Koester ervaren verpleegkundigen Sluisenaar (92) voor 1850euro opgelicht Dikke vriendschap 16 ZEELAND Jeroen de Smit werkt al vele jaren met hart en ziel op de ambulance. Door een nieuwe wet dreigt hij - en met hem vele, vooral gespecialiseerde verpleegkundigen - terug naar school te moeten. ,,Dit voelt als een trap na." VERPLEEGKUNDIGEN NIEUWE WET A Reddingsactie onwel geworden schipper Elke dag ZONDAG Commentaar Wie ooit in een medische noodsituatie belandt, kan al leen maar hopen dat iemand zoals Jeroen de Smit snel ter plaatse is. Maar als het wetsvoorstel van mi nister Bruno Bruins wordt aangenomen, bestaat de kans dat de Zeeuwse ambulanceverpleegkundige het moet laten afwe ten, omdat hij in de schoolbanken zit. De Smit luidt terecht de noodklok over de aanpassing van de Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg, kortweg BIG II. Die is bedoeld om duidelijker onderscheid te gaan maken tussen mbo- en hbo-opgeleide verpleegkundigen. Die wens is op zich begrijpelijk, al blijft de vraag of het echt nodig is dat bij wet te regelen, met alle problemen van dien. De pijn zit in de overgangsregeling. Gespecialiseerde verpleegkundigen die al jaren hun werk doen, maar geen hbo- diploma in de kast hebben liggen, moeten zich laten bijscholen. Vaak betekent dat een complete opleiding hbo-v volgen. Dat is een openlijke diskwalificatie van de deskundigheid van veel er varen en gemotiveerde verpleegkundigen. De gevolgen laten zich raden. Mensen haken af of moeten veel tijd steken in een overbodige opleiding. Niet in de laatste plaats: de zorg, die al alle zeilen bijzet om voldoende personeel te krijgen, komt ver der onder druk te staan. Patiënt en cliënt worden de dupe. Minister Bruins heeft de partijen respijt gegeven en staat open voor een nieuw voorstel. Dat geeft alle betrokken partijen de kans - sterker nog: de verplichting - om met een veel beter plan te komen. De zorg, die al alle zeilen bijzet om voldoende personeel te krijgen, komt verder onder druk te staan De pannenverkoper ging afgelopen week langs de deuren in diverse plaatsen in de gemeenten Terneu- zen en Sluis. Hij doet bewoners een interessante aanbieding: een com plete pannenset voor een scherpe prijs. Voor het gemak kan de koper direct het hele bedrag pinnen. Bij het pinnen zit nu juist de truc. Er wordt veel meer geld afgeschre ven dan afgesproken. De gedupeer den ontdekken pas later dat een enorm geldbedrag is afgeschreven ALMANAK voor een paar pannen. Van de ver koper is bekend dat hij rondrijdt in een grijze Peugeot Partner. Naast pannen zou hij ook scootmobielen en messensets verkopen. De gemeente Terneuzen waar schuwde vorige week al nadrukke- Ga niet in op de verkooppraatjes en bel direct de politie lijk voor de verkoper. ,,Ga niet in op de verkooppraatjes van de man en bel direct de politie: 0900-8844", liet de gemeente onder meer via Fa- cebook weten. De politie is nog op zoek naar de oplichter. Twee vriendinnen, eind veertig, hadden elkaar al even niet ge zien, maar gespreksstof is nooit een punt geweest. ,,Ach, we zijn toch niets veranderd?" zei één van de twee over de 25 jaar die ze elkaar al kennen. Een beken tenis volgde: ,,Nou ja, ik kom net van de kapper om mijn grijze haren bij te verven." ,,Maar je bent nog steeds tof!" zei de vriendin. En terwijl ze zichzelf bekeek, voegde ze daaraan toe: ,,En ikzelf pas niet meer in mijn stoel." ,,Joh, dat ligt aan de stoel!" reageerde haar vriendin. Deze vriendschap kan zomaar nog eens 25 jaar duren. Man rijdt 155 km/u en verliest rijbewijs Gewonde ongeval had liter drank op Vrouwenpolder File na botsing N57 bij Vrouwenpolder Vorige maand was hij precies 25 jaar in dienst. Jeroen de Smit (49) uit Kloetinge is ambulanceverpleeg kundige bij Witte Kruis, rijdt sinds 2009 ook met de rapid responder (solo-ambulance) en vliegt sinds 2010 om de week in de traumaheli kopter. ,,Het is het mooiste vak van de wereld", zegt hij. „Daarom doet me dit ook zoveel." De Smit is een van de vele ver pleegkundigen - in uiteenlopende sectoren - die de dupe dreigen te worden van de vernieuwde Wet op de beroepen in de individuele ge zondheidszorg (BIG) die in de maak is. „Overal waar verpleegkun digen een belangrijke taak hebben, leidt dit tot problemen, frustraties en uitstroom." Want wat is er