Iburg K 9 'Er was ook een vrouw van de Gestapo bij ons in huis, een vreselijk mens' Paspoort Dicky Schouten-van Loo gracht was onbeschadigd. ,,Niet veel later zag ik aan de overkant van het water Duitse soldaten lopen. Die zongen toch mooi. Dat vond ik echt, op dat moment. Later schaamde ik me voor dat gevoel en kon ik mezelf wel een klap voor de kop geven." De stad lag voor een belangrijk deel in puin. Aannemersdochter Dicky maakte mee hoe er een begin werd gemaakt met de wederopbouw. Vader Van Loo bouwde in de Zusterstraat en op de hoek van de Bogardstraat en de Burg. ,,En hij heeft het Hofje Onder den Toren gebouwd. Daar werden leerlingen van de ambachtsschool bij ingezet, dat was best bijzonder in die tijd. Ik heb zelf ook op spijkers geslagen, met m'n knietjes op de grond. Eigenlijk had ik naar de ambachtsschool gewild. Dat mocht niet. Uit eindelijk heb ik de HBS gedaan. Mijn broer Jo- han maakte iets dergelijks mee. Ook hij moest van mijn ouders naar de HBS. Als compensatie mocht hij mee naar de Jamboree van de pad vinders van de Berdenis van Berlekomgroep in Engeland. Dat uitstapje heeft hij gemaakt. En na een jaar HBS ging hij toch naar de am bachtsschool.'' Gestapo Tijdens de oorlog verhuisde het gezin naar een monumentaal pand aan de Zuidsingel. Dat was al in eigendom. ,,Vlug, zei mijn vader, we ver huizen, anders gaan de Duitsers erin zitten. Wat niet wegneemt dat we de hele tijd Duit sers ingekwartierd hadden. Een hoge pief moest op de logeerkamer, de soldaten kwamen op de zolder terecht. Je hoorde hun zware laar zen de hele dag in huis. Er was ook een vrouw van de Gestapo, een vreselijk mens. Toen we stiekem met z'n allen naar Radio Oranje zaten te luisteren, kwam ze opeens de kamer binnen. Ze heeft ons niet verraden. Ik droeg een arm bandje met dubbeltjes of kwartjes met de beel tenis van Wilhelmina. Dat was mijn kleine beetje verzet." Joodse klasgenoten Het plotselinge vertrek van Joodse klasgenoten was schokkend. ,,David Polak zat in mijn klas. En nog een meisje, haar achternaam was Frank, haar vader had een juwelierszaak in de Lange Delft. David heeft de oorlog overleefd, ik heb lang contact met hem onderhouden. Hij woonde op de Rouaansekaai. Toen ze gedwon gen werden te vertrekken lieten de verhuizers zogenaamd per ongeluk hun vleugel in de kaai vallen. Er zat ook een meisje van een NSB'er in mijn klas. Bij haar thuis werd bij de bevrijding al het meubilair kort en klein geslagen. Later hadden we een reünie van mijn derde klas van de lagere school, daar hebben David en het NSB-meisje met elkaar gesproken." Tijdens de Slag om de Schelde werden de Duitse militairen uit haar huis naar Zuid-Beve land gestuurd. Ze kwamen snel terug. ,,Eén van hen had zich laten doodschieten. Zijn maten vertelden dat hij al eens zelfmoord had willen plegen bij ons op de wc. Gelukkig heeft hij dat niet gedaan, anders was mijn vader vast en ze ker opgepakt." Walcheren werd door de geallieerden onder water gezet. Dicky heeft in een huurbootje meegevaren over het ondergelopen eiland. Ze zag steigers in het centrum van Koudekerke. Het gerucht ging dat er een munitieschip in het kanaal bij Middelburg lag. Zeker negentig mensen uit de Breestraat en de Nederstraat zochten hun toevlucht in de kelder van het huis aan de Zuidsingel. Het signaal dat aangaf dat het luchtalarm voorbij was, kondigde ook de bevrijding aan. ,,We liepen via de Koepoort door de Molstraat naar de Dam, daar zagen we de Duitsers met hun handen achter het hoofd. Dat vond ik prachtig. Op de Markt werd een Hitlerpop van stro opgehangen en in brand ge stoken. Er werd op doedelzakken gespeeld." Gevangenis Toch waren de zorgen niet voorbij. Broer Johan werd kort na de bevrijding opgepakt en in een een houten barak van de strafgevangenis in Souburg gezet. ,,We weten nog steeds niet waarom. Met de andere gevangenen moest hij op klompen en in een wit pak naar de Loskade om schepen te lossen. Hij kwam vrij en werd daarna nog twee keer vastgezet. Waarom? Ik heb geen idee. Eén van mijn zussen heeft ook gevangen gezeten. Mijn vader had tijdens de oorlog zijn auto, een Ford, in een pakhuis ver borgen. Bij de bevrijding werd dat ontdekt, mannen van de Orde Dienst hebben de auto op de Markt in elkaar getrapt." Terugdenkend overheerst een gevoel van blijdschap. ,,We kregen weer inkwartiering, nu van Engelsen. Met hen hebben we veel lol ge had. In de concertzaal was het iedere avond dansen. Het lijkt wel of na de bevrijding ieder een loskwam bij ons thuis. Zelfs mijn vader, hij zong mee terwijl wij de polonaise dansten. Ik had hem nooit eerder zien zingen." GO ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 m Dicky van Loo werd 27 maart 1929 in Middelburg geboren. Na haar diploma HBS-A ging ze achtereenvolgens werken bij verzekeringsmaatschappij De Algemene Zeeuwsche en bij de gemeente Middelburg. Ze stopte met werken toen ze trouwde. Dat deed ze in 1953 met Stoffel Schouten. Ze verhuisden naar Goes. Ze kregen vier kinderen, twee jongens en twee meisjes. In middels heeft mevrouw Schouten vier kleinkinderen. Haar man overleed in 1979. In 1972 is ze na een opleiding als pedicure gaan werken. Dat heeft ze 46 jaar gedaan, tot 16 december 2018. De Markt van Mid delburg circa 1942, er wordt hard aan het herstel gewerkt. De wederopbouw van het stadhuis is al ver gevorderd. FOTO COLLECTIE PAUL VOSKAMP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57