IV straat^ L Rechters Amsterdam zijn geweld zat en straffen veel zwaarder dan elders JOL Vandaag bij deze krant De beat Walcheren moet vaker regeren op A het Malieveld m m Skidöme Terneuzen Q Sluiskil i Q Axels Mauritsfort Zandstraat Westdorpe Sas van Zwartenrv De straffen zijn in sommige geval len wel vier keer zo hoog als in ver gelijkbare zaken bij andere recht banken. Zo kan iemand die buitenshuis met een pistool wordt gepakt rekenen op een celstraf van 12 maanden, terwijl de landelijke richtlijn 3 maanden adviseert. Bezit van een handgranaat staat in Am sterdam voor 18 maanden, tegen 6 maanden in de rest van het land. Wie gepakt wordt met een automa tisch wapen, kan in de hoofdstad anderhalf jaar cel verwachten, te genover de gebruikelijke negen bij andere rechtbanken. Binnenkort publiceert de rechtbank een lijst met de eigen richtlijnen, die wel binnen de wettelijke maxima lig gen. De rechtbank hanteert ook nieuwe strafverzwarende omstan digheden. Criminelen kunnen in Amsterdam tot een half jaar langer de cel in als wapens geladen zijn, er kinderen bij een wapenvondst aan wezig zijn, er een geluidsdemper gemonteerd is, of munitie bewerkt is om meer schade toe te brengen. De Amsterdamse rechters willen met de hogere straffen een state ment maken. „In de stad vinden veel liquidaties en schietpartijen plaats, en de bereidheid tot het ge bruik van bijvoorbeeld handgrana ten neemt toe'', zegt woordvoerder Domien Huijbregts van de Amster damse rechtbank. „Daarom geven we een signaal af: dit is echt onac ceptabel.'' De hogere straffen worden al uitge deeld. Een 33-jarige Amsterdam mer kreeg maandag 15 maanden cel voor wapenbezit: 12 voor het pi stool, plus 3 maanden omdat het geladen was. In andere rechtbanken levert dat delict doorgaans 5 maanden cel op. Advocaten plaatsen vraagtekens bij In de stad vinden veel liquidaties en schietpartijen plaats. Onacceptabel de koerswijziging in Amsterdam. De rechtsgelijkheid zou in het ge ding zijn. De rechtbank reageert kort: ,,Soms vragen lokale omstan digheden om lokale uitgangspun ten.'' Rechters mogen afwijken De Raad voor de Rechtspraak, die de eenheid tussen de verschillende rechtbanken in de gaten houdt, laat weten dat hogere straffen niet met de Raad overlegd hoeven worden. ,,Het Landelijk Overleg Vakinhoud Strafrecht adviseert slechts over de oriëntatiepunten. Rechters mogen afwijken, wij hebben daar geen rol in.'' zaterdag 10 augustus 2019 Nieuwsmedia Pistool op zak? Jaar de cel in Wie gepakt wordt met een vuur wapen of granaat kan in Amster dam een veel hogere straf tege moet zien dan in andere delen van het land. Rechters in de hoofdstad zijn geweld en liqui daties beu en willen 'een signaal afgeven' aan criminelen. Pim Lindeman Amsterdam -Domien Huijbregts, rechtbank Amsterdam 24°C Geregeld pzc.nl zon en Ook voor het laatste veel wind regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1