9 Thijs H. na lang onderzoek nu voor het eerst voor de rechter OPSPORING Di. 7 mei, 17.15 uur MAASTRICHT Op zijn handen en kle ding zit bloed als Thijs zich meldt bij de Mondriaan Kliniek Vijverdal in Maastricht, blijkt uit een verklaring van de rechtbank Limburg. Bronnen vertellen dat hij al langer bij Mondri aan in behandeling is. Maar H. is in middels diep in de put geraakt. Re cent ondernam hij een zelfmoordpo ging. Hij krijgt antidepressiva. Als Thijs een moordverdachte wordt, vragen ingewijden zich af: hebben die medicijnen wellicht een rol ge speeld bij het doden en zijn proble men juist aangewakkerd? Het zijn vragen voor later. Nu staat het personeel van Mondriaan tegen over een bebloede jongeman. Zeker weten ze nog niet dat hij betrokken is bij de moorden op de Brunssummer- heide, waarover ook zij via de media hebben gehoord. Maar behandelaars snappen: dit is foute boel. Uit infor matie van de rechtbank blijkt ook dat Thijs met een mes zou hebben gelo pen. Daarnaast vertelt H. dat hij een aantal uren op de Brunssumerheide heeft gezworven. Toch zwijgt het personeel in eerste instantie, van wege het beroepsgeheim. ,,Er kón geen actie worden ondernomen", al dus een ingewijde. Niet in de separeer Zo verdwijnt H. naar de gesloten af deling, de High Intensive Care (HIC) van de Vijverdal-kliniek. Daar is ruimte voor zo'n twaalf patiënten die in psychische nood verkeren en acute zorg nodig hebben. Hij wordt niet opgesloten in de 'separeer', tot ver wondering van een ander: ,,Dat kan je gewoon doen in zo'n geval, dan kan iemand zichzelf of anderen niks aandoen." Maar Thijs zit niet op de separeer. Zo kan het dat hij 's avonds naar de binnentuin loopt, stoelen opstapelt tegen een muur en ontsnapt. Dat het zo ver is gekomen, snapt een betrok kene niet. ,,Er is cameratoezicht op gemeenschappelijke ruimten als de patio. Dat zou 24/7 bekeken worden.'' Had de ontsnapping van H. voorko men kunnen worden? Een andere bron stelt dat er geen tijd en capaci teit is om voortdurend livebeelden uit te kijken. Natuurlijk is het zorg wekkend: het bloed, het mes en H.'s verklaring over de Brunssummer- heide. Toch wordt de politie niet in geseind. Eén van de bronnen snapt het niet. ,,Als je betrokkenheid ver moedt, dan neem je toch geen risico's meer?'' Di. 7 mei, 23.30 uur MAASTRICHT De moeder van Thijs komt niet voor het eerst in Vijverdal. Als advocaat gespecialiseerd in fami lierecht is ze in december nog in de Maastrichtse kliniek, nota bene voor een vergadering over de BOPZ, de wet die alles regelt rond onvrijwillige opnames in psychiatrische zieken huizen. Nu is zij het die met haar man Thijs dinsdagavond na zijn ont snapping terugbrengt naar de kli niek. Het is laat als H. weer wordt op genomen op de gesloten afdeling. Opnieuw een plek waar hij gewoon rond kan lopen, constateert een inge wijde vol verbazing. ZITTING H. onderzocht in het Pieter Baan Centrum, vanwege zijn psychische problemen. De Mondriaan kliniek is te rughoudend met het geven van commentaar. Ook op vragen naar aanleiding van deze reconstructie kwam geen inhoudelijke reactie. Over het cameratoezicht wordt alleen gezegd dat het 'voldoet aan de regelgeving van de Autoriteit Persoons gegevens' omtrent privacy. Er is een intern onderzoek gedaan naar de gang van zaken, dat is aangeboden aan de Inspectie voor Ge zondheidszorg en Jeugd, daarna zal de kliniek zich in afstemming met die instan tie 'beraden over de com municatie'. Wo. 8 mei, 09.00 uur MAASTRICHT Nogmaals weet Thijs