I ZEELAND 17 VOETBAL DAAN EN BEN RIENSTRA Het gebeurt niet vaak dat één familie twee aanvoerders levert aan clubs uit de eredivisie. De Rienstra's traden afgelopen weekeinde in de voetsporen van de Hesps en de Elms. zaterdag 10 augustus 2019 De eredivisie was het afgelo pen weekeinde een klein beetje de Rienstra-show. Daan Rienstra stond voor de camera's als aanvoerder van RKC Waalwijk de 3-1 nederlaag tegen VVV-Venlo uit te leggen. Zijn oudere broer Ben droeg de band bij sc Heeren veen en gaf een toelichting op de 4-0 zege van de Friezen bij Heracles. ,,Het is best bijzonder dat we allebei bij een club uit de eredivisie de band droe gen, al speelden we niet tegen elkaar", zegt Daan Rienstra. Dat Ben Rienstra ten tijde van het gesprek op het punt staat een contract te tekenen voor twee seizoenen bij Kayserispor maakt het extra bijzonder. De kans dat het nog een keer gebeurt, is klein. Bovendien verving Rienstra als captain de Deen Daniel H0egh, die tegen Heracles ontbrak. Dat is normaal de aan voerder van de Friezen. Zeldzaamheid Daan Rienstra heeft 'geen idee' als hem gevraagd wordt of het vaker voorkomt dat twee broers aanvoerder van een club uit de eredivisie geweest zijn. Het bureau Gracenote, dat statistieken in het betaalde voetbal verzamelt, komt met twee geval len. In het seizoen 2010-2011 was Viktor Elm de aanvoerder van Heerenveen. Zijn broer Rasmus droeg de band bij AZ. Voor een tweede geval moeten we al tot het begin van de eeuw terug gaan. Danny Hesp was de aanvoerder van NEC, terwijl zijn broer Ruud in 2001-2002 de band droeg bij Fortuna Sittard. Hij was daar toen doelman. Vader Jan Rienstra had als zelfstandig on dernemer een adviesbureau. Misschien werd daar de basis gelegd voor de leiders capaciteiten waarover Ben en Daan Rien- stra beschikken. Dat Daan vorige week de band kreeg was best verrassend. ,,Ja, ook voor mij als je kijkt naar hoe ik er begin vorig seizoen in zat", zegt hij. Rienstra liep er bij de Waalwijkse club verloren bij, zat op de reservebank en wilde eigenlijk weg. Na een paar gesprek- ken met trainer Fred Grim zette hij de knop om en knokte hij weer voor een basisplaats in Waalwijk. Na de winter stop had hij als verdedigende midden velder een flink aandeel in de progres sie, die uiteindelijk in Deventer tot de promotie leidde. In de voorbereiding droeg hij al een We blijven elkaar gewoon bellen, al zullen we elkaar veel minder zien als Ben bij Kayserispor speelt —Daan Rienstra (26) paar keer de aanvoerdersband. Vorige week werd hij in het kantoor van de trainer van RKC ontboden en kreeg hij te horen dat hij de nieuwe aanvoer der was. Daar is hij best trots op. ,,Na- tuurlijk brengt het dragen van de band best verantwoordelijkheid met zich mee. Maar het is zaak dat je vooral blijft doen wat je altijd al deed. Op grond van die kwaliteiten ben je ook aanvoerder geworden." Rienstra kreeg de band onder meer omdat hij het spelletje wel ziet en zo als verlengstuk van zijn trainer in het veld kan fungeren. Toch kreeg hij het ook niet voor elkaar zijn ploeg na de pauze sneller te laten anticiperen op wat tactische aanpassingen bij VVV. ,,Het is zaak dat we dat als team sneller leren onderkennen. Gelukkig biedt de eerste helft voldoende aanknopings punten om het duel met AZ met ver trouwen tegemoet te zien." Eenmalig Normaal hadden beide broers dage lijks contact over allerlei zaken in het voetbal. ,,Dat zal zo blijven. We blijven elkaar gewoon bellen, al zullen we el kaar veel minder zien als Ben bij Kay- serispor gaat spelen." Dat ze elkaar tegenkomen op het veld zal voorlopig tot die ene keer in het bekerduel tussen Willem II en RKC beperkt blijven. De kans is nog kleiner dat ze elkaar ooit als aanvoer ders de hand zullen schudden. PM Eén familie met eenmalig twee aanvoerders Wilber Hack Waalwijk Volgens de statistieken van Gracenote kwam het twee maal eerder voor dat twee broers captain bij een ere- divisionist waren Daan Rienstra (boven) is dit seizoen aanvoerder van RKC. Zijn broer Ben was dat eenmalig bij sc Heerenveen. fotos bsr soccrates

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45