5 minuten uitstellen Lage rente noopt tot snel ingrijpen ECONOMIE 13 Kamer wil spoed bij aanpassing spaartaks Heffing: hoe zit het ook alweer? AAN HET WERK 1^ Protest tegen cruiseboten moral maandag 12 augustus 2019 Zeg eens eerlijk, hoe vaak heb jij nu tij dens het (digitaal) doorbladeren van de krant al de neiging gehad om je telefoon erbij te pakken - om je sociale media te chec ken of te kijken of je nog appjes hebt? Dikke kans dat het meer dan eens is: onze telefoons met hun blinkende voorkantjes, mooie ge luidjes en opvallende notificaties hebben ons stevig in de greep. En je bent ook niet de enige. Terwijl ik deze column schrijf, ben ik al drie keer afgeleid door een rood bolletje dat me duidelijk maakt dat ik mail heb gekregen. Dat we zo in de ban zijn van deze appara ten is bepaald niet vreemd. De mensen die ze maken, weten immers precies op welke knoppen ze moeten drukken. Sociale media, websitebouwers en telefoonfabrikanten heb ben vaak legers psychologen in dienst die als taak hebben ons zo hooked als mogelijk te ma ken. Ze maken hiervoor gebruik van dezelfde technieken die gokkasten zo verslavend ma ken. Je dacht toch niet dat het toeval is dat no tificaties over het algemeen in het rood wor den gegeven? Dat valt ons evolutionair gezien extra goed op. Ook ge bruiken ze sociale druk ('Hans en Dorien mis sen je op Facebook!') en meer van dat soort smerige trucjes. We hebben soms pas na minuten door dat we aan het scrollen zijn Elke keer dat we een notificatie binnen krijgen, maken we een beetje van de neurotransmitter dopamine aan. Die geeft een goed gevoel. Het is overigens hetzelfde systeem dat wordt aangezet als je cocaïne neemt. Het resultaat: soms zitten we onbewust over onze tijdlijn te scrollen en merken we dat pas na een paar minuten. Geen wonder dat Steve Jobs ooit besmuikt toegaf dat hij zijn kinderen nóóit een iPad zou geven. om de controle weer terug te krijgen las ik in het boek van Mark Tigchelaar, Focus AAN/UIT. Tigchelaar heeft het over de vijfminutenregel. Elke keer dat je de neiging hebt om je telefoon te pakken om te checken of je mailbox te ope nen, zeg je tegen jezelf: over vijf minuten, dan mag ik. Je beheerst jezelf, voor slechts vijf mi nuten. Het klinkt eenvoudig, maar werkt goed. Je hoeft niet cold turkey af te kicken, maar traint op deze manier wel je zelfbeheer sing. En als het dan wél mag, voelt het ook meer als een beloning: win-win. Toyota werkt aan veiligheid Arriva ligt goed in de markt Een delegatie uit de Tweede Kamer vraagt om snelle aanpassing, naar aanleiding van het arrest van de Hoge Raad in juni van dit jaar over de vermogensrendementsheffing. Volgens de Kamerleden moet voor komen worden dat de Belasting dienst en de rechtbanken overbe last raken door de bezwaren van tienduizenden spaarders die zich gedupeerd voelen. De hoogste rechter in Nederland bepaalde op 14 juni dat de vermo- gensrendementsheffing over de ja ren 2013 en 2014 spaarders (met een spaartegoed boven de 21.139 euro) te veel heeft benadeeld. Die spaarders betaalden over hun spaarcenten 1,3 procent aan belasting, terwijl ze minder dan een procent aan rente van de bank kregen. De Hoge Raad vond dat niet eerlijk, maar floot de Belastingdienst niet terug. Spaar ders moeten zelf aan de bel trekken bij de Belastingdienst, of uiteinde lijk bij de rechter. Het kabinet heeft de regels die in 2013 golden inmiddels aangepast - onder meer door de vrijstelling te verhogen naar 30.00 euro - waar door kleine spaarders minder be lasting betalen dan voorheen. Maar nog steeds is de belasting hoger dan de spaarrente. En dat moet snel ver anderen als het aan de Kamerdele gatie ligt. De delegatie roept staats secretaris van Financiën Menno Snel op om nog dit jaar te regelen dat voortaan het werkelijk genoten rendement wordt belast. