Dicky Schouten-van Loo beleefde de bevrijding van Midd< Bevrijding 75 jaar f m 8 Dit is het vijfde deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag de 90-jarige Dicky Schouten-van Loo, dochter van aannemer en brandmeester Van Loo in Middelburg. Toevallig heeft ze afgelopen winter het hele verhaal van haar leven tot haar trouwen in 1953 opgeschreven. Op verzoek van dochter Jeannette. Die vroeg er al jaren om. Nu vertelt ze het opnieuw. ,,Ik vind het wel eens vervelend dat ik alle finesses nog zo goed weet." Voor het verhaal over de oorlog is het een gunstige bijkomstigheid dat Dicky Schouten-van Loo eens goed in haar herinneringen is gaan gras duinen. Ze is negentig jaar en woont in Goes. Zelfstandig. Momenteel maakt ze in huis voor de zekerheid wel gebruik van een rollator. Op haar dressoir staat een model van de Lange Jan - een cadeautje van haar dochter en kleindochter - aan de wand hangen een ets van het stadhuis en een schilderij van de Kuiperspoort. Ze zegt: ,,Ik voel me nog steeds Middel burgse, na meer dan zestig jaar in Goes. Niks ten nadele van de stad hier. Maar dat gevoel zit in me, ik heb zo veel beleefd in Middelburg. Vroeger, toen wilde ik wel terug. Nu niet meer, de mensen die ik kende zijn er niet meer, ik zou er een kat in een vreemd pakhuis zijn. En toch. Een paar jaar geleden werd me gevraagd wat ik voor mijn verjaardag wilde. Dan weet ik het wel: een dagje Middelburg, we zijn een hele dag in de stad geweest." Het gezin Van Loo woonde op de Heren gracht in Middelburg, vlak bij de watertoren. Vader Van Loo was aannemer, hij bouwde hui zen. Er waren zes kinderen, één jongen en vijf meisjes. Dicky was de jongste. Ze vertelt: ,,Ik herinner me de drukte van de zaak en het grote gezin. Iedereen hielp mee. Ik ook, heel jong al, met het wassen van de auto, de deur opendoen als er een klant kwam, het aannemen van de telefoon in de gang." Vader Van Loo was vrij williger in het Middelburgse brandweerkorps, hij was brandmeester. Er hing een speciale brandschel in huis: ,,Als die 's nachts ging dan schoten er altijd een paar uit bed om mijn va der in zijn leren jas te helpen en hem zijn helm te helpen opzetten." Scherpe herinneringen Dicky heeft scherpe herinneringen aan de oor logsjaren. Toch is ze voorzichtig: ,,Als 11-jarige wist je niks van oorlog. Je vroeg niks, er werd niets verteld. Onder het eten werd er niet over gepraat. Grootvader at mee en je had die hele bups kinderen. De volwassenen praatten over zaken - wie er had gebeld en welke bouw er op het programma stond. De kinderen waren stil." Vreselijke vrijdag, 17 mei 1940, de grote stadsbrand van Middelburg. Bombardement, beschieting, de Duitsers, de Fransen? Mevrouw Schouten wil het even duidelijk hebben ge zegd: ,,Het was een bombardement door de Duitsers. Ik heb het nog aan mijn enig overge bleven zus Rie gevraagd. Zij was 22 jaar in 1940 en zag de vliegtuigen vanuit het oosten aanko men." Het gezin Van Loo vluchtte net als de meeste Middelburgers op tijd de stad uit. ,,Met zijn dertienen in een auto naar Zoutelande. Aan het begin van de Koudekerkseweg lag een kweke rij. Daar dook een vliegtuig naar beneden. Wij sprongen in een droge sloot, grootmoeder, tan tes, iedereen. Later kwamen ook de drie buur jongens met wie we altijd speelden, op de fiets naar het huisje in Zoutelande. Ze hadden stuk jes gebakken spek meegenomen. Dat vond ik zo lekker. Mijn vader had het aan zijn maag dus we aten dat thuis nooit." De stadsbrand heeft ze zelf niet gezien. Haar zussen en broer wel, die keken toe vanaf de duinen toen de top van de Lange Jan brandend naar beneden viel. ,,Ik lag in de bedstee en mocht niet naar buiten. Om twee uur 's nachts hoorde ik wel mijn vader thuiskomen. Door de beetje openstaande deuren van de bedstee zag ik hem zitten, met zijn rug naar de schoor steen. Het verdriet dat hij had, is niet te be schrijven. Hij zat in de brandweerploeg die probeerde het Oost-Indisch Huis op de Rotter- damsekaai te blussen. Dat is niet gelukt. Op weg naar Zoutelande had hij een parachutist zien liggen. Ik hoorde hem vertellen dat hij niets kon doen voor de man, omdat hij dacht: 'straks krijg ik nog de kogel'. Het gezin Van Loo ging na enkele dagen te rug naar Middelburg, het huis op de Heren- ess ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 GO De hele dag het gestamp van Duitse laarzen JAN VAN DAMME Het brandweerkorps van Middelburg in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Voor ste rij: zesde van links burgemeester Nico Bolkestein, tweede van links Johan van Loo, zesde van rechts vader Jo van Loo. F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56