23 US Open is voor Kiki Bertens laatste kans op grand slam-titel Rus Sivakov wint in Polen Floris Gerts ontslagen Kiki Bertens' doelen voor dit jaar waren helder. De ranking verbeteren, vol gaan voor een grand slam en de spelvreugde 'Ik wil mijn ranking verbeteren, elk plekje winst is welkom' 'Een grand slam- titel. Ik moet ervoor gaan, het is mogelijk' 'Voor mij zal altijd het belangrijkste zijn dat ik plezier beleef aan het tennis' bewaren. Een tussenbalans, aan de vooravond van een belangrijke periode. UITSLAGEN Ondanks bovenstaand positieve verhaal over haar ranking, is de te neur over Bertens seizoen minder opgewekt. Dat komt omdat het grote publiek doorgaans pas in schakelt bij de grand slams. Daar zijn de resultaten onvoldoende: een tweede ronde bij de Austra lian Open en Roland Garros, een derde ronde op Wimbledon. Haar opgave door een maagvirus op het Parijse gravel was even ongelukkig als pijnlijk. In die vorm had Ber- tens ver kunnen komen, heel ver. Begin dit jaar sprak ze, zelfs tot lichte verbazing van coach Rae- mon Sluiter, uit dat het een doel was: het winnen van een grand slam. 'Misschien brengt het wel meer druk met zich mee dat ik dit nu voor het eerst uitspreek, maar daar moet ik dan mee omgaan'. Het was geen zelfoverschatting van Bertens, die weet dat het hui dige tennistijdperk bij de vrouwen kansen biedt. Niemand steekt er echt bovenuit. Als bij Bertens alles klopt, kan ze van iedereen win nen, en dus ook een grand slam. Dit jaar heeft ze nog maar één kans, de US Open, die eind deze maand be gint. Spelvreugde gaat deels hand in hand met goede prestaties, maar bij Bertens zeker niet helemaal. Ze sprak anderhalf jaar geleden met zichzelf af dat het van groter be lang is dat ze goed in haar vel zit, op de baan en daarbuiten, onge acht de resultaten. Dat zit sinds dat moment door gaans wel snor. Ze oogt het hele jaar ontspannen. Bertens werkte, ook op aandringen van Sluiter, aan een bepaald aura op de baan: straal maar uit dat jij de wereldtopper bent. Dat gaat sinds het einde van het gravelseizoen de ene week be ter dan de andere. In de finale van Rosmalen en op Wimbledon ver zuimde ze haar tegenstander te 'killen'. Twee weken geleden ver loor Bertens in de finale van Pa lermo weer eens 'lelijk', met de verkeerde houding, opnieuw van een speelster die ze als nummer 5 van de wereld geacht mag worden te verslaan. Sluiter was er die week door omstandigheden niet bij. In Montréal waren de omstandighe den tegen het Canadese talent Bi- anca Andreescu donderdag moei lijk en haalde Bertens haar niveau niet. Dat maakt het verhaal van haar tennisjaar tot dusver tweeledig. Het is zeker niet slecht, maar met wat meer fortuin en daadkracht had het nog veel mooier kunnen zijn. Ook daarom zijn de komende weken van groot belang, ze kun nen bij het opmaken van de eindbalans over 2019 het ver schil maken tussen 'gewoon goed' of een 'topjaar'. Het was week 2 van het seizoen. Op het snikhete olympisch park van Sydney vertelde een uitge ruste Kiki Bertens (27) wat voor ideeën ze had bij het tennisjaar 2019. Drie doelen, drie quotes. Hoe staat ze er acht maanden later voor? Na een geweldig tennisjaar was Bertens begin januari vol zelfver trouwen. Hartstikke mooi, plek 9 op de wereldranglijst, maar ze wilde hoger. Na een wisselvallige seizoensstart, met wel een titel in Sint-Petersburg, kende ze een ge weldig gravelseizoen. In Stuttgart, Madrid en Rome kon ze bijna ie dereen aan. Ze klom naar 8, naar 7, naar 6 en half mei was ze de num mer 4 van de wereld en Neder lands beste tennisster ooit. De laatste weken gaat het min der. Niet qua ranking, Bertens staat ook na haar uitschakeling donderdagavond in de derde ronde van Montréal virtueel vijfde. Maar komende week wordt spannend. Vorig jaar won ze het grote hardcourt-toernooi in Cincinnati, onder meer door vier top 10-speelsters te ver slaan. Bertens heeft vanaf maandag 900 punten te ver dedigen. En toch, zelfs in het slechtste scenario van een vroege nederlaag valt ze normaal ge sproken niet uit de top 10. Door dit jaar bij zeven toernooien mi nimaal de halve finale te halen heeft ze voor zichzelf een buf fer gecreëerd. Toch zal de druk er in Cincinnati op staan. zaterdag 10 augustus 2019 PC WIELRENNEN De Rus Pavel Sivakov (22) heeft de Ronde van Polen op zijn naam geschreven. De cou reur van Team Ineos reed op de slotdag de Deen Jonas Vingegaard uit de leiderstrui. De renner van Jumbo-Visma had voor de zevende etappe een voor sprong van 4 seconden op Sivakov maar kon de klas sementsmannen niet vol gen. De zege in de bergrit van Bukovina Resort naar Bukowina Tatrzanska ging naar Matej Mohoric. Het was de tweede grote zege van Sivakov dit jaar. WIELRENNEN Floris Gerts (27, foto) maakt niet langer deel uit van Tarteletto-Iso- rex. De Nederlander is door de leiding wegge stuurd. Hij zou tijdens de Ronde van Wallonië team orders hebben geweigerd en sponsors in diskrediet hebben gebracht. ,,Het is echt jammer hoe het dit jaar is gelopen. Afspraken zijn niet nagekomen en er is simpelweg geen geldige reden om mij te ontslaan", zegt Gerts op Twitter. De renner wil zijn ontslag aan vechten. Gerts en de team leiding leefden al een hele tijd in onvrede. Beachvolley Heren, EK, Moskou, eerste ronde Varenhorst/Van de Veld (Ned/18) - Beeler/Krattiger (Zwi/27) 21-15, 21-13 Achtste finales Brouwer/Meeuwsen (Ned/12) - Fij- alek/Bryl (Pol/4) walk over, Seme- nov/Lesjoekov (Rus/3) - Varen horst/Van de Veld (Ned/18) 14-21, 21-13, 15-12 Dames, achtste finales Stubbe/Van lersel Ned/11) - Lud- wig/Kozuch (Dui/18) 21-18, 21-19 Kwartfinales Liliana/Elsa (Spa/9) - Menegatti/Orsi Toth (Ita/16) 22-20, 25-27, 15-11 Tennis Mannen, Montreal, Kwartfinales Medvedev (Rus/8) - Thiem (Oos/2) 6-3, 6-1 Vrouwen, Koksijde, 8ste finales Dodin (Fra/6) - Visscher (Ned) 4-6, 7-6, 6-1 Vrouwen, Chiswick, kwartfinales Kerkhove (Ned/1) - Georges (Fra/7) 7-5, 2-6, 6-4 Vrouwen, Cordenons, 8ste finales Rus (Ned/1) - Lukasc (Hon) 6-2, 6-4 Wordt het 'gewoon goed', of een topjaar? Bertens wint finale in Madrid, fotoscs Bertens geeft finale Rosmalen weg. fotoscs Rik Spekenbrink Toronto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23