UNIVERSITEIT 16 De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied Gerard 't Hooft (73) is een grote naam in de theoretische natuurkunde. Voor zijn onderzoek kreeg hij in 1999 de Nobelprijs. Hoe staat het met zijn zoektocht? ,,De zwaartekracht blijft een buitengewoon uitdagend probleem.'' MU v 'Er is veel kennis die in mijn studententijd nog als sciencefiction werd gezien' r zit geen enkele sleet op zijn passie en werkdrift. Profes sor Gerard 't Hooft woont conferenties bij, geeft colleges en voordrachten. Hij kan 'niet zon der de stimulerende interactie met jonge mensen', wil een breed publiek enthousiast maken voor natuurkunde. Zijn drijfveer? Leer gierigheid. Toen een leraar op de lagere school vroeg wat hij later wilde worden, zei hij: 'Een man die alles weet.' Hij had eigenlijk professor willen zeggen, maar 'ik was het woord vergeten'. In de theoretische natuurkunde bedrijft 't Hooft al tientallen jaren topsport. Met collega's zoekt hij naar bouwstenen voor de theorie die alle natuurverschijnselen in ons leven verklaart, de theorie die de vier fundamentele natuur krachten aan elkaar koppelt: zwaartekracht, elektromagneti sche kracht, sterke en zwakke kernkracht. Een forse opdracht, want de werking van zwaarte kracht laat zich nog altijd niet rij men met de andere drie krachten. Mede daarom spreekt 't Hooft ook liever niet over de 'Theorie van Alles'. Dat is een nog niet be staande theorie die de verschil lende fundamentele theorieën in de natuurkunde samenbrengt. De wereld en het heelal zijn volgens hem te ingewikkeld voor zo'n po pulaire benaming. Voor de beschrijving van de zwakke kernkracht die onder an dere radioactief verval mogelijk Paspoort Gerard 't Hooft Won vele prijzen en verkreeg meerdere ere doctoraten. Kreeg de Nobelprijs voor de Na tuurkunde (1999) en de Spinoza-prijs in 1995. maakt, kreeg 't Hooft samen met collega Martin Veltman in 1999 de Nobelprijs voor de Natuurkunde. Hun onderzoek droeg bij aan het zogeheten Standaardmodel van elementaire deeltjes, waarmee natuurkundigen het bestaan be schrijven in termen van materie en krachten. Experimenten on derbouwen deze theorie, maar zij is nog lang niet compleet. Hoe ver staan we nu in het on derzoek van de theoretische na tuurkunde? Wat weten we wel? Wat weten we niet? Gerard 't Hooft maakt daarvoor een vergelij king tussen de jaren 60 van zijn jeugd en nu. ,,Toen ik in 1964 na tuurkunde ging studeren, vond ik al dat er heel veel bekend was. We wisten bijvoorbeeld dat een atoom bestaat uit protonen en neutronen, en dat die compacte kern omringd wordt door een veel ijlere wolk van elektronen. De regels van de kwantummechanica, die het ge drag van de elektronen beheersen, waren nauwkeurig bekend. Die elektronen zijn verantwoordelijk voor alle scheikundige processen. ,,Maar we zijn inmiddels meer dan vijftig jaar verder. Het geheel van elementaire deeltjes wordt nu tot in detail beschreven door het Standaardmodel, compleet met vergelijkingen die praktisch alle deeltjes omvatten die thans wor den waargenomen. Dit leek in de jaren 60 nog volstrekt onbereik baar. Ook is er veel kennis bijge komen over het ontstaan van het heelal, die in mijn studententijd nog als sciencefiction werd be schouwd. Daarnaast zijn onze wiskundige methoden aanzien- lijk verbeterd en verscherpt'', al dus de wetenschapper. Een van de laatste ontdekkin gen is die van het Higgs-deeltje (in 2012) die alle materie massa geeft en waarvan het bestaan in 1964 werd voorspeld. Hoe belang rijk is de ontdekking ervan met de deeltjesversneller Cern in Ge- nève, waar 't Hooft ook heeft ge werkt? ,,Ook de experimentele fysica heeft een enorme groei doorgemaakt. De ontdekking van het Higgs-deeltje kwam niet on verwacht, maar was toch van groot belang, omdat de massa er van nu nauwkeurig kon worden vastgelegd. Bovendien is de ont dekking een belangrijke bevesti ging dat we met de theorie op de juiste weg zitten. Het Higgs-deel- tje is een van de weinige deeltjes die door theoretici zijn ontdekt en waarvan het bestaan met een ex periment is bevestigd'', legt hij uit. Daartegenover staan grote witte vlekken in onze kennis. Over bij voorbeeld zwarte gaten, gebieden ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 GO ZOMER 'We begrijpen weinig van de zwaartekracht' HANS VAN ZON Geboren op 5 juli 1946 in Den Helder. Ge trouwd, twee dochters, vijf kleinkinderen. Studeerde natuur kunde en wiskunde (Utrecht) Is hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht, geeft vele gastcolleges in het buitenland en heeft diverse neven functies. Ri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64