Telegram: snel, open en anoniem 13 I'-'' Op het geld ligt een briefje met mijn Telegram alias, om aan te tonen dat de foto voor mij gemaakt is SMVRWA. ÖA. ber dat de Nederlandse politie ook gebruikt, en heeft een magazijn waarin standaard zeventien kogels gaan. Nadat ik gevraagd heb of het wa pen 'schoon' is - 'Ja. Garantie.' - zeg ik een foto te willen zien, om zeker te weten dat het aanbod echt is. Mijn leverancier is op zijn hoede: 'Bro is risico, kom uit zelfde regio, je mag wel langskomen'. En als ik vraag hoe ik zeker weet dat ik niet bestolen - geript - wordt, krijg ik een gevat antwoord: 'Hoe weet ik zeker dat je geen agent bent?' Al snel blijkt dat ik het wapen nog dezelfde dag kan komen halen. Sterker nog, als ik tien minuten niet reageer wordt 'H H' opdringe rig: 'Heb je vandaag tijd?', 'Waar ben je nu?', 'Kan je me je nummer sturen, dan bel ik je'. Om te voorkomen dat ik me daadwerkelijk aan illegale wapen handel schuldig maak, besluit ik nog één vraag te stellen en daarna het contact te staken. 'Heb je ook kogels?', wil ik weten. Het blijkt geen probleem, al zijn ze wel duur: als ik drie volle magazij nen bij het pistool wil, stijgt de prijs met 500 euro. Om geen arg waan te wekken, en toch van de opdringerige berichten af te zijn, besluit ik ons gesprek met de op merking dat het 'vandaag niet lukt, maar ik snel van me laat horen'. Genoeg gezien Na de gesprekken over de ge vraagde inbraak en het aangebo den pistool stop ik met mijn zoek tocht. Ik heb genoeg gezien wat het daglicht niet kan verdragen. Ondanks dat er in de tussenlig gende dagen genoeg nieuwe, inte ressante berichten zijn langsgeko men. 'Wie heeft pure sosa (co caïne, red.) omgeving Twente?', staat in een oproep van 'JJ'. Gebrui ker 'De enige echte' laat op een foto zien rode en grijze xtc-pillen in de aanbieding te hebben. '220 mg (de hoeveelheid werkzame stof mdma per pil, red.), bericht me voor een leuke prijs, omgeving Twente'. Twee dagen later komt er nog één bericht binnen. Het is van Dr. Green, die de crossmotor wil laten stelen. Hij is benieuwd of ik al ac tie heb ondernomen: 'Al gaan kij ken?' Daarna volgt een foto van een gigantische stapel biljetten van 50, 20 en 10 euro. Erop ligt een briefje met mijn Telegram-alias, om aan te tonen dat de foto speci aal voor mij gemaakt is. 'Geld geen probleem als je dat denkt, kom di rect.' GO ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 5 Dat criminelen kiezen voor de app Telegram om hun zaken te doen, is niet vreemd. Er zijn al ternatieven, maar de snelheid en het gebruikersgemak waar mee Telegram werkt, zijn on geëvenaard. Niet voor niets hebben wereldwijd ruim 200 miljoen mensen de app op hun telefoon geïnstalleerd. Telegram is in 2013 gelanceerd door twee Russische broers, en was bedoeld als een veiliger al ternatief voor het mateloos po pulaire WhatsApp. De veilig heid komt volgens de ontwikke laars door het gebruik van spe ciaal ontwikkelde veiligheids protocollen en algoritmes. Die maken het mogelijk om berich ten alleen op te laten slaan op de toestellen van de gebrui kers, en niet op tussenliggende servers. Niemand anders dan de verzen der en de ontvanger kan de be richten dus zien. En omdat er alleen een alias nodig is om Te legram te gebruiken, en geen telefoonnummer, zoals Whats App in de meeste gevallen, hoeft een gebruiker ook weinig over zijn identiteit of locatie prijs te geven. Gegevens die niet binnen de beveiligingsmechanismen van de app vallen, zijn desondanks veilig. Ze worden in stukjes ge deeld, en op verschillende ser vers opgeslagen. Telegram zegt verstuurde berichten en gegevens bovendien met nie mand te delen. Op de eigen website schrijven de ontwikke laars dat er tot op heden nog nooit iets met derden of over heden is gedeeld. Behalve veiligheid bezorgt Te legram criminelen ook een grote afzetmarkt. De app is op alle telefoons te installeren en kost niets. Bovendien passen er in een groep wel 200.000 ge bruikers, die allemaal de be richten op hun toestel kunnen ontvangen. Dat maakt de appli catie veel gebruiksvriendelijker dan bijvoorbeeld Darknet (een afgeschermd deel van het in ternet), waarop moet worden ingelogd via speciale servers. Wie Telegram toch denkt te kunnen kraken, en berichten van gebruikers kan ontcijferen, wordt door de ontwikkelaars van de app uitgedaagd. Al sinds 2014 ligt er 300.000 dollar klaar voor degene die de veilig heidsmuur van Telegram weet te slechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 61