DA I LYt NATION Love, divorce and golf tycoon 5 Noodkreet over migrantenschip zaterdag 10 augustus 2019 TSC: Why we cut teachers' pay der dat haar man dat wist. ,,De ont dekking daarvan was aanleiding voor nog meer problemen tussen die twee'', vertelt zijn zus. Tijdens het laatste telefoontje ver telde hij volgens haar over een be zoek van de politie op zijn kantoor, naar aanleiding van de aangiftes. ,,Daarna kreeg hij een invloedrijk persoon op kantoor, vertelde hij, ver gezeld door twee criminele types. Tob is toen weggegaan, omdat hij het niet vertrouwde. Hij kwam rond middernacht thuis en belde mij.'' Aangifte De volgende dag kwam het dage lijkse telefoontje niet. Zijn zus belde hem, maar Cohen bleek onbereik baar. Ze besloot naar de politie in Amsterdam te gaan om aangifte van vermissing te doen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken nam contact op met de Nederlandse ambassade, en die nam weer contact op met Co hens vrouw. Dat was op 25 juli. Volgens Cohens advocaat ver klaarde de vrouw dat haar man voor drie weken naar Thailand was ver trokken, vanwege 'dringende medi sche hulp'. Dat verhaal lijkt niet te kloppen: voor zover bekend bij de douane heeft Cohen Kenia nooit ver laten. Bovendien deed zijn echtge note zelf twee dagen na zijn verdwij ning aangifte van vermissing bij de politie in Kilimani. „Waarom zou je aangifte doen als je eerst verklaart dat iemand naar Thailand is vertrok ken?'', zegt een bron rond het onder zoek. ,,Dat lijkt op het creëren van een alibi.'' Dat vermoedt ook Cohens familie in Nederland, zegt zijn zus. ,,Tegen de ambassade zeggen dat Tob ver trokken is naar Thailand en dan doodleuk vergeten te melden dat je drie dagen eerder aangifte van ver missing hebt gedaan bij de politie? Tobs echtgenote liegt gewoon'', zegt ze, geconfronteerd met de nieuwe in formatie uit Kenia. En Cohens echtgenote zelf? Van achter het hoge hek rond het land goed vertelt ze dat ze zojuist is on dervraagd door de recherche. ,,Ik weet niet of ik er met u over mag pra ten'', zegt ze voorzichtig. Of het klopt dat haar echtgenoot wel vaker ver dween, zoals ze in Keniaanse media Stap vanavond een willekeurige kroeg in Nairobi binnen en u zult ontdekken wat mannen daar doen heeft laten weten? ,,Dat heb ik inder daad gezegd. Wat ik daarmee bedoel? Stap vanavond een willekeurige kroeg in Nairobi binnen en u zult ontdekken wat mannen daar doen." Ze wil niet praten over de brief die ze volgens Keniaanse media heeft gestuurd op 18 juli, een dag voor de verdwijning. Daarin zou ze aan de Nederlandse ambassade hebben ge schreven dat haar man leed aan para noia, wat volgens haar verklaarde waarom hij de laatste tijd vaak in aanvaring kwam met mensen in zijn omgeving. ,,Tob is depressief en kampt met een psychische aandoening, waar hij om persoonlijke redenen niet op in wil gaan. Dit veroorzaakt veel proble men. Hij is een onmogelijk iemand geworden om mee samen te leven, wat we ook proberen'', citeert de krant uit de brief. De Keniaanse wendde zich naar eigen zeggen tot de Nederlandse ambassade omdat haar man naar niemand luistert 'en ik hulp zocht voor hem'. Meer brieven De Keniaanse recherche is bezig met nog twee brieven. Die werden op de dag van Cohens verdwijning ge stuurd naar twee advocaten, die hem bijstaan in de echtscheidingszaak en in de zaak waarin hij zijn echtgenote beschuldigt van geweld. In beide brieven, die de Nederlander zelf ge- schreven zou hebben, staat dat hij de echtscheidings- en de agressiezaak met onmiddellijke ingang intrekt. Dit vanwege zijn 'medische toestand en verkeerde adviezen van vrienden en advocaten'. Door die factoren, staat in de brief, zou Cohen wraak zuchtig zijn geworden richting zijn echtgenote. ,,Door mijn verbitterdheid en slechte beoordelingsvermogen heb ik haar en de rest van de familie veel pijn gedaan. Daarom zal ik onmid dellijk medische hulp zoeken