'Deze straat mag wel wat aandacht krijgen van de gemeente' 5 Edwin IUlatitaputty uit Oost-Souburg (links) haalt zijn baaltjes rijst al jaren bij Premchand Labiharie van Toko Prem. Osman Aydinli van atelier Hoyy Jacques Verleg (72) van lijstenmakerij en handel in kunstschilderbenodigdhe den Oker gaat door in de Scheldestraat tot niet meer gaat. Scheldestraat, verzamel plaats van culturen, fotoslex len bij elkaar. De straat zou wel wat opsmuk mogen hebben. Bloembakken, als wegversmalling bijvoorbeeld. Tegen de hardrij ders." Vanachter de balie heeft ze vrij zicht op het zebrapad waar geregeld voetgangers ternauwer nood ontsnappen aan aanrijdin gen. Of niet. „Laatst nog, een ou dere vrouw." Het mag best een 30-kilometer- zone worden, de Scheldestraat, vindt ook kleermaker Osman Ay dinli. Het fietsen over de stoepen is een doorn in het oog van veel ondernemers. Daar helpen bloembakken wellicht ook tegen. En de gemeente mag onderne mers wat meer stimuleren om het straatbeeld te verlevendigen, vindt Premchand Labiharie, 21 jaar eigenaar van Toko Prem. „Kijk de straat in, je ziet enkel een zon nescherm en een paar vlaggen. Ja, die bak met watermeloenen voor slagerij Argana staat leuk. Hang je één vlag buiten, betaal je al preca- riobelasting. De gemeente mag wat 'flexer' zijn", vindt hij. Col lega Ritesh zegt hetzelfde: „Deze straat mag wel wat aandacht krij gen van de gemeente." Boulevard En ja, die rondscheurders, de fla- neerders met hun gepimpte auto, hun scooter, hun motor. Irene Luchtmeijer kan erom lachen. „Het is soms net de boulevard. Rondje om de rotonde bij de Aagje Dekenstraat en dan de Scheldestraat op en neer. Af en toe een dot gas. Soms zien we ze wel vijf keer langskomen." De brede straat met het publiek op de trot toirs is voor sommigen als een catwalk. Wel een riskante cat walk. In juni noemde de Natio nale Politie in een verkeersanalyse van potentieel gevaarlijke ver keerssituaties het traject Schelde- straat-Aagje Dekenstraat-Betje Wolfïplein nog het gevaarlijkste van Zeeland. Vanwege de vele zij straatjes, kruisingen, oversteek plaatsen en verkeersstromen kort op elkaar en het brede, rechte as falt dat sommigen uitnodigt tot flink gas geven. Gezellig Maar verder is het een heel gezel lige straat, vindt iedereen, waar niet naar nationaliteit en achter grond wordt gekeken. „We zijn goed met elkaar", vat Ammar Aly- uni van Damas Market samen. „De Scheldestraat is een goede straat." „Ik vind het hier heerlijk", zegt zijn overbuurvrouw Irene Luchtmeijer na dertien jaar Schel destraat. „Je kent al die mensen, ik haal er mijn lunch en ons vlees. Mijn zusje is er een kinderdagver- blijfbegonnen, ideaal, dichtbij school. Ik voel me hier veilig. Ik heb niet het idee dat er iets is waar ik bang voor moet zijn. Er staan altijd mensen op straat, de sociale controle is groot. Laatst fietste er een dame de stoep op, zó tegen de gevel van cafetaria De Regenboog. Meteen was er een hele groep mensen om te helpen en werd ze bij mij op de bank gezet. 'Die don kere mannen hebben me toch heel goed geholpen', zei ze nog." Dagbesteding Wel heel jammer dat Kek Print service weg is, klinkt het alom. De dagbesteding van zorginstelling Het Gors is overgeheveld naar be drijventerrein Vrijburg, het grote winkelpand waar ooit de Albert Heijn huisde leeg achterlatend. Het was zo handig voor je visite kaartjes en flyers, maar ook gezel lig voor een praatje. De mensen bij Kek waren onderdeel van het soci ale aspect van de Scheldestraat Goed nieuws: vanaf september wordt het gebouw weer ingericht als dagbesteding, maar dan voor stichting De Hoop ggz, de instel ling achter polikliniek voor psy chische en verslavingszorg Sta op Zorg in de Badhuisstraat. Het wordt een werkleerbedrijf met lunchroom, catering, inpakdien- sten en een tweedehandskleding winkel, met behandel- en spreek kamers daarboven, vertelt afde lingsmanager Wietske Nijsse. Per oktober is het in bedrijf. Kraampjesdag De Scheldestraat zou zich wat be ter in de kijker moeten spelen, be amen velen. Niet Wendy Hoger- heide. „Is dat zo? Ik heb het druk zat." Maar het zou wel gezellig zijn, mijmert ze dan. „Vroeger had de Scheldestraat een kraam pjesdag. Iedereen een kraam voor de deur en zijn beste waar buiten. Met kerst stonden er kerstboomp jes langs de straat. Die heb ik ook al jaren niet meer gezien." Door de leegstand in de reces- sietijd en de problemen met straatoverlast zijn die manifesta ties weggeëbd. Herinvoering van kraampjesdag zou best een heel goed idee zijn ter promotie van de Scheldestraat, vindt nieuwko mer Catarina Duarte in haar Por tuguese specialiteitenwinkel. „Ie dereen laat iets proeven, dat trekt mensen de winkels in." Haar idee krijgt bijval van veel van haar on- dernemersburen. Helaas hebben die het allemaal druk. Luchtmei jer: „Het probleem is dus alleen: wie trekt de kar?" GO ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53