Rating van Cruijff doet er niet toe Karsdorp: 'De fans, de Kuip; 18 Lasse Schöne blikt bij de start van zijn nieuwe 1. Het begin als Ajacied 2. De eerste prijs 3. De gedaante wisseling ,,Het is geen vaarwel, maar tot ziens.'' Met deze woorden nam Lasse Schöne afscheid bij Ajax. De Deen is overgestapt naar Genoa en kijkt aan de hand van vijf memorabele duels terug op zijn Ajax-tijd. zaterdag 10 augustus 2019 Column SJOERD MOSSOU Op internet is deze zomer een petitie ge start die '#cruijff98' heet. Volgens voor trekker Koen Weijland, een beroemd e-gamer, wordt Johan Cruijff in het computerspel FIFA20 veel te laag gewaardeerd. (Voor de digibe ten, senioren, holbewoners en wereldvreemden onder ons: in FIFA kun je ook met zogenoemde 'icons' spelen, beroemde oud-voetballers die digi taal naar het heden zijn getoverd. Cruijff heeft van spelletjesfabrikant EA een 'ra ting' gekregen van 94 punten, evenveel als Lionel Messi, maar lager dan Diego Maradona (97) en dan Pelé (98). 'Een schande', vindt Weijland dat. De e-gamer opende daarop een heuse cam pagne, aangemoedigd door blikvangers als Ronald Koeman, Sjaak Swart en Johnny Heitinga, die in korte videoboodschappen hun steun uitspreken voor de actie. Johan Cruijff moet 98 punten krij gen, vinden ook zij. Dit kan zo niet langer. Het is een vermake lijke bijzaak die seri eus wordt benaderd. Weijland is er dood ernstig over. De petitie werd in een krappe maand tijd door dik 35.000 mensen onder tekend. Op de website van de petitie klinkt een ver beten soort veront waardiging door: hoe kan het dat Cruijff niet als de beste aller tijden wordt gezien? In een officiële reactie verklaarde de Johan Cruijff Foundation vorig jaar al teleurgesteld te zijn over de 'rating' van Cruijff. Het is een sentiment dat past in een wat breder perspectief. Sinds de betreurde dood van Cruijff in 2016, wordt zijn erfenis op een bijna obsessieve manier bejubeld en bevochten in Nederland. Nederlanders maken zichzelf soms wijs dat we onze helden te weinig eren, maar Cruijff laat zien dat die gedachte compleet achterhaald is. Zijn ge boortedag, zijn sterfdag, zijn debuut, zijn afscheid, het getal '14' in alle denkbare verschijningsvor men: aan Cruijff valt niet te ontkomen, ook drie jaar na zijn dood niet. Dat is prima, liever lyrisch dan cynisch, maar een klein vleugje relativering zou soms geen kwaad kunnen misschien. Niet omdat de groot heid van Cruijff zo nodig betwist moet worden, integendeel, maar het is niet anders: het voetbal kent nu eenmaal meer grootheden. Er bestaan tientallen ranglijsten van de beste spelers aller tij den, samengesteld over de hele wereld, vanuit al lerlei compleet arbitraire invalshoeken: meestal eindigt Cruijff rond de derde of vierde plaats, soms wat lager. Vanuit die gedachte is zijn FIFA-rating helemaal niet zo vreemd natuurlijk. Prima score. Voetballers laten zich toch al lastig met elkaar vergelijken, en al helemaal over verschillende tijd perken. Cruijff maakte in vijf seizoenen bij FC Barcelona 48 goals, een aantal dat Messi ongeveer jaarlijks haalt. Als ik oude beelden van Diego Ma radona kijk op YouTube, zie ik méér ongelooflijke dingen dan bij Cruijff, of bij wie dan ook, maar dat kan ook aan mij liggen, of aan Youtube. Het goede nieuws: het doet er zo weinig toe. De invloed van Cruijff is helemaal niet in statistieken, prijzen of highlights te vangen. Hij is een onbe twistbaar Nederlands icoon dat allang geen uitleg of duiding meer behoeft, en al helemaal geen ho ger cijfertje in een computerspel. Grootheid is het mooist als het voor zichzelf spreekt. De petitie werd in een maand tijd door 35.000 mensen ondertekend Cofidis haalt ook Consonni 'Transfer Verrips ongeldig' 5 augustus 2012 ,,Ik vertrek met de eretitel van bui tenlandse speler met meeste duels voor Ajax. 286 wedstrijden. Na tuurlijk ben ik daar super trots op. Wie had dat gedacht toen ik trans fervrij overkwam van NEC? Het is heel mooi dat het zo gelopen is, maar het is zeker niet vanzelf ge gaan. Integendeel. Eigenlijk begon ik elk seizoen weer op nul. Ik moest telkens knokken voor mijn plek. Daar had ik geen moeite mee, bij een topclub als Ajax is dat nor maal, je moet gewoon zorgen dat de trainer niet om je heen kan. Dat klinkt nu simpel, maar geloof me: vaak genoeg heb ik gebaald als ik wissel stond of als ik weer geduld moest hebben. Maar hard werken en niet zeuren zitten in mijn ka rakter. Dat heeft zeker de basis ge vormd voor mijn zeven mooie ja ren in Amsterdam.' 