aan de hand? Er zijn zowel mbo- als hbo-opleidin- gen voor verpleegkundigen. Op de werkvloer is er echter nauwelijks onderscheid tussen mbo- en hbo- opgeleiden. Ze doen vaak hetzelfde werk en worden gelijk beloond. Al langer wordt geprobeerd daar verandering in te brengen. Hbo'ers krijgen de functie van 'regiever- pleegkundige', die coördineert en 'hoogcomplexe en onvoorspelbare zorg' verleent. Mbo'ers worden 'ge wone' verpleegkundigen, met vooral uitvoerende taken. ,,Dat die functiedifferentiatie er moet ko- men, daar is iedereen het wel over eens", zegt De Smit. De vraag is wat er gebeurt met de huidige verpleegkundigen. Er is een aanzienlijke groep gespeciali seerde verpleegkundigen zonder hbo-diploma die wel op het niveau van regieverpleegkundige functio neert. Dat betekent dat ze een op leiding moeten volgen, als ze hun werk willen blijven doen. ,,Wie zijn specialisatie vóór 2003 heeft ge haald, moet zelfs hbo-v doen. Dat betekent 2,5 jaar naar school." Inservice-opleiding De Smit deed zelf de inservice-op- leiding, die tot 1997 gebruikelijk was. Daarbij werden verpleegkun digen binnen het ziekenhuis opge leid. Formeel geldt dat niet als een hbo-opleiding. ,,Een groot deel van de gespecialiseerde verpleegkundi gen - zoals bij intensive care, spoedeisende hulp, ambulance, specialistische wijkteams en de psychiatrie - is inservice opgeleid." ,,Die wet voelt als een trap na", zegt De Smit. ,,We zijn de meest er varen verpleegkundigen, die alle maal specialistische vervolgoplei dingen hebben behaald vóór 2003. Nu worden we gedwongen om een studie van 2,5 jaar te volgen om het werk te blijven doen dat we - in mijn geval - al 25 jaar doen." Hij heeft het uitgerekend voor de ambulancesector: 42 procent van zijn collega's zou alsnog hbo-v HANSWEERT Vrijwilligers van de KNRM Hansweert hebben zaterdagavond een man gered die onwel was geworden op een stuurloos, ronddobberend mo torjacht. Het vaartuig was rond 22.25 uur opgemerkt door Rijks waterstaat. De bemanning kreeg geen contact met de schipper en schakelden de KNRM in. Twee vrijwilligers van de KNRM stapten op het jacht en troffen daar een man aan die on wel was geworden. Hij is snel naar de haven van Hansweert gebracht, waar een ambulance team stond te wachten. Over de medische toestand van de man zijn verder geen mededelingen gedaan. Toïmmodellen^H 5000 m2 directjp gratis leverjiaa? OPEN 13.00-18.00 Musterring SHOW maandag 12 augustus 2019 II Een 92-jarige man uit Sluis werd slachtoffer van de louche pan- nenverkoper die al zeker een week actief is in Zeeuws-Vlaan- deren. Het slachtoffer is voor 1850 euro opgelicht. Rolf Bosboom Sluis -Gemeente Sluis Tip? redactie@pzc.nl 'S-HEERENHOEK Een 29-jarige man uit Zoetermeer heeft zater dag zijn rijbewijs moeten inleveren, omdat hij met 155 km/u over de Sloe- weg in 's-Heerenhoek reed. Surveillerende agenten van de Ver keerspolitie zagen de man rijden op de Sloe- weg en hielden hem staande. Op de Sloeweg is maximaal 100 km/u toegestaan. TERNEUZEN Een 37-jarige man uit Axel raakte zaterdag avond gewond bij een zwaar ongeval op de Koegorsstraat in de Koe- gorspolder ten zuiden van Terneuzen. De man had een liter sterke drank gedronken. Niet ver van de spoorwegovergang raakte de automobilist van de weg. Hij nam al rij dende een verkeersbord mee, waarna zijn auto op de kop in de sloot te rechtkwam. De automo bilist ontkende eerst dat hij het voertuig had be stuurd, maar getuigen verklaarden dat hij echt achter het stuur had ge zeten. Het slachtoffer is met onbekende verwon dingen overgebracht naar het ziekenhuis. Daar is een bloedmonster af genomen, zodat het NFI kan bepalen hoeveel al cohol er in zijn bloed zat. Bij een kop-staartbot- sing op de N57 bij Vrou wenpolder raakte gis termiddag een persoon gewond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. Hoe het ongeval heeft kunnen ontstaan, is vooralsnog niet duide lijk. Na het ongeval ontstond er een file van ruim een kilometer lang in de richting van Vrouwen polder. Over de parallel weg werd een omleiding ingesteld. Een bergings bedrijf kwam naar de plaats van het ongeval om het autowrak weg te slepen. Na 25 jaar Rolf Bosboom Goes HAMONTERWEG 143 ACHEL BELGIE www.winzo.be Tel. 0032-11640559

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16