Vier krachten Fundamenteel onderzoek Volgende week: 'Er is veel te veel toegegeven aan de wens om het onderwijs leuk te houden' 17 Andrea Evers, hoogleraar gezondheidspsychologie, over de kracht van placebo's. in het heelal waar de zwaarte kracht zo sterk is dat er ook geen licht uit kan ontsnappen. Of de big bang, de oerknal waarmee het heelal zou zijn ontstaan. ,,Er zijn vraagstukken die volstrekt myste rieus zijn. Onze huidige beschrij ving van de zwaartekracht past niet goed in het Standaardmodel. We hebben de theorie van Ein stein, de algemene relativiteits theorie. Die is heel mooi, maar houdt in dat ruimte en tijd zelf dynamisch zijn, en dat kunnen we niet met de gewenste wiskun dige precisie en formules in ons schema van de andere krachten verwerken'', zegt de natuurkun dige. Volgens hem zijn er 'veel wilde ideeën in omloop', maar die maken heel weinig kans. Waarom is het bestaan van 'donkere energie' zo moeilijk vast te stellen, de energie die verant woordelijk moet zijn voor de ver snellende uitdijing van het heelal? 't Hooft: ,,De moeilijkheid is dat deze vreemde eigenschap van ruimte en tijd juist wel met vrij grote zekerheid is vastgesteld, maar we zitten ermee opge scheept, we weten niet goed hoe dit verschijnsel op een logische manier met onze huidige theore tische inzichten te rijmen is.'' ,,Vooral op wiskundig terrein wordt nog veel vooruitgang ge boekt. Er zijn berekeningen die nog maar enige jaren geleden honderden pagina's in beslag na men, terwijl die nu zodanig ver eenvoudigd kunnen worden dat een halve bladzijde volstaat. Maar het echte werk vereist nieuwe in zichten. Die komen niet zomaar, dat gaat heel langzaam. Opvallend is dat er nu meer theoretici zijn dan ooit, terwijl onze inzichte lijke kennis steeds langzamer ver betert. Gelukkig is die vooruit gang er wel. De geschiedenis leert ons dat we nog enige tijd moeten wachten tot we de huidige ont wikkelingen kunnen beoordelen in vergelijking met andere tijd perken.'' ,,Iets meten dat wij, theoretici, geen plaats kunnen geven is de grootste droom voor de uitvoer ders van experimenten. Dat zal belangrijke discussies op gang kunnen brengen onder de theore tici. Uiteindelijk weten we dat de natuur door elegante vergelijkin gen wordt voortgedreven, dus zullen we in dat geval op zoek gaan naar nieuwe formulerin gen.'' ,,Het Standaardmodel kan al lang niet meer stuk. Wat wel kan, is dat dezelfde resultaten misschien langs geheel andere lijnen moeten worden geherformuleerd, maar daar zijn wij theoretici bedreven in, dus ook daar maak ik me geen zorgen over. Het gaat er nu vooral om dat we de zwaartekracht kun- nen koppelen aan de kwantum mechanica. Zolang dat niet lukt, blijft het behelpen.'' Met de kwantummechanica snijdt Gerard 't Hooft een uiterst complex theoretisch en wiskun dig bouwwerk aan, een set verge lijkingen om de werkelijkheid te beschrijven. Kwamtummechanica verklaart onder meer de fotosyn these (het proces waarmee plan ten zonlicht gebruiken om voe ding en energie te produceren), leidt tot ongekend snelle compu ters en versleutelde berichten. Het ligt ook aan de basis van onbegrij pelijke theorieën, dat deeltjes bij voorbeeld op twee plekken tege lijkertijd kunnen zijn en dat er tal loze parallelle universa zijn. ,,De rol van Nederland is lange tijd onevenredig groot geweest gezien ons inwonertal, dankzij ons goede onderwijs. Nou, dat hebben we nu niet meer. Er is veel te veel toege geven aan de wens onderwijs leuk te houden en iedereen te laten sla gen. Dat gaan we merken. De op komende economieën - China, India en straks de landen die nu nog ontwikkelingslanden zijn - zouden het roer wel eens over kunnen nemen van de gevestigde instituten. Maar zeker weet ik dit niet, er zal ongetwijfeld veel tijd overheen gaan.'' Het zijn vraagstukken die de 'ontdekkingsreiziger' in Gerard 't Hooft blijven bezighouden. ,,De zwaartekracht laat zich niet zo makkelijk pakken. Zij is een bui tengewoon uitdagend probleem.'' Hij is ervan overtuigd dat er na tuurwetten zijn die het allemaal kunnen verklaren. Helaas schiet het menselijk verstand vaak te kort, maar 't Hooft houdt vast aan het belangwekkendste dat hij heeft geleerd: ,,De natuur is hele maal te begrijpen.'' GO ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 Ieder atoom is opgebouwd uit een kern met een wolk van elek tronen. De kern zelf bestaat uit protonen en neutronen. De deel tjes oefenen drie soorten krach ten op elkaar uit: een elektro magnetische kracht, een zwakke en een sterke kracht. 't Hooft kreeg de Nobelprijs voor zijn on derzoek naar de zwakke kern kracht. Hij buigt zich nu over het - naar zijn eigen zeggen - veel complexere probleem van de zwaartekracht. Hoe rooskleurig is de toekomst van de theoretische natuur kunde? De theoretische natuurkunde houdt zich bezig met het vormen van nieuwe natuurkundige theorieën. Er zijn twee soorten theorieën. Je hebt de fenomenolo gische theorie, die probeert een regel of wet te maken voor een patroon dat gevonden wordt in de natuur of in experimenten. In een fundamentele theo rie formuleert de wetenschapper een aantal basis principes en beschrijft hij of zij wat daar de gevolgen van zijn. Als die basisprincipes een goede verklaring bieden voor een groot aantal verschijnselen, geldt de theorie als 'bevredigend'. De relativiteitstheorie van Einstein is een voorbeeld van een fundamentele theorie. Wat als je iets meet en je kunt het geen plaats geven? Hoe groot is de kans dat een nieuwe ontdekking het Stan daardmodel als een kaartenhuis in elkaar doet zakken? Nederland heeft een naam hoog te houden in de theoretische natuurkunde. Blijft ons land een vooraanstaande rol spelen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65