Het Meisje van de Slijterij komt naar Terneuzen 7 Klachten na uw bestraling? Wat kan Hyperbare Zuurstoftherapie voor u betekenen? zaterdag 10 augustus 2019 Klimaatspecialist Roel Clement van de ZLTO bezocht voor de non-profitorganisatie Agriterra een aantal boeren en coöperaties in Kenia. „Daar voelen ze al tien, vijftien jaar de gevolgen van de klimaatverandering. Anders dan hier raakt een misoogst in Kenia meteen de hele dorpsgemeenschap." Frank Balkenende Colijnsplaat Hoosbuien gevolgd door extreme droogte en hitte in 2018. Het drukte Zeeuwse akkerbouwers met de neus op de feiten: de kli maatverandering leidt tot ex treme weersverschillen waar boerend Zeeland zich op voor moet bereiden. De consument merkt hier nog weinig van een misoogst; de supermarkt ligt vol met groente en fruit uit andere landen. Sugarsnaps, avocado's en mango's uit Kenia bijvoorbeeld. Voedselterkort Deze week presenteerde het VN- klimaatpanel IPCC een verontrus tend rapport. Als het niet lukt de klimaatverandering te beteugelen, dan dreigt tussen 2050 en 2100 een voedseltekort. Ingrijpende maatre gelen zijn nodig: het gebruik van fossiele brandstoffen moet dras tisch omlaag en houtkap moet worden teruggedrongen. Het IPCC drukte de wereld vorig jaar al op het hart dat de opwarming van de aarde beperkt moet blijven tot maximaal 1,5 graad. Alleen dan kan het risico op droogte, overstromin gen, extreme hitte en andere ern stige gevolgen worden beperkt. In Kenia worstelen ze al langer met de gevolgen van klimaatver andering, zag Clement. Agriterra, die boeren en coöperaties in ont wikkelingslanden adviseert en traint, zond hem uit als verken ner naar de droge provincie Tha- raka Nithi County, op vier uur rij den van de hoofdstad Nairobi. ,,We bezochten deze boeren, om- Het is schrijnend om te zien dat zij die het minste Co2 produceren, het eerste de dupe zijn van de opwarming -Roel Clement dat ze al een aantal kleinschalige 'klimaatslimme' landbouwmaat- regelen beproeven. Ik was er om hun problemen te inventariseren. Later bekijken we hoe we hen kunnen helpen bij oplossingen." Al vele jaren kampt Tharaka Nithi County met langdurige droogte, die wordt afgewisseld met extreme regenval. In de droge, gescheurde bodem spoelt het hemelwater vrij snel weg. Als het vervolgens weer heet wordt, verdampt het bodemwater ook nog eens in rap tempo. Het laat zich raden dat er weinig topoog- sten meer zijn. Clement: ,,Een kleinere of een totale misoogst heeft enorme sociale gevolgen. Boeren telen in eerste instantie voor zichzelf. Als er iets overblijft, verkopen ze dat aan dorpsbewo ners. Blijft er nog iets over dan gaat dat bijvoorbeeld naar een co öperatie. Maar als boeren weinig opbrengsten hebben, heeft het dorp niks te eten. Dat probleem doet zich in toenemende mate voor. Boeren maken zich er grote zorgen over." De Keniaanse boeren zijn niet de schuld van het klimaatpro bleem. Ze produceren zelf een te verwaarlozen hoeveelheid C02. Vooral geïndustrialiseerde landen zijn er verantwoordelijk voor. ,,Het is schrijnend om te zien dat mensen die het minst bijdragen aan de klimaatopwarming als eerste de dupe ervan zijn", vindt Clement. Mogelijkheden Toch ziet hij ook mogelijkheden om de Keniaanse boeren weer baarder te maken tegen de kli maatproblemen. ,,Het is zaak dat ze maatregelen treffen om water langer in de bodem vast te hou den. Dat kan onder meer door groenbemesters te zaaien, waar door de bodem meer water en voedingsstoffen vasthoudt. Dat soort maatregelen zijn ze niet ge wend. Ze beschouwen grassoor ten als onkruid." Ook het buffe ren van regenwater en druppelir rigatie zijn noodzakelijk. ,,Dat willen ze ook, maar het moet haalbaar en betaalbaar zijn." Ook moet worden onderzocht hoe boeren en coöperaties land