OZCAN AKYOL bolderman.nl Voordelige Last minutes! 6 zaterdag 10 augustus 2019 Column Een week na het boerkaver- bod, dat geldt in overheids gebouwen, in ziekenhuizen, op scholen en in het openbaar ver voer, worstelt bijna heel het land nog steeds met de gevolgen van deze nieuwe wetgeving. Op links is er zelfs een klein schisma zichtbaar: terwijl een or ganisatie als Amnesty Internatio nal en een aantal verstokte PvdA'ers in het openbaar hun be zwaren laten blijken, worden ze weggehoond door vermeende geestverwanten die daar niets van snappen. Ondertussen is er op rechts een bijna maniakaal ongenoegen over het feit dat veel instanties hebben aangegeven dat ze vrouwen met gezichtsbedekkende kleding niet zullen weren uit hun gebouwen, en dat zij gewoon gebruik kunnen maken van verschillende diensten. Vrijdagmiddag togen nikab- draagsters naar het Malieveld in Den Haag om te protesteren tegen het boerkaverbod. Een sanctie waardoor zij vinden dat 'de bewe gingsvrijheid, godsdienstvrijheid en zelfbeschikking van de vrouw worden geschonden'. Dat deze discussie door blijft et teren, moet een oorzaak hebben. In andere landen, waar een soortgelijk verbod al eerder werd afgekondigd, ging dat vaak gepaard met minder la waai. En zelfs in Turkije bestond er tot voor kort een striktere scheiding tussen kerk en staat, totdat de isla- misten hun ideologie steeds ver der doordrukten. Dat we nu in getouwtrek blijven hangen, heeft te maken met ver schillende verklaringen van de nieuwe wet. Voor Geert Wilders is het één grote overwinning op de islam. Hij heeft reeds de jacht op de meer sobere hoofddoeken aan gekondigd. Andere voorstanders van het verbod, die niet obsessief zijn, wil len het vooral opnemen voor de vrouwen die zich onvrijwillig moeten hijsen in doeken, waar door ze geïsoleerd door het leven gaan. En zo kan iedereen zijn eigen draai aan afgelopen week geven. Ik vind bijvoorbeeld vooral: een se culier land zou alle geloofsuitin gen in openbare gebouwen moe ten weren, maar wat mensen op andere plekken doen, mogen ze zelf weten. leven geroepen die een signaal moest afgeven tegen terreinwinst van de islam in ons alledaags le ven. Maar dat werd niet eerlijk ge communiceerd. Wat heet. Om het verwijt van discriminatie voor te zijn, werden ook bivakmutsen en integraalhelmen in het artikeltje gestopt. Die onoprechtheid zorgt nu voor collectieve kortsluiting bij mensen. Er zijn amper tweehon derd vrouwen die de gewraakte kleding dragen. Een gebrek aan eerlijk leiderschap zorgt nu voor onrust. In andere landen met een soortgelijk verbod was minder lawaai Een belangrijke maatregel om de klimaatverandering te beteugelen en de voedselzekerheid te verbe teren, is het drastisch omlaag brengen van de vleesconsumptie, concludeerden VN-klimaaton- derzekers donderdag. Bij menig vleesliefhebber roept dat weerstand op: het vleesver langen zit diep. Volgens Jaap Kor- teweg, oprichter van de Vegetari sche Slager, komt dat omdat vlees eten wordt gezien als een verwor ven recht. Toch beginnen zelfs de hardnekkigste carnivoren bij te draaien, merkt Korteweg. ,,Vlees- liefhebbers zijn bang iets te moe ten missen. Maar vleesvervangers worden steeds beter, en dat merkt ook de carnivoor.'' Corné van Dooren, voedings wetenschapper bij het Voedings centrum, adviseert om met kleine veranderingen te begin nen. ,,Vervang ham op je brood een keer door ei, pindakaas of hummus. En eet in elk geval één dag per week minder vlees. Begin gewoon met kleine stappen.'' Korteweg beaamt dat. ,,Experi- menteer een keer met een vegeta rische bitterbal of vegetarische draadjesvlees'', zegt hij. ,,Een op de drie kopers van de Mora bitter ballen geeft zelfs de voorkeur aan de vegetarische variant.'' Voor een duurzamer voedings patroon, hoeven we niet massaal insecten te knagen, zegt Van Dooren. ,,Er zijn prima alternatie ven om voldoende eiwitten bin nen te krijgen. Tofu, tempeh en peulvruchten. Net zoals noten, trouwens.'' Taaie lap De smaak van vlees wordt vol gens Korteweg steeds dichter be naderd met plantaardige vervan gers. Kies je voor vleesvervangers, verdiep je dan in de bereiding, adviseert Korteweg. ,,Je kunt het vergelijken met biefstuk. Als je iemand zonder ervaring en ken nis een biefstuk laat bakken, dan kan het een taaie lap worden. Dat geldt ook voor vleesvervangers. De vegetarische kipstukjes bak je maar heel kort in olie. De tech niek is te vergelijken met het bak ken van een biefstukje. Als je de kipstukjes te lang bakt, dan wor den ze droog en smaken ze inder daad niet zo lekker als echte kip.'' Het Voedingscentrum heeft ook een enigszins geruststellende boodschap. Van Dooren: ,,Het is niet nodig om vlees helemaal te vervangen, maar hou het beperkt tot 500 gram per week, waarvan niet meer dan 300 gram rood vlees.'' Het meest belastend voor het milieu zijn rund, varken, geit en schaap. Je kunt volgens het voedingscentrum ook voor duur zame vis kiezen met een MSC- of ASC-keurmerk. Ga je toch voor vlees, maak er dan een variant op de surf and turf van en combineer een kleiner stukje vlees met groente of peulvruchten. Korteweg noemt de vleesver vanger 'nieuw vlees', gemaakt zonder dieren. ,,Op een mkb- congres schotelden we mensen vleesvervangers voor en vertel den dat het echt vlees was. Op een aantal uitzonderingen na, vonden ze het super lekker. Ook toen we ze vertelden dat het om vleesvervangers ging'', aldus Kor- teweg. Zijn punt? Als de smaak even goed of zelfs beter is en de prijs lager, dan hebben ook vlees liefhebbers in de toekomst geen reden meer om vlees te eten. Hoe zit het met kweekvlees en insecten? ,,Voorlopig win je daar geen grote slag mee'', denkt Kor- teweg. ,,Het is natuurlijk heel goed dat er wordt geïnnoveerd, maar vooral kweekvlees is echt iets van de nog verre toekomst.'' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Moezel, Trier en Koblenz 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Eifel all-inclusive 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 8 dagen stedenreis Berlijn, Dresen, Leipzig en Potsdam 8 dagen Tirol en het Salzburgerland, Fieberbrunn GO y @OzcanAkyol Boerka I Ons kabinet heeft een wet in het Om de opwarming van de aarde enigszins te beteugelen, moet onze vleesconsumptie omlaag, is de nieuwste conclusie van de VN. Voor de echte carnivoor is dat een bittere pil. Valt de over stap te verzachten? Naz Taha Rotterdam Klassieke hamburger met vegetarische varianten. foto getty Minder vlees eten: tips voor carnivoren Vertrekdata: 26 aug/16,30sept/14 okt. Vertrekdata: 9sept/7okt Vertrekdata: 9,30sept/21 okt Vertrekdata: 26 aug/lósept/7 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 26 aug 15.21 okt Vertrekdata: 7,21 sept/5,19 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6