakantieganger kent het vissersdorp - waar meer en meer de mosselvloot uit de haven verdwijnt - slechts van het voorbij zoeven op de N59. Zonde, want op de bankjes met uitzicht over de haven en het water kom je tot bezinning. Erna kun je met een gerust hart je weg vervolgen. maandag 12 augustus 2019 WAT IS ER TE DOEN? TIP 1 Watersnoodmuseum, Ouwerkerk Workshop ring maken, Wemeldinge Rondleiding en lezing, Veere Expositie schilderijen, Hulst Boeken- en verzamelmarkt, Middelburg Historisch museum, Goes Zeeland in 1907, Westkapelle Plompe Toren, Burgh- Haamstede Kunstexposities, Cadzand-Dorp Plompe Toren. TIP 10 Wandeling door de Manteling, Oostkapelle WIE ZITTEN DAAR OP EEN BANKJE? In de zomer is het druk op de Noorddijk. Buiten het seizoen stukken minder. Maar ook dan hebben de ouderen uit Bru hier hun vaste plekje. Maarten Duinhouwer en Joop van der Maas zijn twee van die oudjes die elke dag wel even langskomen bij het praathuisje. De tempera tuur binnen is met de volle zon erop niet te harden. Slim hebben ze buiten aan de schaduwkant enkele stoeltjes neergezet. Vlakbij het bord met historische feitjes. Op het huisje staat: 'T is mae nae wie t zeit. En zo is het. Al is het verhaal dat Duinhouwer later laat horen bijzonder. Eerst hebben Van der Maas en hij het nog over het dagelijkse onderwerp op d'n diek. De terugloop van de vloot in de haven voor hun neus. Grevelingendam „Vroeger lagen hier volop mossel- boten. Ze verdwijnen één voor één", treuren de mannen. Si gaartje in de mond, pet op het hoofd. „Het wordt hier elk jaar drukker met toeristen", consta teert Van der Maas. Hij kwam in 2013 'op Bru' wo nen. Daarvoor woonde hij in Oosterland, waar hij land bouwer was. „Die toeristen ko men ook van vakantiepark Aqua- delta dat verderop ligt. Ze komen van heinde en verre. Restaurant Brui7 is een enorme trekpleister. Prachtig om te zien." Als twee toeristen op de fiets in het Engels vragen of er nog een pont vaart vanaf deze plek naar Sint-Philips- land moeten de twee mannen het antwoord schuldig blijven. Ze antwoorden in het Duits. Dat leidt tot vreemde gezichten. Uit eindelijk verdwijnen de fietser richting Grevelingendam. Litteken Duinhouwer, die binnenkort 81 jaar wordt, heeft naar eigen zeg gen nog mee geholpen met de aanleg van die dam. ,,Ik heb vele van de 350 palen waar de Greve- Stï/.ISi GO Met het hele gezin op bezoek in het museum? Om 11.00 en 13.00 uur starten er familierondleidin gen in het Watersnoodmuseum. De rondleidingen duren onge veer 1,5 uur en zijn gratis bij een betaald museumbezoek. Meer info en entreeprijzen: waters- noodmuseum.nl. TIP 2 Maak onder begeleiding van een goudsmid in zo'n drie uur een zil veren ring. Kosten: 60 euro per persoon (inclusief materiaal en koffie of thee met iets lekkers). Dag en tijd worden in overleg gepland. Aanmelden of info: 06 18270555 of goudsmederij@zeelandnet.nl. TIP 3 Veere was in de twintigste eeuw een belangrijk toevluchtsoord voor kunstenaars. Veel van hen bezochten het havenplaatsje of gingen er wonen. Museum Veere toont een bijzondere collectie van het werk van deze kunste naars. Vandaag geeft kunstver zamelaar en gastconservator Joost Bakker hier vanaf 13.30 uur een rondleiding en lezing over dit onderwerp. Reserveren via: museumveere.nl/contact. TIP 4 Vandaag kunt u in 's Landshuis in Hulst van 10.00 tot 16.00 uur een tentoonstelling bezoeken met schilderijen van André Klompmakers en Pien de Geus. De schilderijen van deze kunste naars zijn grotendeels geïnspi reerd door landschappen - van zowel binnen als buiten Zeeland. Toegang is gratis. TIP 5 Verzamelaars van boeken, an tiek en curiosa opgelet! Van daag, van 11.00 tot 17.00 uur, staat de Markt van Middelburg vol met kraampjes van de boe ken- en verzamelmarkt. TIP 6 Het gebouw van Historisch Mu seum de Bevelanden is een voormalig klooster en weeshuis. Leer hier tussen 11.00 en 17.00 uur alles over streekdracht, schutterijen en onze relatie met water door de jaren heen. Voor kinderen zijn er verschillende speurtochten aanwezig. Entree prijzen en meer informatie: hmdb.nl TIP 7 De Franse kunstenaar Albert Depré legde tijdens een rondreis door Nederland het leven anno 1907 vast in schilderijen en fo to's. Hij bezocht onder meer Westkapelle, Arnemuiden en Zierikzee. Bewonder zijn unieke foto's en olieverfschilderijen op een expositie in het Polderhuis te Westkapelle. Vandaag open van 10.00 tot 17.00 uur. TIP 8 Aan de zuidkust van Schouwen- Duiveland zijn tussen 1475 en 1650 minstens vijftien dorpen in het water verdwenen. Wat restte van het verdronken dorpje Kou- dekerke, is de Plompe Toren. Bezoek de veertiende-eeuwse toren vandaag tussen 09.00 en 18.00 uur. TIP 9 Bezoek tussen 14.00 en 17.00 uur Prinsenstraat 17 in Cadzand- Dorp om het werk van kunste naars uit de regio te bewonde ren. Niet alleen de kunst is het bezichtigen waard, maar ook de locatie: de Dorpskerk. Deze werd gebouwd in de veertiende eeuw en gedeeltelijk vernieuwd in 1652. Toegang is gratis. »-■*.i Ga vandaag van 10.00 tot 11.30 uur op pad met de boswachter door de Manteling van Walche ren. Dit natuurgebied bestaat uit bossen en duinen, waar bijzon dere planten groeien. Wandel door deze rustgevende omge ving, terwijl de gids vertelt over de natuur van het gebied. Start bij museum Terra Maris. Reser veren is verplicht en kan via staatsbosbeheer.nl. Kijk voor een compleet over zicht op vvvzeeland.nl. Waar zijn we? Noorddijk in Brui- nisse Wie treffen we? Eilandbewoners Maarten Duin houwer (80) en Joop van der Maas (82). Vakantiegangers Ludwig en Ingrid De Crée uit Bel gië. En Bjarne Peters (12) met hond Rex uit Limburg. a O Bezinning aan het water van Bruinisse Gerrit van Loon Vakantiegangers Ludwig en Ingrid De Crée uit België en hun hond Pienter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20