'Ik heb vlees van het menu geschrapt. En ik stap niet onbevangen in een vliegtuig' vingswereld van het publiek. Rekening houden met hoe iets landt, aankomt zonder mij geknecht te voelen. Op een sketch waarin Job Cohens echtgenote voorkwam, die in een rolstoel zat, kregen we ongeloof lijk veel commentaar: we maakten die vrouw belachelijk. Onze bedoeling was om aan de hand van het lompe personage Guurtje te laten zien hoe merkwaardig mensen in een rolstoel worden benaderd. Ze worden genegeerd of via hun partner aangesproken. Door die ophef en misver standen zou ik me nu twee keer op mijn kop krabben of ik zoiets nog een keer zou maken. Daarnaast realiseer ik me dat mijn gedrag op een bepaalde manier wordt geïnterpre teerd. Ik zit daarom niet op Facebook; ik vind het bedrijf met zijn algoritmes een te machtig medium dat de verantwoordelijk heid nog niet kan dragen. Maar een jongere generatie denkt: o ja, dat is zo'n ouwe lul die geen cookies op zijn telefoon wil. En als ik zeg dat ik een update van een app niet waardeer, hoor ik: opa kan de verandering niet aan. Terwijl vernieuwingen soms echt geen verbeteringen zijn. Ik vind dat ik het recht heb dat te constateren. Door nieuwe inzichten staan we op veel gebieden voor veranderingen. En dat vinden de meeste mensen, ook ik, inderdaad niet leuk. We willen het liefst dat alles bij het oude blijft, maar dan zijn we op planeet aarde echt aan het verkeerde adres. We zullen wel mee moeten bewegen.'' ,,Ik heb vlees van het menu geschrapt. En ik ben niet per se voor het eten van dierlijke eiwitten in melk, kaas en andere zuivel. Vanwege het milieu, dierenwelzijn en vooral vanwege mijn eigen gezondheid. Zuivel bevat caseïne en dat stimuleert tu- morgroei, hebben studies bewezen. Ik heb er documentaires over bekeken. Bovendien: de sterkste dieren zoals olifanten, neus hoorns en gorilla's zijn vegetariërs. Verder stap ik niet langer onbevangen in een vlieg tuig. Vroeger wel. Ik vind een weekendje Barcelona op die manier niet meer kunnen. Neem je toch een vlucht, blijf dan een aan tal weken en compenseer je CO2-uitstoot. Want jongens, we hebben een probleem. Maar ik ben niet roomser dan de paus. Onlangs ging mijn cv-ketel stuk en dat was een goed moment geweest een warmte pomp te nemen. Vervolgens dacht ik: dan zit ik wel heel erg in de voorhoede, krijg ik met alle kinderziektes te maken en zit ik straks in de kou. Er lekte koolmonoxide, dus ik moest snel handelen. Toen heb ik heel laf een nieuwe cv-ketel aangeschaft. Bij veranderingen is het de kunst mensen niet te veel tegen de haren in te strijken. Als iemand anders mij te dwingend vertelt hoe het moet, rijzen mij de haren te berge. Ik denk weleens: sodemieter op met je wijs- neuzerigheid.'' ,,Een vriendin van mij zei: je kunt met Koefnoen anno 2020 niet het theater in met een volledig witte cast. Maar ik vind een donkere actrice voor wat wij doen niet per se handig. Want dan gaat een sketch over bijvoorbeeld Guurtje die ruzie heeft met een winkelmeisje ineens niet over een conflict, maar wordt het algauw een scène over racisme. Diversiteit is een goed stre ven, maar ik wil niet dat thema's zich op die manier opdringen. Het stuit mensen tegen de borst wanneer ze te horen krijgen: als er geen donkere mensen op je verjaardag zijn, dan ben je onderdeel van het probleem. Wie is er dan bezig met het benadrukken van kleur en racisme? Met het uitvergroten van verschillen? Sowieso begrijp ik die wedstrijd in morele verontwaardiging niet. Dat mensen elkaar voortdurend de maat nemen. Dat gaat me echt te ver.'' Wat heeft u dan aangepast? Wanneer ging iets u echt te ver? ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95