Grote broer kijkt mee INTERVIEW Big Brother is watching you! In 1984 houdt de overheid alle burgers onder controle en bepaalt leider Grote Broer wat iedereen denkt en doet. Dat schrijft George Orwell in zijn iconische roman 1984 (uit 1949). Privacy-expert Brenno de Winter over Orwells voorspellingen. BOYCOT EN MEDAILLES De Sovjet-Unie en haar bondgenoten boycotten de Olympische Zomerspelen in de Amerikaanse stad Los Angeles. Het is een antwoord op de Amerikaanse boycot van de Olympiade in Moskou, van wege de inval van het Sovjetleger in Af ghanistan. De Nederlandse atleten doen het goed in Los Angeles. Nederland eindigt op de 13de plaats in het medaille klassement. Met goud voor het dames hockeyteam, windsurfer Stephan van den Berg, de zwemsters Jolanda de Rover en Petra van Staveren, en discuswerpster Ria Stalman. ZOMERCARNAVAL Een exotische bonte menigte trekt, op het ritme van Caraïbi- sche klanken, op 4 augustus door het centrum van Rotter dam. Het is de eerste editie van het Zomercarnaval, dat sindsdien jaarlijks in de Maasstad wordt gehouden. „Technisch is het nu mogelijk om iedere burger op elk moment te controleren, zoals gebeurt in 1984. Overal hangen camera's. Transacties met pinpas en ov-chipkaart worden geregistreerd en ons gedrag wordt op internet vast gelegd. Dat geldt helemaal voor alles wat je met je mobieltje doet. Maar een structuur die alle systemen met elkaar verbindt en totale controle mogelijk maakt, ontbreekt. Anders dan in Orwells roman hebben wij in Nederland en grote delen van Europa een democratie die grenzen stelt aan wat technisch kan. Wij hebben een rechtstaat, waarin inlichtingen verwerven, op sporing en correctie gescheiden zijn en een gekozen parlement de regering naar huis kan stu ren. Maar landen waar die demo cratische controle ontbreekt, zoals China, kennen systemen die de overheid bijna volledige controle over de burgers geven en gedrag van burgers sturen via straffen en belonen. Het ri sico bestaat dat andere landen dat navolgen. De geschiedenis herschrijven, zoals in Orwells roman voort durend gebeurt als dat de machthebbers beter uitkomt, kan een regering in een demo cratie niet straffeloos doen. Maar de Amerikaanse presi dent Donald Trump strooit met alternatieve feiten als de werkelijkheid hem niet aan staat en een groot deel van zijn achterban gelooft hem. De voorspellingen van George Orwell over 1984 zijn nog geen realiteit, zeker niet bij ons, maar de tendensen in die richting zie je wel." POLITIEMOORD (25) wordt op 17 april, tijdens een betoging tegen de Libische leider Khadaffi, voor het oog van tv-camera's doodgescho ten door een medewerker van de Libische ambas sade. Engeland verbreekt de betrekkingen met Libië, maar moet de moordenaar laten gaan vanwege diens diploma tieke onschendbaarheid. De Londense politie agente Yvonne Fletcher ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 97