Saskia Noort Nikab, niet zomaar jurk van de Zara Zo doen zij dat Van harte aanbevolen: Parijs zonder Parijzenaars VEEL GEDEELD Zo'n beetje de helft van de bevolking neemt die ene maand z'n vakantie op 10 Ik zag een lieve stad die vrijheid vierde en zich van de tolerante kant liet zien Fietskunstenaar Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vorige week zaterdag stond ik op de pussyboot van de Viva in een zilveren paillettenpak te dansen en tra nen te laten om alle blije, lieve mannen, vrouwen, kinderen, pubers, studenten langs de Prinsengracht. Het gaf me een gevoel dat ik al even kwijt was. Ver trouwen in de mens. Natuurlijk, ik zag het white privilege, de hetero corpsballen, de vercommercialisering en de types die de Parade - of hoe moet je het tegenwoordig noemen - vercom- mercialiseren of gebruiken voor hun eigen agenda. En ik kan nog wel een tijdje doorgaan met het afdingen op deze dag, maar boven alles zag ik een lieve stad die de vrijheid vierde en zich weer even van de tolerante kant liet zien. Meisjes met blote borsten, oma's met regenboogvlaggen, gezinnen met zwaaiend kroost, nee, heus niet alleen maar witte mensen, lachende poli tieagenten. Ik sprak met Tukkers die zeiden het machtig mooi te vinden, zat op een bierfiets met Duitsers die ons een lift ga ven en danste daarna tussen een stuk of honderd goudglan zende homo's van alle kleuren, soorten en maten. Uiteraard kan niet iedere dag zo zijn, maar het zou wel fijn zijn als we ons iedere dag zo vrij, vol ver trouwen en verbonden voelden. Later zag ik op Twitter dat een PvdA'er zich in een regenboog- nikab had gehuld, met een bord waarop stond 'my Burqa is my Right and Pride'. Voor de PvdA Amsterdam betekent vrijheid dat je mag zijn wie je bent, en dus ook mag dragen wat je wilt, dat was het idee. Naast het feit dat hij de nikab een boerka noemde, vond ik het nogal stui tend om zo veel redenen. Waar waren de types die bij iedere vlecht 'culturele toe-eigening' roepen? Een man die een half slachtig statement maakt door zich een uurtje te verstoppen onder een gele doek? Mensplai- ning, seksisme, blasfemie ook? Maar vooral, waarom zou je op deze dag, die toch vooral gaat om de vrijheid te houden van wie je wilt, een symbool van onderdrukking en homohaat aantrekken? Want hoewel ik ook vind dat je mag dragen wat je wil, gaat het hier niet over zomaar een jurk van de Zara. De nikab is een religieus kleed, een betoon van liefde voor en onderwerping aan God. Het be tekent dat je de sharia boven onze grondwet stelt. Ik denk niet dat de nikabdraagsters graag op een boot vol halfblote homo seksuelen staan, net zo min als homoseksuelen graag naar een salafistische moskee gaan. Dat er een honderdtal vrouwen in ons land loopt dat zich graag zo kleedt, zo zij het, maar met een feest van de vrijheid heeft het niets te maken. Of vinden we vrijheid om te haten en te verwerpen net zo prima? In dat geval hadden we ook wat alt-rightprominenten op de boot moeten uitnodigen. Gezellig samen met een regenboogvlag zwaaien met Thierry, Wierd, Jan Dijkgraaf en Ebru Umar op de Zaai Haat en Verdeel-boot. Ik weet dat ik niet mag oordelen over de bedekking die een vrouw verkiest te dragen, of het geloof dat zij wenst aan te han gen, maar ik als witte geprivilegieerde vrouw, die tegen een verbod is (nu gaan er alleen maar meer vrouwen in nikab lo pen) en vooral tegen burgerarresten, vind wel dat het bedekken en wegvagen van een vrouw in onze samenleving indruist te gen al mijn rechtvaardigheids- en gelijkheidsgevoel. En bij de discussie hierover hebben we niet een of andere verkleedpartij van een malle PvdA'er nodig die zich al een leven lang wentelt in zijn mannenprivileges. Het is niet voor te stellen dat in Amster dam in augustus een groot deel van de restaurants zijn deuren sluit. Maar in Parijs doen ze daar niet moeilijk over. FRANK RENOUT PARIJS Wij wonen in een dorpje aan de westkant van Parijs. Er staan maar een paar hui zen en er zijn geen winkels. Dus stap ik 's morgens in de auto om bij de dichtstbij zijnde bakker - dat is vijf ki lometer verderop - een stokbrood te halen. Helaas. De bakker is de hele maand augustus op vakantie, staat op een papiertje op de deur. Gelukkig is er twee straten verderop nog een andere bakker. Opnieuw: helaas. Ook die bakker ligt vier we ken lang zelf te bakken. Van overleg en onderne mingszin is hier geen sprake, anders hadden de bakkers hun vakanties wel op elkaar afgestemd, denk ik terwijl ik in de auto stap en naar het volgende dorp rijd. Weer vijf kilometer verder. Ik zal u de details bespa ren, maar ook d^e was met vakantie. Net als de bakker in het dorp dMrna, inmid dels op zo'n vijftien kilome ter van mijn huis. In augustus gaat heel Frankrijk met vakantie. Nou Nadat Danny MacAskill tien jaar geleden een video op YouTube had geplaatst waarin hij met zijn mountainbike stunts uithaalde, werd hij wereldberoemd. Hij verdient inmiddels een dikbelegde boterham als trialbiker. Op de Underbelly Circus Hub in het Schotse Edinburgh tartte hij voor duizenden toeschouwers de zwaartekracht. foto ap r ja, bijna. Uit onderzoeken blijkt dat zo'n beetje de helft van de bevolking die ene maand z'n zomerva kantie opneemt. Met de familie wilden we eens uit eten gaan in Parijs, begin augustus. Dus we bel den om te reserveren. ,,Op 3 september gaan we weer open'', zei het antwoordap paraat. Het is werkelijk waar: in de drukste toeristenmaand van het jaar durft een groot deel van de restauranthou- ders in Parijs gewoon de deuren te sluiten. Het heeft ook voordelen: er rijden dan nauwelijks auto's, je kunt overal parke ren en in woonwijken is het heerlijk rustig. Parijs zonder Parijzenaars: het is aan te bevelen! Eén keer besloot onze keukenkraan het op 1 au gustus te begeven. Het water spoot in het rond. Wij - tegen beter weten in - nog bellen met de loodgieter. Nee, die was er dus niet. We gingen naar de doe- het-zelf-winkel, die - halle lujah! - wél open bleef. We legden uit dat de keuken blank stond en de verkoper zei: ,,Hier, neem dit maar mee'', wijzend naar een rol speciaal plakband. Lachend voegde hij toe: ,,Dit verko pen we héél veel in augus tus! Met dit plakband houdt je kraan het wel vol tot 1 september, als je loodgieter weer terug is.'' M ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 GO f- ijfiJöisti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58