Steuntje in de rug voor akkervogels als patrijs in de Schouwse natuur ■i 4 DISCOTHEEK TOEKOMST ONZEKER A y4mm-mSSÊi Al bijna vijftig seizoenen lang barst het feest op zaterdagavond bij de Hooizolder los. Misschien voor de laatste keer. De toekomst van de Hooi' is door bouwplannen van de gemeente Veere onzeker. Nu dat nog niet aan de orde is, feesten de jongeren in Westkapelle zolang het kan. VVWï W* Wie over de Stolpweg bij Burghsluis rijdt, komt vanzelf het informatiebord met patrijzenlogo tegen naast de weg. Op die plek begint de excursie, onder leiding van Alex Wieland en Jimmy Pijcke (Stichting Landschapsbeheer Zee land), en biologisch boer Willem Smallegange. Die laatste is één van de acht boeren die meewerken aan het project. Van de 45 hectare grond die hij bewerkt, is 17 hectare be stemd voor Partridge. Smalle- gange zaaide het in met speciale bloemenmengsels of hoogde een strook grond op, zodat nestelende akkervogels er droge voeten hou den. Lappendeken Als je van boven zou kijken, lijkt het op een lappendeken met heel wat lapjes. Met steeds een ander gewas op de klei. Strokenteelt heet dat. Smallegange krijgt, net als de andere boeren, een vergoeding voor zijn deelname aan het ge subsidieerde project. Piepkrrrrrrr Een mechanisch geluidje klinkt: piepkrrrrrrr. Een patrijs? Zo lijkt het wel. Maar de kans dat we van daag zo'n vogel zien, is minder dan één procent, zegt Wieland. Patrij zen zitten nou eenmaal graag in de dekking. De universiteit van het Duitse Göttingen ondervond dat met een zenderonderzoek. Een patrijzen- koppel bleef z'n hele leven in het- De percelen werden sinds de jaren '50 steeds groter. Door Partridge worden ze kunstmatig weer kleiner gemaakt zelfde bloemenblok van één hec tare. ,,Middenin het gewas zitten ze het prettigst", zegt Wieland. ,,En hoe breder hoe beter, want vossen en wezels lopen graag langs de rand van zo'n blok." Jimmy Pijcke bergt ondertussen zijn telefoon op. Het patrijzenge- luidje van een kirrend vrouwtje kwam van zijn toestel. In het voor jaar gebruiken de natuurorganisa- ties zo'n digitale lokroep om vo gels te vinden. Pijcke: ,,Alle mannetjes roepen dan terug." Maar dan zet SLZ wel iets betere apparatuur in dan een telefoon. Pesticiden Halverwege de jaren zeventig kwam de patrijs nog in heel Ne derland voor in akkers en graslan den. Sindsdien is het aantal patrij zen met meer dan 95 procent afge nomen. Dat komt onder meer door in tensief gebruik van akkerland en pesticiden om onkruid en insec ten te bestrijden, legt Wieland uit. Ruigbegroeide plekjes waar de pa trijs graag veilig zijn nesten bouwt, zijn bijna verdwenen. De insecten die de kuikens als voedsel nodig hebben, zijn er steeds min der. En dus worden in het proefge bied maatregelen genomen. Ruig- begroeide plekjes keren terug, en daarmee ook de insecten. Wieland laat een kaartje van het Schouwse gebied zien omstreeks 1950. ,,Toen waren er heel veel kleine perceelt jes. Die werden steeds groter. Door Partridge worden ze kunst matig juist weer kleiner gemaakt door middel van strokenteelt." In eerste instantie liep het pro ject tot en met volgend jaar. Maar omdat die periode te kort is om de gevolgen goed te kunnen monito ren, wordt het verlengd tot halver wege 2022. Smallegange: ,,Er zitten niet gelijk duizend vogels." Wie naar de Hooizolder wil, moet het eerst nog zien te vinden. Als je niet weet waar het is, is dat nog een hele opgave. Door de onverlichte Westkapelseweg zie je geen steek en het navigatiesysteem stuurt je een eind verder de weg op. De ver lichte letters 'De Hooi' op het dak van de feestschuur, die boven de bomen uitsteken, laten weten dat j e in de buurt bent. Het vinden is een tweede. Een onverlicht bord aan de zijkant van de weg verraadt dat er een discotheek achter de bossen ligt. Eenmaal aangekomen, word je verwelkomd door beveiligers en één van de nieuwe eigenaren André ter Weijden. Deze zomer nam hij de Hooizolder over. Samen met zijn zoon Luc en vele andere beveiligers houden ze de feestgangers in de ga ten. Het is misschien het laatste jaar dat jongeren kunnen feesten in de Hooizolder. De gemeente Veere heeft plannen op het terrein te bou wen. Een beslissing hierover is nog niet genomen, zegt Ter Weijden. ,,Het is nog altijd onzeker. Het zou best lastig kunnen worden. Ik hoop dat ik jongeren nog zo lang moge lijk de tijd van hun leven mag ge ven." De jongeren druppelen voorzich tig binnen en de eerste drinken al Ik hoop dat ik jongeren nog zo lang mogelijk de tijd van hun leven mag geven gezellig wat buiten. Het is wachten op de eerste bus die feestgangers uit heel Walcheren ophaalt. Die komt rond middernacht aan. ,,Er zit een aantal mensen in hoor!", roept één van de beveiligers opgetogen. Het aantal valt tegen: twee groepjes ko men eruit. Hoewel ze met weinigen zijn, hebben ze er zin in. Luc mag een fles champagne ha len voor Suzanne Benschop (18). Ze is namelijk pas jarig geweest en dan krijg je een fles bubbels, met vuur werk en al, van het huis. Ze mag nu naar binnen, maar toen ze 14 was en eigenlijk nog niet mocht, ging ze ook al. Een lange tijd ging ze niet meer, maar voor de evenementen komt ze terug ,,Ze hebben nu veel leuke evenementen en dat maakt het weer leuk om naar De Hooizol der te gaan", zegt ze. Samen met vriendinnen Anna- belle de Jonge (20) en Kimberly zaterdag 10 augustus 2019 Willem Smallegange (voorgrond) legt uit wat een keverbank is. Gids Alex Wieland staat rechts vooraan. foto marieke mandemaker De patrijs en andere akkervo gels een betere leefomgeving bieden. Dat is het doel van het project Partridge, waarin na tuurorganisaties en boeren op Schouwen-Duiveland samen werken. In eerste instantie duurt dit tot 2020, maar een verlenging is in de maak. Een reportage uit het gebied tussen Schelphoek en Oosterschelde- kering. Michiel Bouwman Burghsluis -Alex Wieland, gids Swingen Koen Florusse Westkapelle - André ter Weijden, mede-eigenaar de Hooizolder Lekker uit je dak gaan in de Hooizolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32