om het weer goed te maken met mijn fami lie'', aldus de brief. Waar kwam die plotselinge omslag vandaan? Of was er iets anders aan de hand? De nationale recherche vraagt zich af hoe Cohen de brieven aan zijn advocaten kon schrijven als zijn gees telijke toestand een dag eerder nog zo zorgwekkend was, dat zijn echtge note zich genoodzaakt zag zich tot de Nederlandse ambassade te wenden. „Verder onderzoek moet uitwijzen of de handtekening onder beide brieven echt is'', zegt de bron dichtbij het on derzoek. ,,En zo ja, of ze wellicht on der dwang zijn geplaatst.'' Nog even terug naar het landgoed van Cohen en zijn vrouw, waar laatstgenoemde vooralsnog niet meer wil zeggen over de situatie en haar verhoor. ,,Ik waardeer dat u mijn kant van het verhaal wilt horen. Maar ik moet nu echt gaan." De Europese Commissie roept lidstaten op mee te zoeken naar een oplossing voor het schip Open Arms dat met 121 migran ten op de Middellandse Zee vaart. Het schip vaart onder Spaanse vlag, maar geen enkel land heeft de commissie gevraagd de coör dinatie op zich te nemen. ,,De si tuatie toont aan hoe urgent het is dat er duurzame oplossingen ko men'', aldus een zegsvrouw. Alles hangt volgens haar af van de soli dariteit van lidstaten. Onder de opvarenden zijn dertig kinderen en twee baby's. Voor- zitter van het Europees Parle ment David Sassoli drong don derdag bij de Europese Commis sie aan op een eerlijke verdeling van de migranten. Europa ver liest volgens de Italiaan zijn 'hart en ziel' als het de opvarenden niet beschermt. Succestegen mensenhandel "n Verhuizing konikpaarden Oud-keizerin heeft kanker Onthoofd lijk in bos België GO Page 4 Teaetiers Service Commission, hard pressed to explain why il slashed the salaries of umonisable members this month, tells the Nation that is jusl the tip of the iceberg as it plans to recover money already paid as part of CRA since 2017 Friday. August t>. lOlfl uini.TMWOIMÓ9/M) WW aB«w. De verdwjining van de succesvolle zakenman Tob Cohen is voorpaginanieuws in Kenia. Er wordt met man en macht gezocht naar de verdwenen Nederlander. foto's worlggolfa- WARDS.COM, DAILY NATION, AFP before he disappeared is straight from a crime thriller novel, complete with letters to lawyers and an apology to his est ranged wife PagcS Where is he? Ortc of Kenya's richest men has gone missing, and the story of his last days EPL: Frenetic kick-off today 4NITW Tob zoek is' - Sarah Wairimu Kamotho, echtgenote BRUSSEL Vluchtelingen op Open Arms kunnen nergens heen. foto ap DEN HAAG Tijdens een grote Europese actie tegen mensenhandel en uit buiting van minderjari gen zijn zeventig men sen opgepakt. De actie speelde ook in Nederland. Ruim 200 potentiële slachtof fers, onder wie 53 kin deren, werden opge spoord. De volwasse nen en de kinderen, die gedwongen moes ten werken of bedelen of voor seksueel mis bruik waren geron seld, zijn in veiligheid. 'JX* I NALIBOKSKI Vijftig konikpaarden uit de Oostvaarders- plassen zijn gisteren op transport gegaan naar hun nieuwe leef gebied in Wit-Rusland. Er gaan later nog hon derd konikpaarden die kant op. TOKIO Ex-keizerin Michiko (84) van Japan heeft borstkanker. De echt genote van de in april als keizer afgetreden Akihito wordt over een paar weken ge opereerd. De ziekte is in een vroeg stadium ontdekt. Michiko gaat volgende maand onder het mes, meldt het Japanse persbu reau Kyodo. De oud keizerin heeft sinds begin dit jaar steeds meer last van kort ademigheid. LUIK In de bossen bij het dorp Amonines in de Belgische provincie Luxemburg is het ont hoofde en verbrande lichaam van een man gevonden. Dat meldt justitie in België. Een bron van dagblad La Meuse du Luxem bourg brengt de vondst in verband met een moord waarbij crmininelen betrokken zouden zijn. Het li chaam zou zijn ont dekt na arrestaties in het criminele circuit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5