Surfen op de limiet bij de Slag om Domburg WALCHEREN 19 LIFESAVING EVENT EERSTE EDITIE Energiek doken zo'n vijftig strandredders gisteren de ruige golven in bij het Badstrand in Vlissingen. Daar werd het eerste Zeeuwse Lifesaving Event gehouden. maandag 12 augustus 2019 Claudia Sondervan Vlissingen Het Lifesaving Event is een tweedaagse wed strijd in vaardigheden van reddend zwem mers uit Nederland, Duitsland en België. Winnaar van de Oceanman-wedstrijd, een triat lon van reddingsboardvaren, zwemmen en hardlopen, werd bij de mannen Bary Hazenoot uit Arnhem, bij de vrouwen de Duitse Celina Seibel. De zomerstorm hielp een groot deel van het zaterdagprogramma de vernieling in. Het leverde ook drie stukgewaaide tenten op. Van daar dat zaterdag de watersporten werden ingeruild voor de strand- onderdelen en de SAR-helikopter, de reddingsdemonstratie met de Koninklijke Nederlands Reddings Maatschappij naar zondagmiddag werd verplaatst. Zondag was het tijd om het wa ter in te gaan, dwars door de hoge branding. Voor de Oceanman- wedstrijd zelfs drie keer, eens met het lifesavingboard, eens als zwemmer en nog eens met de tube-drijfhulp, amicaal bekend als de 'gele banaan', of een lichte kano. De lifesavingsport is in Neder land nog weinig bekend, maar in Australië is het net zo groot als Strandredders rennen de branding in om met reddingsboards te varen, een onderdeel van de Oceanman-triatlon. foto lex de meester voetbal hier, vertelt medeorganisa tor Olivier de Puit van Lifesavings- hop.nl uit Oost-Souburg. Het eve nement leunt zwaar op de Dr. Sta- vermanbrigade uit Vlissingen. Die is blij met het promotie-evene ment van strandreddingsvaardig- heden. De vereniging vaart wel bij het stoppen van de gemeentesub sidie op schoolzwemmen, weet De Puit. ,,Kinderen kunnen bij de bri gade terecht als ze diploma A heb- Het is een heel diverse sport. Je zwemt, boardt, vaart en loopt hard - Colin Weeland (32) ben. Ze halen bij ons weliswaar geen zwemdiploma's, maar wel brigadediploma's tegen negen euro per maand. Dat scheelt heel wat voor gezinnen met een kleine beurs." En eenmaal in de brigade blijven veel kinderen doorgroeien naar de lifesavingsport. Zoals Colin Weeland (32) uit Vlissingen. Hij nam bij de estafette de race op het lifesavingboard voor zijn rekening. Het was zwaar, maar leuk, vind hij. „Wedstrijden zijn altijd ver weg. Nu is het in mijn ei gen stad. Ik moest vijftien jaar ge leden stoppen met livesavingsport, nadat bij het onderdeel beachflags mijn arm uit de kom raakte. Het heeft vijfjaar geduurd tot mijn schouder weer goed was. Het duurt nog langer totdat je weer durft te vertrouwen op je pezen." Op een board zet je je schouders flink in, maar het ging goed, zegt hij met een brede lach. Celine Brink (19) uit Vlissingen nam het hardlopen voor haar reke ning. Net als Colin is ze lid van de Dr. Stavermanbrigade en allebei raakten ze in de lifesavingsport verzeild door hun ouders die lid van de brigade zijn. Ze zag zaterdag bij de afvalrace beachflags diverse mensen kneuzingen oplopen in hun fanatisme om een vlaggenstok te bemachtigen, maar dat schrikt haar niet af. ,,Je hebt bij elke sport risico op blessures." Colin: ,,lk haalde met vijfenhalf jaar mijn eer ste brevet. Ik weet niet of ik voor deze sport gekozen heb, ik vond het gewoon leuk en ben het blijven doen. Het is heel divers. Je zwemt, je boardt, je vaart en het is ook hardlopen." En de reisjes zijn leuk, beamen Celine en Colin. Celine was