De pijn van te vroeg gestorven dromen voor U getest Koelboxen David Arjan Als je iets wilt veranderen in je leven, is er altijd pijn Strand, park of pretpark: met een koelbox ben je verzekerd van koude drankjes en onbedorven versnaperingen. Tenminste, als je de juiste kiest. In het park alcoho;vriie koelbox met hjw™ te een stekker Onhandig? 26 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. et systeemplafond zit los. Door de air conditioning ram melt het een beetje. Het hoogpolige ta pijt heeft dezelfde kleur als de muren. Een onbestemd zalm roze met een werkje uit een andere tijd. Er zoemt een bea- mer waar draadjes uit steken. De kamer ruikt naar oude kof fie. Ik krijg hoofdpijn. Zuur stoftekort misschien. Maar vooral spanning. Omdat ik niet weet welke mensen straks op de stoelen voor mijn neus zitten. Omdat ik niet weet of er überhaupt mensen komen. Ik denk: waarom bén ik hier? Op de terugweg, een paar uur later op een verlaten snelweg, bespreken David en ik dit ge voel. We hebben grote dro men, we willen de wereld ver- overen. Maar ondertussen is het pas een paar maanden ge leden dat ons eerste boek is uitgekomen. Niemand kent ons nog. Het is 2012 en we zijn net begonnen. Avond na avond rijden we naar hotelle tjes in alle uithoeken van het land om groepjes mensen workshops te geven. De zaalt jes zijn armoedig, we hebben geen cent te makken. Soms komen er maar drie mensen. Niemand zit op ons te wach ten. De 'vieze meters' noemen we dit. Het werk dat we liever niet doen. We mopperen: was deze fase maar voorbij. Soms zelfs: zullen we stoppen? Tot we iets bedenken dat alles verandert. Want stel dat we die vieze meters niet zouden maken? Omdat we het te zwaar vin den, te spannend of simpel weg niet leuk. Wat gebeurt er dan? De kans is groot dat onze missie niet dichterbij komt en onze dromen in de prullenbak belanden. Dan moeten we af scheid nemen van wat we het liefste doen. Het inzicht slaat in als een bom. Als we die vieze meters niet maken, vermijden we he lemaal geen pijn, al lijkt dat wel zo. We vervangen alleen de Kleine Pijn door de Grote Pijn. De Grote Pijn van te vroeg gestorven dromen. Als je iets wilt veranderen in je leven, is er altijd pijn. De vraag is niet: kies je voor pijn? De vraag is: voor welke pijn kies je? De kleine, vaak con crete en urgente pijn die nü om actie vraagt? Of de grote abstracte, ongedefinieerde pijn die je pas voelt in de toe komst als je niks verandert? Als je dat onderscheid een maal opmerkt, zie je het elke dag. Kies je voor dat verve lende gesprek met je leiding gevende of voor de Grote Pijn van een burn-out volgend jaar? Kies je voor je kwetsbaar opstellen bij een relatiethera peut of voor de verwoestende rollercoaster van een gegaran deerde scheiding? Kies je voor de financiële onzekerheid door je baan op te zeggen of voor de Grote Pijn als je later terugkijkt en verdrietig ziet dat je niet hebt gedaan wat je al zo lang wilde? Bij ons ging de Kleine Pijn van de vieze meters voorbij. We belandden op een gemak kelijker pad. Ik werk nooit meer 's avonds. Of onder een systeemplafond. Het is een vreemde paradox: pas als je bereid bent het moeilijke te doen, wordt het makkelijk. -Arjan Vergeer Richelle Bussenius maakt er een sport van om met haar familie 's zomers zoveel mogelijk pretparken af te lopen. En nooit gaat ze op stap zonder haar twee koelboxen. ,,Ik neem zelf altijd eten en drinken mee. Dat scheelt me veel geld en ik hoef nooit in de rij te staan." Het is alleen wel een gesjouw, erkent ze. ,,Maar ik