bouwproducten langer kunnen bewaren. ,,Als je hun opslagcapa citeit uitbreidt, kunnen ze moge lijk later ook een betere prijs voor hun producten krijgen. Daarnaast moeten boeren nieuwe afzet markten zien te vinden. Het grote netwerk van Agriterra kan daarbij helpen." De Boevere vertelt dat ze is bena derd door de verhuurder van Schuttershof. Hij wil in het win kelcentrum een zo compleet moge lijk pakket aanbieden en zocht daarom een opvolger voor een eer der dit jaar gesloten slijterij. Hij deed bovendien een aantrekkelijk aanbod, waarmee we relatief wei nig risico lopen." Toch hapte ze niet direct toe. ,,Ik heb me er een aantal maanden in verdiept. Ondernemers in Schut tershof vertelden me dat het de laatste anderhalf jaar veel drukker is geworden, mede door de opening van nieuwe winkels. Dat geeft ver trouwen." Half september hoopt de onder neemster Drinkshop Terneuzen, zoals de zaak gaat heten, te openen. Ze noemt als aardige bijkomstig heid dat met de nieuwe stap haar achternaam in ondernemend Ter- neuzen terugkeert. ,,Mijn oom Herman en tante Yvonne hebben tientallen jaren een kruidenierszaak gehad aan de Dijk- straat in de Terneuzense binnen stad. Ik herinner me dat ik daar als kind op bezoek ging. Ze woonden Mijn oom was melkboer. Veel Terneuzenaren weten dat nog achter de winkel. Mijn oom was ook melkboer. Veel Terneuzenaren weten dat nog. Dat merk ik aan de reacties op mijn komst naar Schut tershof. Ik voel me heel welkom, nu al." Zelf zal De Boevere niet zo vaak in Terneuzen te vinden zijn, waar schijnlijk alleen op zaterdagen, maar haar zoon Merijn (22) des te meer. Het slijtersvirus heeft ook hem te pakken. (Advertentie) GO Roel Clement (midden) praat met een Keniaanse boer (links) en een bestuurder van een land bouwcoöperatie. FOTO PATRICK KAGATHI 'In Kenia is misoogst drama voor heel dorp' Petra de Boevere, alias Het Meisje van de Slijterij, opent een tweede slijterij-wijnhandel, in Terneuzen in winkelcentrum Schuttershof. Slijterij-wijnhan del De Vuurtoren aan de Groote Markt in Sluis houdt ze ook aan. ,,Dat is ons vlaggenschip." Harmen van der Werf Terneuzen -Petra de Boevere Voorlichtingsavond in Goes op 15 augustus 2019, aanvang 19.30 uur. Voor oncologiepatiënten zal in Goes een voorlichtingsavond worden georganiseerd. Locatie: Medisch Centrum Hyperbare Zuurstoftherapie in Adrz Goes route 03: 's Gravenpolderseweg 114 Goes. Het succes van de bestraling van kwaadaardige cellen in een gezwel, is alom bekend. Minder bekend zijn de klachten die maanden tot jaren na de bestraling alsnog ontstaan. Deze schaduwzijde overkomt 54% van de bestraalde patiënten zoals uit recent onderzoek blijkt van het IKNL. Bij de nabehandeling van kankerpatiënten grijpen medici tot nu toe vooral naar pijnstillers, pijnpoli's, fysiotherapie en oedeemtherapie. Dit is het gevolg van de onbekendheid met de hyperbare zuurstoftherapie bij zowel patiënt als arts. Late radiatieschade komt voor in de borst, hoofd-/halsgebied en in het kleine bekken. Het kan dus optreden op elke plek waar bestraald is. Deze late complicaties zijn zeer goed te bestrijden met de toediening van 100% zuurstof in een speciale drukkamer. Specialisten T.P. van Rees Vellinga en A. van den Brink zullen u uitleg geven over de werking van deze therapie. Tevens zal een patiënte komen vertellen over haar positieve ervaringen met deze behandeling. Hyperbare zuurstoftherapie is wetenschappelijk bewezen en wordt volledig vergoed vanuit de basisverzekering. Deze therapie kent nauwelijks bijwerkingen of complicaties. Iedereen is van harte welkom op deze voorlichtingsavond. Voor vragen: 0113 - 234290 of mail: info@hyperbaarcentrum.nl Meer informatie kunt u vinden op www.hyperbaarcentrum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35