175.000 stotteraars Boudewijn Seapark ^Boudewijn ^èapark^ Vloeiend praten is voor iemand die stottert een enorme opgave. In Nederland hebben 175.000 mensen daar last van, soms tijdelijk, soms langdurig. Hoe kom je aan deze spraakstoornis en, net zo belangrijk, kun je er nog van aftomen? komje eraan? Oorzaak 1 Aangeboren Stotteren is meestal (deels) aange boren en openbaart zich vaak bij kinderen tussen de 2 en 5 jaar. Praten, en vloeiend spreken, is een ingewikkelde vaardigheid: je moet je gedachten, ideeën en gevoelens omzetten in woorden en zinnen. Wat je wilt zeggen, moet je vervolgens in spraakbewe- gingen uitdrukken. Hierbij gebruik je meer dan honderd spieren van onder meer de tong, lippen, kaak en het mid denrif. Die spieren moeten met de goede snelheid en kracht en op het juiste moment worden aange stuurd vanuit de hersenen. Bij stotteraars is die afstemming niet optimaal, waardoor ze veel herhalen zoals 'dadadadaar' of 'i. i. i. i. k'; verlengen zoals 'lllllief en blokkeren zoals 'b..b.brood'. Stotteren komt vaak voor. We reldwijd stottert en hakkelt één op de honderd mensen. Zij bevinden zich in goed gezelschap: van be roemdheden als Marilyn Monroe en Winston Churchill is bekend dat zij stotterden. De spraakstoornis kan ver gaande sociale gevolgen hebben, aldus Annelies Mobach, bestuurs lid van het StotterFonds en logo- pedist-stottertherapeut. ,,Mensen kunnen bepaalde woorden gaan vermijden of soms helemaal niks meer zeggen. Het kan stotteraars erg onzeker maken.'' Oorzaak 2 Een hersentrauma Door hersenletsel als gevolg van een ongeluk of beroerte kun je gaan hakke len, zegt logopedist Catherine Theys. Ze deed in Nieuw-Zeeland onderzoek naar de hersenen van mensen die zijn gaan stotteren na een hersentrauma. Je hebt grotere kans dat je gaat stotte ren bij hersenletsel in de gebieden die te maken hebben met de spraakproduc- tie, zegt ze. ,,Mogelijk hadden de men sen die gaan stotteren na hersenletsel er al aanleg voor. Er zijn mensen die als kind hebben gestotterd en daar na een hersentrauma opnieuw last van krijgen. Maar het omgekeerde komt ook voor: mensen die stotteren kunnen er na een hersentrauma ineens vanaf zijn.'' Oorzaak 3 Emotioneel trauma Het komt weinig voor dat iemand pas op volwassen leef tijd gaat stotteren of haperen. Maar als het gebeurt, komt dat vaak door een plotseling optre dend emotioneel trauma. Bij voorbeeld als een geliefde over lijdt of als iemand een ernstig ongeluk meemaakt. Ook grote levensgebeurtenissen, zoals een echtscheiding, of snelle veran deringen in korte tijd, zoals een verhuizing, kunnen stotteren uitlokken. Bij mensen die al sinds hun kinderjaren stamelen, kan een emotioneel trauma het stamelen verergeren. Zomeruitjes Beleef een dolfijne familiedag Het voordeel ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 PC Als de woorden in je hoofd haperend uit je mond komen CARIN RÖST 3 shows, 20 outdoor attracties, een outdoor waterpark én 12 indoor attracties! Geniet van de gloednieuwe dolfijnenshow "Moana's Blue World" en bewonder de spectaculaire sprongen van onze dolfijnen! Ontdek het prachtig verlichte dolfinarium met projecties op een gigantisch scherm van 320 m2. Dolfijn Moana neemt je mee op ontdekkingstocht door de evolutie van dolfijnen en de pracht van onze natuur. Regenweer? Dan zorgt Bobo's Indoor met 12 overdekte attracties voor urenlang speelplezier! Tickets zijn beperkte tijd verkrijgbaar. Gekochte tickets zijn t/m 29 september 2019 geldig. Bestel nu tickets op pzc.nl/seapark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68