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt wijst op een ander probleem dat het gevolg is van de uitspraak van Individueel bezwaar zou tot overbelasting van de Belasting dienst leiden de Hoge Raad. Die besliste wel dat de rendementsheffing te hoog is, maar deed geen uitspraak over aan passing van de heffing of schade vergoeding voor gedupeerde spaar ders. Die spaarders moeten indivi dueel bezwaar maken bij de Belas- tingdienst. Als de fiscus de claim af wijst, rest de spaarders nog een mo gelijkheid: naar de rechter stappen. Schrikbeeld Omtzigt spreekt van een schrik beeld, want 3,3 miljoen mensen hebben meer dan 30.000 euro spaargeld. ,,Wij willen dat de parle mentair advocaat bekijkt wat de ge volgen van de uitspraak van de Hoge Raad zijn. Moet nu iedereen individueel bezwaar gaan maken bijvoorbeeld'', schetst Omtzigt. ,,Dat zou sowieso tot overbelasting van de Belastingdienst leiden.'' Maar ook tot overbelasting van de rechterlijke macht als alle afgewe zen bezwaarmakers daar hun recht proberen te halen. Duidelijkheid is dringend nodig, omdat het probleem nog veel groter kan worden. Er lopen namelijk ook rechtszaken over de rendements heffing van 2015 en 2016. Toen was de rente nog lager dan in de jaren daarvoor, dus is de kans groot dat ook die zaken gewonnen worden door de gedupeerde spaarders. Dat zou dan weer tot een nieuwe golf bezwaarschriften en rechtszaken kunnen leiden, die de overbelaste Belastingdienst en de rechterlijke macht er helemaal niet meer bij kunnen hebben. TARIEVEN GO Bovendien maken te lefoons op een han dige manier gebruik van onze hersenen. Een simpele, maar doeltreffende methode Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). AUTOMOBIEL Toyota werkt aan een veilig heidsfunctie waarmee voor komen wordt dat bestuurders brokken maken omdat ze per abuis gas geven in plaats van remmen, aldus de Japanse krant Yomiuri. De toepassing voorkomt dat auto's snel vaart maken wanneer het gaspedaal te hard wordt ingetrapt. VERVOER Zeker tien par tijen zouden zich bij spoor- vervoerder Deutsche Bahn hebben gemeld voor de over name van doch ter Arriva, of delen van het vervoersbedrijf, zo meldt pers bureau Bloom berg. Deutsche Bahn kocht Ar- riva in 2010. In maart dit jaar werd het onder deel in de eta lage gezet. a> E o Het kabinet moet nog vóór Prinsjesdag met een goede op lossing komen voor de spaar- taks. Anders is er weer een jaar 'verloren' in deze slepende kwestie. Peet Vogels Den Haag -Pieter Omtzigt (CDA) Per belastingplichtige bestaat recht op een belastingvrijstel ling op vermogen tot 30.000 euro. Van 30.000 euro tot iets boven de 100.000 euro be draagt de heffing 0,61 procent. Dat betekent dat iemand met een ton spaargeld: 100.000 - 30.000 70.000 euro x 0,61 procent 427 euro belasting moet betalen. Partners mogen twee keer de vrijstelling bereke nen en betalen dan 244 euro be lasting. Voor spaarders met meer dan een ton spaargeld geldt een heffing van 1,3 pro cent. En is het vermogen meer dan een miljoen euro, dan brengt de Belastingdienst een heffing van 1,61 procent in rekening. Zo'n veertig men sen protesteerden gisteren tegen de cruiseschepen in de Antwerpse haven. Als 'Yoga- snuivers tegen cruiseschepen' uit ten ze hun onvrede over de vervuiling door het cruisetoe- risme midden in de lage emissiezone van Antwerpen. De deelnemers droe gen mondmasker- tjes om hun bood schap kracht bij te zetten. FOTO BELGAONTHESPOT Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: Verslaving aan mobiele telefoons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13