5 mei 2013 ,,Elke prijs is bijzonder, want aan elke prijs zit een verhaal vast, maar een eerste keer kampioen (zie foto, met Schöne linksboven, red.) wor den heeft toch wel echt iets speci aals. Bij het tweede kampioen schap werd ik ook nog gekozen tot speler van het jaar, een leuke indi viduele prijs, en had ik met 14 doelpunten en 10 assists een groot aandeel. Uiteindelijk ben ik met Ajax drie keer landskampioen ge worden, maar dat hadden er vier moeten zijn. Het mislopen van de titel in 2016 bij De Graafschap had nooit mogen gebeuren.'' 21 september 2016 ,,Met die wedstrijd tegen Willem II begon mijn tweede jeugd als voetballer. Van aanvallende speler werd ik een controlerende speler. Peter Bosz was zoekende naar zijn ideale elf, toen we een gesprek hadden over mijn rol en ik aangaf dat ik ook wel als verdedigende middenvelder kon spelen. Hij gaf me die kans. En dan komt er hét Je hebt mensen die zich maanden voor een trip naar Rome al kunnen verlekkeren aan al die leuke fon teintjes, waarvan het in de Itali aanse hoofdstad krioelt. Aan het Colosseum anders. Of aan het Pan theon. Datzelfde heeft Rick Kars- dorp wanneer hij denkt aan Schoonhoven. Begin met de kers vers Feyenoord-verdediger over zijn geboorteplaats en het is alsof zijn blauwe ogen nog eens extra fonkelen. „Heerlijk om terug te zijn, ja", zegt Karsdorp. ,,Het klinkt alle maal heel mooi, voetballen voor AS Roma. En dat is het natuurlijk ook. Maar het buitenland is echt niet al les, hoor. Man, ik ben zo blij nu." Regenstralen hebben het deze vrijdagmiddag flink gemunt op trainingscomplex 1908, waar Fey- enoord zojuist de voorlaatste trai ning heeft afgewerkt voorafgaand aan SC Heerenveen-uit van mor genmiddag. ,,Typisch Nederlands weer", merkt Karsdorp op. La chend: ,,Maar alles beter dan die veertig graden in Italië". De verde diger geeft het openlijk toe: hij wist niet hoe snel hij Rome moest verla ten, toen zijn oude liefde zich voor hem meldde. ,,Ik kon naar clubs in de Premier League, in de Bundes- liga. Én ik kon naar Feyenoord. Nou, dan weet ik het wel. De fans met wie ik een klik heb, de Kuip; dit is de plek waar ik wil zijn." Mede vanwege blessureleed kwam Karsdorp bij AS Rome in twee jaar tijd nauwelijks aan speel minuten. Het frustreerde hem, ver telt hij langs de rand van het veld. ,,Maar fit zijn en niet aan de bak ko men is nog veel erger, zoals in de laatste maanden het geval was. Ik hing er maar wat bij. Op een be paald moment verloor ik zelfs het GO JCI..Trl Buci C WIELRENNEN Cofidis heeft de selectie voor het nieuwe sei zoen ver sterkt met Si- mone Con- sonni (24). De Italiaan komt over van UAE Emirates en ondertekende bij het Franse procontinen- tale team een contract voor twee jaar. Co- fidis legde eerder Elia Viviani, Fabio Sabatini en Guillaume Martin vast. VOETBAL KV Mechelen gaat stappen ondernemen tegen keeper Michael Ver- rips (22), die donderdag door Sheffield United werd vastgelegd. De club uit Sheffield meldde dat het Verrips transfervrij had overge nomen. Tot verbazing van Mechelen, dat een trans fersom wilde ontvangen. 'Ik begon bij Ajax elk jaar weer op nul' Freek Jansen Amsterdam PSV - Ajax 4-2 (Johan Cruijff Schaal) Ajax - Willem II 5-0 Ajax - Willem II 5-0 Rick Karsdorp (24) is weer thuis. Althans, zo voelt hij het, de door Feyenoord van AS Roma ge huurde verdediger. Na twee Itali aanse jaren waarin hij nauwelijks voetbalde, wil hij in de Kuip weer laten zien waartoe hij in staat is. ,,Ik ben fit en klaar om te vlam men." Dennis van Bergen Rotterdam O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18