De toekomst van de muziek is aan TikTok ©O O Hoe kom je er weer vanaf? Lekker makkelijk Er werd gezucht op de bank en een koptelefoon aangesloten \oete« 21 Oplossing 1 Eroverheen groeien Bij 75 procent van de kinderen die stotteren, verdwijnt de spraakstoornis vanzelf. Meisjes hebben meer kans op spontaan herstel dan jongens. Dit komt waarschijnlijk omdat de hersen helften van meisjes zich sneller ontwikkelen. Hoe langer het stotteren bij een kind duurt, hoe groter de kans dat het niet vanzelf over gaat. Vanaf 8 jaar wordt de kans op spontaan herstel snel kleiner. In het algemeen geldt: als bij een kind na een jaar stotteren weinig verbetering optreedt, is behan deling op zijn plaats. Maar zijn er meer risicofactoren, dan is het verstandig al eerder met thera pie te beginnen. Oplossing 2 Zingen Zangeres Sanne Hans (Miss Montreal) stottert, maar niet als ze zingt. Veel hakkelaars en stotteraars kunnen wel vloei end zingen. Ook praten met een raar stemmetje stopt de haperingen, verlengingen en blokkeringen. Dus voortaan maar zingen en raar praten? Nee, vindt logopedist Theys. ,,Zingen of stemmetjes opzet ten is geen definitieve oplos sing. Het is geen goede manier, omdat het kan leiden tot ver mijdingsgedrag.'' Oplossing 3 Therapie „Vroeger werd over stotteren vaak gedacht: dat gaat wel weer over'', zegt Annelies Mobach. „Inmiddels weten we dat het vaak toch verstandig is vroeg te beginnen met therapie. Soms doen we dat al bij peuters van 2,5 jaar. Dat werpt vruchten af, want steeds minder kinderen lijken blijvend te stotteren.'' Er zijn op jonge leeftijd twee gang bare therapievormen. Het Demands and Capacities Model (DCM) richt zich op een tijdelijke aanpassing van degenen rondom het kind, meestal de ouders. Mobach: ,,Als een kind bij voorbeeld spreekt in zinnen van vier woorden, dan praat jij in zinnen van vier woorden terug. Zo kan het op zijn eigen niveau meedoen aan het gesprek en is de kans op stotteren kleiner.'' Bij de andere therapievorm, Lid- combe, zet je je zoon of dochter op het goede spoor. Mobach: ,,Als je kind een zin vloeiend uitspreekt, zeg je bij voorbeeld: 'Dat ging gemakkelijk'. Zo leert het wat gewenst gedrag is. Daarna kun je af en toe het stotteren benoemen en bijvoorbeeld zeggen: 'Kun je dat repareren?''' Bij de therapie voor (jong)volwas- senen komt ook het zogeheten 'ver borgen stotteren' aan bod, oftewel het deel dat onzichtbaar blijft. Een logo pedist of therapeut kijkt mee of sprake is van spreekangst en minder- waardigheidgevoelens. Is het stotte ren ontstaan na een emotioneel trauma, dan kan naast stottertherapie psychologische hulp nodig zijn. Daarna verdwijnt het vaak. Oplossing 4 Een fijne omgeving Als de omgeving op een prettige manier reageert, verkleint dat de kans op het ontstaan van spreekangst en vermijdingsgedrag, zegt Annelies Mobach. Zo kun je het beste vooral goed luisteren naar wit de stotteraar vertelt en niet naar hóé hij het zegt. Reacties als 'praat eens rustig', of 'haal diep adem' werken vaak ave rechts. Iemand weet dan niet wat hij anders moet doen, maar krijgt wel het gevoel dat hij iets fout doet. Dat ver hoogt de spanning. Stotter je zelf? Leg dan aan je omge ving uit hoe die het best kan reageren. ,,Het is fijn als mensen om je heen weten dat ze je de tijd moeten geven om je te laten uitpraten.'' Nog een tip voor een gesprekspart ner: praat zelf in een rustig tempo. Zo wordt de stotteraar rustiger en dat helpt hem op zijn beurt weer om gemakkelijker te praten. Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Alex vraagt zich af hoe hij moet omgaan met de muziekvoorkeur van zijn kinderen. Hij voelt zich een oude opa als hij vraagt of het wat zachter kan. 'Hat down, cross town, livin like a rock star. Spent a lot of money on my brand new guitar.' Een paar maan den geleden hoorde ik twee meis jes deze zinnen keer op keer her halen in de speeltuin. Het hield niet op, alsof er een liedje in je hoofd vastzit, en dan vals gezon gen door twee prepubers op een schommel. Ik moest ergens anders gaan zitten, maar aan het liedje is niet meer te ontkomen. Het nummer Old Town Road heeft inmiddels andere irritante nummers versla gen als meest succesvolle hitpara dehit in Amerika. Waar die meisjes het van kenden, en waarom ze telkens hetzelfde zinnetje zongen, heeft alles te maken met TikTok. Dat is het nieuwe sociale medium waar je dansjes doet, liedjes playbackt en challenges aangaat. Je kunt kiezen uit verschillende liedjes die een paar seconden als soundtrack voor je filmpje dienen. Ook leuk voor 8-jarigen en dus moest thuis een TikTok-account worden aangemaakt voor de oud ste dochter. Als overbezorgde vader die meer een haat- dan een liefdeverhouding met sociale media heeft (en dus nog wat te wachten staat) heb ik alles aange meld, ingesteld, geanonimiseerd, op privémodus gezet en heb ik gelogen over de leeftijd. Nu zit er dus in de huiskamer eentje telkens druk gebarend en playbackend voor een tablet din gen op te nemen die ik allemaal niet kan volgen. Alsof de Mini- playbackshow terug is, maar dan zonder Henny Huisman en Bulle tje. Er is geen magische deur meer nodig voor de verkleedtruc want de app kan haar een andere kleur ogen of virtuele make-up geven. En nu hoor ik dus telkens tien seconden van een liedje dat keer op keer opnieuw begint. Na jaren van K3, Nijntje en Dirk Scheele hoopte ik dat ze langzaam zouden opschuiven naar muziek die ik ook leuk vond of leuk kon leren vin den, maar hier was ik dus niet op voorbereid. Ik werd een opa die riep: 'Kan die muziek uit of zachter? Ik word er gek van'. Er werd gezucht op de bank en een koptelefoon aangeslo ten. Een paar dagen later werd op een vers geïnstalleerde drumpad- machine-app een nieuwe versie van verzengende dubstep gemaakt. Wat bij haar moeder de vraag opriep: 'Is dit de toekomst?' Het mag duidelijk zijn dat we in een nieuwe fase terechtkomen. Eentje waarin meidenblad Tina ook al wordt verslonden. Een opstapje richting puberteit waarin aan het licht komt dat we veel minder flexibel zijn dan we stie kem dachten. En wij maar denken dat het alleen maar makkelijker werd met oudere kinderen. KOKEN GO ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 e -Alex van der Hulst Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (42) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 8 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69