H. te ontsnappen, ditmaal door het brandalarm af te laten gaan. Daar door loopt de drievoudig moordver- dachte, zo de straat op in Maastricht. Het is een uur of negen als het perso neel daar achter komt. De ingewijde: ,,Dan blijf je toch blunderen?'' Hoe het ook zij, de kliniek kan niet meer anders en nu wordt de politie inge schakeld. De klopjacht op H. gaat van start. WÊSKm Wo. 8 mei, 21.15 uur ZUID-LIMBURG Waar is Thijs? Het is een vraag die steeds prangender wordt, maar niemand kan hem be antwoorden. De politie niet, behan delaars niet, zijn familie niet. Aan het einde van de middag houden agen ten halt bij het ouderlijk huis van H. Busjes stoppen. Mannen met witte pakken stappen uit. Een man uit de buurt 'weet dat er iets loos is'. Maar wat? De buitenwereld heeft dan nog altijd niet van Thijs H. gehoord. Dat duurt tot woensdagavond 8 mei rond kwart over negen. Terwijl het halve land de Champions League-wed strijd Ajax-Tottenham Hotspur kijkt, verstuurt de politie na negenen een opsporingsbericht. De familie zou erop aangedrongen hebben om dat niet te doen, uit angst dat Thijs dan opnieuw een zelfmoordpoging zou doen. De politie doet het toch. 'Ge zocht, Thijs H.' Zijn volledige naam staat erbij, plus twee foto's van het moment dat hij de kliniek uitloopt, met zijn lange haren plat langs zijn gezicht, donkere jas aan, spijkerbroek en zwarte schoenen. Er lijkt op deze beelden geen bloed op zijn kleding te zitten. Later wordt duidelijk dat de kleding met bloed sporen gewassen is. Maar wanneer? En door wie? Het mes waarmee H. gezien was, blijkt verdwenen. Het zijn tegenvallers voor het onder zoeksteam dat naarstig zoekt naar bewijs. Het beroepsgeheim zit re chercheurs daarbij danig in de weg. Ze missen informatie. Kostbare uren en kostbaar bewijs gaan verloren. Ondertussen is er met elke minuut die verstrijkt weer het risico dat H. nogmaals toeslaat. Verklaring Tot kwart over elf, talloze slopende uren na zijn ontsnapping. Thijs H. wordt opgepakt in Margraten. De po litie wil een verklaring, hoopt snel op helderheid over zijn daden. Agenten houden Thijs verantwoordelijk voor drie moorden, op drie willekeurige slachtoffers. Etsuko, Diny en Frans kenden elkaar niet. Maar H. kan niet vertellen over de dagen waarin zij slachtoffers werden van moord. Hij is over zijn toeren, moet kalmerings middelen krijgen voordat een nor maal verhoor mogelijk is. De storm in zijn hoofd is te heftig. Voor deze reconstructie is gesproken met diverse betrokkenen, die veelal op voor waarde van anonimiteit hun verhaal doen. zaterdag 10 augustus 2019 Politieagenten op de Brunssumerheide, vlak bij de plek waar twee lichamen wer den gevonden. -aeisKSK De hoofdlocatie van Mondriaan in Maastricht. FOTO GOOGLE STREET VIEW DEN HAAG Het OM ver denkt Thijs H. van drie moorden op wandelaars in Den Haag en Heerlen begin mei. Vrijdag staat hij voor het eerst voor de rechter, tij dens een niet-inhoudelijke zitting. In eerste instantie bleek uit een verklaring van justitie dat het onderzoek moeizaam verliep. Mensen in zijn omgeving lijken niet bereid te verklaren en me dewerkers van Mondriaan zwijgen vanwege hun be roepsgeheim. Het mes dat H. gehad zou hebben, is niet meer gevonden, H.'s be bloede kleding is gewassen. Onlangs kwam naar buiten dat er wel forensische spo ren zijn getraceerd. Aan het eind van deze maand wordt Al snel na zijn aanhouding werd duidelijk dat H. kampte met psychische problemen. FOTO'S POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9