vervoer mijn twee koelboxen in een boodschappentrol- ley. Eentje gebruik ik om de ijsthee, de cola en het bier te koelen. heb ik nietS De ander om mijn pasteitjes, aan een risolles en kro- ,,Nee hoor. Als de rest in de achtbaan zit, plof ik ergens lekker op een bankje neer." Keus De ene koelbox is de andere niet. Al lereerst heb je de keus uit elektrische of passieve modellen. Elektrische koelboxen kunnen de inhoud niet al leen op temperatuur houden, maar het kwik ook verder naar beneden stuwen. Er zijn drie varianten. Thermo-elek- trische modellen gebruiken elektrici teit om de kou uit een koelelement rond te jagen. De prijs is relatief laag. Maar je moet voor lief nemen dat de boxen meestal een beetje brommen, alleen op je auto-accu zijn aan te sluiten en niet kouder koelen dan 15 graden onder de omgevingstempera tuur. Absorptiekoelboxen zijn stiller en kunnen worden aangesloten op een autoaccu, het stroomnet en op gas. De absorptievloeistof in de box zorgt ervoor dat warmte kan verdampen - een beetje zoals een hijgende hond oververhitting voorkomt - waardoor je je biertjes tot 25 graden onder de buitentemperatuur kunt bewaren. Wie zelfs tijdens hittegolven of in broeierige festivaltentjes verzekerd wil zijn van koude drankjes en onbe dorven snacks, kiest voor een com pressorkoelbox. De buitentemperatuur Richelle Bussenius (46) Daan de Rooij (22) Jos Mark (58) heeft geen invloed op de binnentem- peratuur, maar prijs, gewicht en ge luidsniveau zijn hoger dan bij de an dere varianten. Maar het nadeel van zo'n klein, draagbaar koelkastje is natuurlijk dat je er weinig aan hebt als je naar een plek gaat waar geen stopcontact is. ,,Als ik met wat pilsjes naar een park ga, heb ik weinig aan een koelbox met een stekker", legt Daan de Rooij, die als productontwikkelaar in de visindustrie het belang van goede koeling kent, de vinger op de zere plek. IJsblokjes Passieve koelboxen zijn daarom het populairst. De koelelementen of ijs blokjes en de geïsoleerde behuizing houden de inhoud in ieder geval enige tijd gekoeld. Hoe lang een box de warmte bui ten houdt, verschilt per type en merk, blijkt uit een test door beste- product.nl van negen passieve koel boxen. In de Campingaz IceTime Plus Extreme is de starttemperatuur van 7,3 graden na zes uur gestegen tot 11,5 graden. In de mindere modellen is het tegen die tijd al vier graden warmer. In het gras van Paviljoen Puur te Diemen houden onze panelleden ook het gebruiksgemak en design te gen het licht. Snijdende handvatten zijn zeker bij zwaardere belasting een afknapper, illustreert kampeerredac- teur Jos Mark. Bovendien blijkt een grote in houdsmaat niet altijd heilig; kleinere boxen kunnen, dankzij een gunstiger indeling, soms meer blikjes of flessen kwijt. Bussenius is vooral verkikkerd op de Igloo Marine Quantum 28, een ge likte box die je als een rolkoffertje achter je aan kunt trekken. Op het strand zullen de wieltjes geheid vast lopen, maar tijdens haar pretparkuit jes is het een ware uitkomst. Ook omdat de box dankzij twee handige ringetjes zelfs met een slotje af te sluiten is. ,,Dan kan ik misschien toch eens mee in de achtbaan." ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 GO N Reageren? zo@persgroep.nl De coolste koelboxen MATTHIJS MEEUWSEN Gaat 's zomers zelden op stap zonder koelboxen. Productontwikke laar bij de duur zame visonder- neming Fish Tales. Oprichter en drij vende kracht van campingtrend.nl. Meer resultaten uit deze test lees je op besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74