Zanik niet zo over de natuur Kwaak 3 dagen Twente diner Vakantiepark Veluwe Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Exclusieve Lezersreizen naar Twente en de Veluwe Boek nu deze reis op reiskatern.nL/pzc Het moet maar eens afgelopen zijn met dat geweeklaag over de buxusmot, de eikenprocessierups en de vliegende mier. 22 Ik weet het: 2019 is voor vogellief hebbers het jaar van de wulp, voor Chinezen het jaar van het zwijn en voor kunstminnenden het jaar van Rembrandt. Maar voor mij is 2019 het jaar van de overlast. Of liever gezegd: het jaar van het gezanik over overlast. In plaats van hun buxushaagjes te rooien en te vervangen door liguster of kamperfoelie, blijven tuinliefheb- bers maar zeuren over de buxusmot die hun haag vernielt. En het geweeklaag is nog niet ver stomd of de media raken niet uitge- mekkerd over de eikenprocessierups. Waarom niet de eiken met klimop laten begroeien, in plaats van de rups met vuur en biologische oorlog te lijf te gaan? Bestrijden op een kinder speelplaats, oké maar elders zou een simpel waarschuwingsbordje toch afdoende moeten zijn? En wat is er mis met een blokje om? Na de mot en de rups kwam de vliegende mier. Mieren vliegen al miljoenen jaren. Op een warme, broeierige dag gaan de mierenkonin ginnen de lucht in, achtervolgd door een wolk van mannelijke mieren in een spectaculaire race om als eerste bij een koningin te zijn om die te be vruchten. Wie dat niet lukt wordt een prooi voor de vogels. Dit jaar werd de vliegende mier niet gezien als natuurverschijnsel, maar als over last. Nog even en we klagen over het zingen van de merel. Waarom begint dat beest om vijf uur 's morgens? Kan dat niet wat later? Ik kan me nog goed herinneren dat een vriendin van mij een vijver in haar achtertuin groef. Zij woonde aan de Lauriergracht in Amsterdam, in de Jordaan, waar allang geen Jordanees meer te vinden is omdat alle geboren Jordanezen naar Heerhugowaard en Purmerend zijn verdreven. Het was in de tijd dat het woord 'yup' in zwang kwam. Voor haar verjaardag kreeg die vriendin van mij een jampot vol Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. kikkerdril uit mijn eigen vijver. Een jaar later was het een gekwaak van jewelste. Buurtbewoners lieten een lijst rondgaan waarop je een handte kening kon zetten als je anti-kikker was. Het gekwaak hield hen uit hun slaap, beweerden ze. Mijn vriendin wilde geen ruzie, ving de kikkers en vervoerde ze in een emmer naar een sloot aan de rand van de stad. Terwijl wij overlast van dieren steeds minder tolereren, lijken wij menselijke overlast een stuk gemak kelijker te accepteren. Dit is de tijd van de barbecue en hoewel ik redelijk ver van mijn buren woon, krijg ik toch wel eens een vleugje stank in mijn neus van verschroeid vlees. Stank draagt minstens even ver als geluid en is volgens mij even irritant. Zit je na een lange werkdag in je tuin te genieten van de zwoele geur van kamperfoelie, wordt je zomeravond verstoord door het aroma van een halfverbrande cajunschijf. Je zou haast wensen dat zo'n barbecue omviel en de gloeiende houtskool een gat brandde in het gifgroene kunstgras. per chalet Keuze uit 2 hotels in Twente Bospark de Schaapskooi Weekend, midweek of week €99,- €149,- €209,- €79,- 79,- 129,- €79,- 79,- 119,- €79,- 79,- 99,- Meer informatie en boeken: Ga voor 3 dagen Twente naar onze website reiskatern.nl/pzc/zoweg1923 en voor Roompot Bospark de Schaapskooi naar reiskatern.nl/pzc/zoweg1924 of bel met Zoweg.nl 0900-9693 0,70 per gesprek) ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 PC De kikkers hielden buurtbewoners uit hun slaap. Aankomsten t/m december 2019 De Broeierd: Aan de rand van Enschede gelegen □inkeloord: Direct gelegen aan de rivier de Dinkel Aankomsten t/m november 2019 6-pers. vrijstaande chalet Gelegen in een bosrijke omgeving omgeving. Bezoek bijvoorbeeld het Kröller- Müller Museum in Otterlo, of ga winkelen in Apeldoorn. Kinderen zijn dol op de Apenheul, het Dolfinarium en Julianatoren. Inbegrepen: Weekend/midweek/week in een 6-persoons vrijstaande chalet Gratis: overdekt zwembad, indoor speeltuin, sport en animatie Periode Weekend Midweek Week augustus september oktober november Vanafprijs 6-pers. chalet per maand Prijs per bungalow o.b.v. beschikbaarheid, excl. reservedngs- kosten 29,- en Lokale heffingen 1,68 p.p.p.n. Twente en omgeving Twente is een regio vol natuurgebieden, landgoederen en boerderijen. Fiets langs de mooie landschappen en koop verse eieren bij de boer aan huis. Bezoek leuke plaatsen als Delden, Diepenheim of het kunststadje Ootmarsum. Of ga langs bij onze Oosterburen en wandel door het mooie kuurplaatsje Bad Bentheim en bezoek Burg Bentheim. Fletcher Hotel De Broeierd, Enschede 2 nachten in een tweepersoonskamer met douche en bad 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en gebruik van wifi Gratis gebruik van koffie- en theefaciliteiten Dit hotel wordt beoordeeld met een 8,2 Fletcher Hotel Dinkeloord, Beuningen 2 nachten in een Comfort kamer met douche 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 3-gangen diner Gratis gebruik van de wellness (binnen zwembad, Turks stoombad en buiten sauna) Gratis parkeren en gebruik van wifi Dit hotel wordt beoordeeld met een 7,7 Prijs in aug sep 79,- p.p. en van okt t/m dec 69,- p.p. Prijs p.p. en o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, excl. reser- veringskosten 20,- en toeristenbelasting 2,- p.p.p.n. Het park en omgeving Roompot Bospark De Schaapskooi (gastbe- oordeling 8,0) is een rustig gelegen park in het plaatsje Epe. Het ligt middenin de bossen en heidevelden van de Gelderse Veluwe. Alle chalets zijn vrijstaand en beschikken over een woonkamer met open keuken. Verder zijn er 3 slaapkamers waarvan 1 met een stapelbed. Er bevinden zich vele dagattracties in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70