al bij twee Europese kampi oenschappen, Colin deed er vier voordat zijn sportcarrière werd on derbroken. Celine komt op de wedstrijden uit voor de Dordtse Reddingsbrigade. ,,Ik doe estafette en daarvoor zijn bij de Staverman- brigade te weinig vrouwen." De Dordtse ploeg staat bij de lifesavingsporters landelijk hoog aangeschreven, weet De Puit. ,,Zij leveren diverse leden van het na tionale team. Ze zien dit event als voorbereiding op het Europees kampioenschap in Italië in sep tember." Dat geldt ook voor de Duitse en Belgische teams die dit weekend meedoen. ,,Uit België zijn er maar een paar mensen, daar is nu net een stage voor lifesavings- porters. Maar verder zie je hier echt de toppers in de Europese sport." Uitslagen: lef.lifesavingshop.nl De organisatie van de Slag om Domburg zat er al sinds het voorjaar op te vlassen. De wind- voorspellingen leken ideaal, dus sloegen ze toe. En dat pakte za terdag prachtig uit voor de windsurfwedstrijd. ,,Dit is waar je van droomt." Claudia Sondervan Domburg Windkracht 7 tot 8, zon, warm wa ter en een hoge branding. Die com binatie trok zaterdag 35 windsur fers uit alle hoeken en gaten van het land naar het Westkapelse Strand bij Domburg. Onderaan de Noorderhoofdweg voltrok zich de derde editie van het evenement dat alleen bij goed harde wind doorgaat. Daarom is het ook geen echte competitie, al strij den de deelnemers er onderling niet minder om. ,,We hebben vergunning van de provincie en de gemeente om één keer per jaar dit evenement te hou den", vertelt wedstrijdleider Ma- rius van de Leur. Vorig weekeinde kwam de organisatie in actie. ,,We zitten het hele jaar in de wacht voor de juiste weersomstandigheden. Komen die er aan, dan zetten we sociale media in werking en tuigen de organisatie op." We, dat zijn vooral oud-leden van de windsurf- vereniging Bergen op Zoom. Allemaal gek Die zijn lyrisch over de condities aan het Westkapelse Strand. Van de In mijn ervaring waarderen mensen van buiten Zeeland de kwaliteiten van de kust meer dan de mensen hier - Marius van de Leur, wedstrijdleider Leur: ,,We zijn allemaal gek, dit is surfen op de limiet. Zelfs de buien zijn goed, daar zit extra wind in. Dit is niet als de Brouwersdam. Het wa ter daar ligt in een nis. Hier zit je op een punt, hier komt de wind als eerste aan. En deze spot is toegan kelijk, met gratis parkeren en pal aan het water." Er doen niet veel Zeeuwen mee. Van de Leur: ,,In mijn ervaring waarderen mensen van buiten Zee land de kwaliteiten van de kust meer dan de mensen hier." Stuifzand Terwijl het publiek wankelt om op de been te blijven en collectief het stuifzand uit ogen en oren veegt, juicht het de surfers toe bij elke ge slaagde sprong en golfrit. In 23 heats van elk 12 minuten moeten drie surfers zorgen dat ze de spectacu lairste sprongen maken en zo lang mogelijk op en over de grootste gol ven varen om door te gaan naar de volgende heat. Matthijs van Dijk (ronde foto) uit Dirksland van surf centrum Brouwersdam slaagt daar zaterdag het beste in. Van de Leur: ,,Bij de vorige editie hebben we ge wacht tot december 2018. Maar dan zijn de dagen zo kort, we hebben met zoeklichten de laatste surfers opgespoord. Nu hebben we zon licht en wind tot zeker 19.00 uur." ®Kijk op de site bij /video Slag om Domburg: golfsurfers strijden... j Kijk op de site bij /video 7 Veel publiek bij wedstrijd reddingzwemmen WA Strandredders in de ruige golven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19