II effeweg.nl EUWS 11 effeweg.nl of bel 08810 30 800 maandag 12 augustus 2019 VERDWIJNING MYSTERIE Terwijl zijn echtgenote volhoudt niets met de verdwijning van oud-Philips-topman Tob Cohen (69) te maken te hebben, stapelen de aanwijzingen voor betrokkenheid van de Keniaanse zich op. ,,Al haar pogingen om via gesjoemel mede-eigenaar te worden van zijn landgoed en hem daarna Kenia te la ten uitzetten, waren gestrand. Dus moest ze overschakelen op plan B'', zegt Patrick Muiruri een boezem vriend van de Nederlander. Oud- Philipsdirecteur Tob Cohen ver dween half juli spoorloos. De natio nale recherche van Kenia is een on derzoek gestart en denkt aan moord. Muiruri, een voormalig staatsse cretaris en parlementslid, kent Co hen al ruim dertig jaar en golft regel matig met hem. De laatste keer was op 15 juli, vier dagen voordat de Ne derlander spoorloos verdween. Vol gens Cohens echtgenote was haar man op dat moment depressief en Sarah stal de eigendomsakte van het landgoed en vervalste Tobs handtekening kampte hij met een psychische aan doening. Dat schreef ze op 18 juli in een noodkreet om hulp aan de Ne derlandse ambassade in Nairobi. ,,Onzin'', meesmuilt Muiruri ter wijl hij een wegwerpgebaar maakt met zijn hand. ,,Hoe kan een ziek iemand meer dan 14 kilometer lopen en het golfen ruim zes uur volhou- den? Trouwens, Tob praatte ook voortdurend, zoals altijd.'' Die maandag praatte Cohen alleen maar over zijn echtgenote Sarah, zegt het oud-parlementslid in de riante salon van zijn zwaarbewaakte villa in een buitenwijk van Nairobi waar de Keniaanse happyfew woont. ,,Tob vertelde dat zijn leven al vier jaar een hel was. Dat hij al die tijd geen seks meer had met haar, een van de redenen voor hem om eind vorig jaar de scheidingsprocedure in gang te zetten. Daarna gedroeg zijn vrouw zich nóg vijandiger tegenover hem, zo vertelde hij. Ze duwde hem van de trap waardoor hij gewond raakte en ze oefende geestelijke druk op hem uit door het doen van valse aangiftes wegens agressie bij politiemensen van de Kikuyu, dezelfde stam als zij. Dit met de bedoeling dat hij gearres teerd zou worden en na een veroor deling Kenia zou worden uitgezet.'' Fraude Cohen vertrouwde hem ook toe dat hij had ontdekt dat zijn echtgenote zichzelf op frauduleuze wijze mede eigenaar had gemaakt van de door hem zelf gebouwde villa. ,,Sarah stal de eigendomsakte van het landgoed, vervalste Tobs handtekening en ge bruikte stiekem een foto van hem én zijn persoonlijk identificatienummer van de Keniaanse Belastingdienst om haar naam te laten toevoegen.'' Cohen ontdekte de fraude en startte een procedure om zijn echtge note weer te laten schrappen uit de eigendomsakte. Die procedure zou nog lopen en eindigt met een laatste handtekening van de Nederlander. Maar er is meer, zegt de gepensio neerde politicus. ,,Tob ontdekte ook dat zijn echtgenote geprotesteerd had tegen het verlenen van het Keniaans staatsburgerschap aan hem. In haar protestbrief, die hij vond tijdens de zoektocht naar de verdwenen eigen domsakte, schreef ze dat ze aangifte tegen hem had gedaan wegens agres sie. Die aangifte is onderzocht maar dat leverde geen bewijs op tegen Co hen, zo deelde een bron bij het mi nisterie van Binnenlandse Veiligheid mij onlangs mee.'' Muiruri, die al zijn invloed aan wendt om de waarheid boven tafel te krijgen, belde daarna persoonlijk de minister. Die vertelde hem dat Co hens aanvraag was goedgekeurd en dat de Nederlander informeel al op de hoogte was gebracht. Vrij zijn Cohens echtgenote kreeg er volgens de voormalige bewindsman ook lucht van. ,,Ze moet toen hebben be seft dat al haar pogingen om zich de villa toe te eigenen en Tob uitgezet te krijgen, waren mislukt. De echt scheiding was een kwestie van tijd, haar man kon als Keniaans staatsbur ger alleen verder - ze trouwden in 2008 zodat hij in Kenia kon blijven - en zij kon elk moment gearresteerd worden voor de mishandeling van hem, omdat hij de zaak aankaartte bij de politie op een hoger niveau.'' Muiruri voelt aan alles dat Cohen niet meer onder de levenden is - het is niks voor Tob om zolang niks van zich te laten horen - en acht Cohens echtgenote verantwoordelijk voor zijn dood. ,,Tob begreep haar handel wijze niet. Hij was bereid om haar de helft van zijn bezittingen te geven als ze hem dan met rust zou laten. Hij wilde vrij zijn'', verzucht Muiruri. Sarah, Tob Cohens echtgenote, re ageerde dit weekend in Nairobi niet op verzoeken om haar kant van de zaak te belichten. Canterbury Kent Italiaanse Bloemenrivièra en Cöte d'Azur Beierse Woud Lake District en Yorkshire Andalusië: Granada. Sevilla en Córdoba Boek zonder aanbetaling 'Tob vertelde dat zijn leven al vier jaar een hel was' Caspar Naber Nairobi -Patrick Muiruri, vriend A.A Boven: Tob Cohen met zijn boezemvriend Patrick Muiruri, links: Cohen en zijn vrouw Sarah. PRIVÉFOTO'S 5 dagen slechts €299 Ontbijt en diner Vertrek; 6,16,27 sep, 4,12,19,25 okt Ontbijt en diner Vertrek: 6 sep Ontbijt en diner Vertrek: 20 sep Ontbijten diner Vertrek: 2 sep ALL incLusive Vertrek: 23 aug, 20 sep, 19 okt Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11