ACHTERDESCHERMEN 12 ZEELAND Wanneer je een snoepje of dropje eet, zou het zomaar eens kunnen dat het bij Deltavorm in Scharendijke is ontworpen. Kevin Smaal (37) is CNC-programmeur bij dit bijzondere bedrijf en geeft ons deze keer een kijkje achter de schermen. Deltavorm is een bij zonder bedrijf, uniek voor Zeeland en zelfs Nederland. Op het eerste gezicht ziet het er niet veel anders uit dan andere bedrijven; een kantoorruimte met bureaus en computers en daar naast een aantal productieruimtes met machines en een magazijn. Maar wat er uit die machines komt, dat zie je niet iedere dag. Vormpjes voor beertjes, colafles jes, jellybeans en wat je al niet kunt bedenken. 3D ontwerp Kevin Smaal is CNC-program- meur en werkt nu zo'n anderhalf jaar bij Deltavorm. Hij legt uit hoe het proces verloopt. ,,Het begint met de aanvraag van een klant voor een vormpje. Soms is het een nieuw vormpje, soms moet een bestaand vormpje aangepast wor den. De ontwerper maakt met be hulp van een hapticfeedback device een 3D ontwerp. Dat gaat naar de klant en wanneer die akkoord is, kunnen we een proefvorm verstu ren." Vervolgens moet er een air- flowboard gemaakt worden: een stempelraam dat in de freesma chine gaat. Kevin laat zien hoe dat in zijn werk gaat. ,,Op de pc wor den met een speciaal programma alle vormen getekend die uitge- freesd moeten worden. Dat ge beurt uit aluminium platen, per plaat kost het tussen de 3,5 tot 6 uur om uit te frezen." Deltavorm beschikt over een aantal freesma chines en per machine kunnen er enkele platen tegelijk in. Het be drijf draait ook in de weekenden door, de langstlopende klus tot nu toe duurde zo'n 180 uur. Wanneer de vormen uitgefreesd zijn, worden ze in de assemblage ruimte op het stempelraam ge- schroefd. Best een pittige klus om vijfhonderd jellybeanvormpjes op een raam te schroeven. De vorm pjes zijn overigens geen mallen. ,,Mensen denken inderdaad vaak dat het mallen zijn waar het snoep in gegoten wordt, maar dat is niet zo", verduidelijkt Kevin. ,,De stempelramen stempelen de vor men in poeder die in poederbak- ken ligt, daarna wordt er gelatine in gegoten. Als dat hard geworden is, wordt de poeder eraf geschud en zo krijg je een snoepje." Het maken van de stempelramen is een tijdrovende en prijzige klus. Niet in de laatste plaats omdat alu minium best een dure grondstof is. De gemiddelde bestelling die naar klanten verstuurd wordt ver tegenwoordigt al snel een waarde van tienduizenden euro's. ,,Maar als je bedenkt dat snoepproducen- ten soms vijfduizend kilo snoep per uur draaien, dan is die investe ring snel terugverdiend." Big busi ness dus in de snoepjesindustrie. Zo big dat Deltavorm overuren draait. De vraag is enorm. Directeur Nils Dogger weet soms niet waar hij het personeel vandaan moet halen. ,,Ik ben bijvoorbeeld nog naarstig op zoek naar een CNC- programmeur, zet dat er maar in." Hij heeft absoluut geen spijt dat ze overgestapt zijn van gips naar alu minium. ,,We dachten dat we daardoor niet veel meer zouden gaan verkopen, omdat dit duurza mer is. Maar het tegendeel is waar. Klanten willen regelmatig nieuwe of aangepaste vormpjes. Of ramen voor verschillende periodes in het jaar." Aan de wall of fame in de hal hangen allemaal verschillende zakjes snoep. Je zou toch denken dat alle soorten beertjes en cola flesjes inmiddels wel bestaan. ,,Nee hoor, er is altijd wel iets te vernieuwen. We maken nog steeds 1500 nieuwe vormpjes per jaar", besluit Kevin. zaterdag 10 augustus 2019 GO M Een hand vol snoep in al lerlei vormpjes. Wel 1500vormpjes per jaar Mariska den Hartog Kevin Smaal is CNC-program- maeur bij Deltavorm. Kevin Smaal is aan het werk met de freesmachine. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Aan de wall of fame in de hal hangen allemaal verschillende zakjes snoep. rtUIKLlVS'.i tójMMlj fcUWWll ZOUTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40