In 48 uur tijd werden er ruim driehonderd berichten geplaatst '9mm gezocht omgeving Twente. Schoon. Dm voor reactie' 12 Die heeft 3074 ingelogde gebrui kers, waarvan op dit moment 57 online. Honderden berichten met drugs, wapens, valse documenten en andere criminele oproepen schuiven over het scherm van mijn telefoon. Ik ben verbaasd, maar zit ook vol ongeloof en op winding - hoe kan dit allemaal? Wie zitten er achter de accounts? En zou de politie meekijken in deze groepen? Ik heb zin om in ra zend tempo alle berichten te bekij ken, zo veel strafbaars is er te zien. Maar het zijn er te veel. In de afge lopen 48 uur zijn er al ruim drie honderd berichten geplaatst. Dr. Green Na een paar minuten meegluren op deze criminele marktplaats trekt één bericht mijn aandacht: 'Dieven/inbrekers gezocht omg Den Ham (Overijssel)', geplaatst door iemand die zichzelf Dr. Green noemt. De oproep wordt ge volgd door een foto van een oranje crossmotor. 'Iemand die me paar kan regelen??' Om te achterhalen wat zijn be doeling is, stuur ik een privébe- richt aan de verder anonieme Dr. Green. Een half uurtje later komt de reactie. 'Zoek crossmotors. KTM het liefs'. Hij zoekt dus dieven die voor hem een crossmotor willen stelen. Die zijn te vinden op Marktplaats, en hij heeft een speci fieke motor op het oog. De link naar de advertentie verschijnt op mijn scherm. De crossmotor staat in Den Ham, en wordt voor ruim 7000 euro aangeboden. '2k voor deze'. Ik krijg dus 2000 euro als ik hem steel. 'Maat, ik kom hem zelfde dag nog halen'. Op de vraag hoe ik ze ker weet dat er echt geld wacht en ik niet zelf word genept, komt een kort antwoord: 'Ga niet moeite doen en bestelling maken voor niks'. Ik zeg dat ik er later nog op te rugkom, maar laat in werkelijk heid niet meer van me horen. Waarschuwing Nu sta ik voor een keuze: houd ik contact met deze crimineel om meer te weten te komen - dan loop ik wel het risico dat een ander op het verzoek ingaat en de motor steelt - of verbreek ik het contact en licht ik de eigenaar van de mo tor in? Dan vergaat de kans op meer informatie. Ik kies voor het laatste. Het idee dat er onder mijn ogen een diefstal kan worden gepleegd, gaat me te ver. Ik bel de eigenaar en vraag of ik mag langskomen, zonder direct te zeggen wat er is gebeurd. Het is geen probleem. Ik ga naar Den Ham en tref de eigenaar bij zijn huis. Voor de gelegenheid heeft hij de motor op het gazon gezet. „Ik dacht dat je kwam omdat je hem wilde kopen." Tot zijn teleurstelling ben ik geen potentiële klant. In plaats daarvan vertel ik de man dat zijn motor op de nominatie staat om 10066 van 13504 gejat te worden. Hij is verbluft. Dat crossmotoren populair zijn binnen het dieven gilde is bekend, maar dat er op deze manier inbrekers wor den geronseld, wist hij niet. „De motor staat in huis. Wie er bij wil, moet eerst langs de honden. Ik denk dus niet dat stelen lukt", zegt de man. Even later volgt toch: „Misschien moet ik hem maar bij een vriend neerzetten, voor de ze kerheid." Wapen gezocht Ik besluit het contact met de man die mij 2000 euro biedt voor de ge stolen crossmotor, te laten dood bloeden. Nog een aantal keren krijg ik de vraag hoe het ermee staat. De volgende dag besluit ik nog een tweede lijntje uit te gooien. Wat gebeurt er als ik mij zelf in een Telegram-groep voor doe als iemand die op zoek is naar een vuurwapen? Krijg ik reacties? En zo ja, wat is de prijs en hoe werkt dat? Omdat het taalgebruik onder de gebruikers nogal specifiek is, en ik eigenlijk geen idee heb hoe ik een betrouwbare indruk kan wekken, grasduin ik eerst een tijdje door de groep 'Handel Oost-Nederland'. Op die manier leer ik hoe ik me kan presenteren zonder argwaan te wekken. Taalfouten lijken een pre. Ik zie termen als 'ladykiller' (dat blijkt een klein kaliber hand vuurwapen), 'schoon' (een onge bruikt en ongeregistreerd vuurwa- 'Heb je ook kogels?' Amper zes minuten later licht het scherm van mijn telefoon op. Het is een privébericht van iemand die zich 'H H' noemt, en kennelijk in wapens handelt: 'Heb je geld. Heb wel iets voor 3K. Is nieuw en mooi'. Ik schrijf terug dat geld geen pro bleem is, en graag wil weten wat hij in de aanbieding heeft. Het blijkt een 'G34', en semi- automatisch handpistool van de Oostenrijkse wapenfabrikant Glock. Het pistool is van het kali- pen) en 'gannoe' (straattaal voor gun, oftewel geweer). Toch gaat het soms ook heel expliciet om een '9mm', een pistool waarin kogels met een diameter van 9 millimeter worden gebruikt. Onder een alias plaats ik een be richt, met het verzoek om aanbie dingen in een 'direct message' (privébericht) te sturen: '9mm ge zocht omgeving Twente (En schede, Hengelo, Almelo). Schoon. Dm voor reactie'. Nu is het wach ten op reacties. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 HT.il 61% fi 13:03 Q El W.iil 48% 13:01 Haze te koop top kwaliteit. Testen mogelijk goede geur, smaakeri uitstekend gedroogd^ 5gr €35 10gr €55 Geen BUNQ rekening maar wel intresse? BUNQ is gemakkelijk aan te maken via de BUNQ App met letterlijk 2 min!! Doorgestuurd bericht Van De Enige Echte SNOEPJES TE KOOP 220 MG PB ME ®VOOR B LEUKE PRIJS OMGEVING TWENTE Bonk Wie heeft een BUNQ rekening en wil Ëq rg 3 van 7 /"s V In de groep Marktplaats worden onder meer pillen ('snoepjes') en hasj ('haze') te koop aangeboden. Tonnie 15-05-19 om 12:46

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60