Britse economie zit in zwaarder weer dan verwacht ECONOMIE 17 Op de rand van recessie door brexit Huawei heeft Android-alternatief Huawei zegt een eigen bestu ringssysteem achter de hand te hebben voor zijn smartphones, computers, tablets en tv's. Het Chinese elektronicabedrijf is zo niet langer afhankelijk van het Amerikaanse Android. Het nieuwe Huawei-systeem heeft de naam HarmonyOS gekre gen. Huawei benadrukt dat het lie ver Android blijft gebruiken, maar door de Amerikaanse sancties gedwongen kan wor den om verder te kijken. Moch ten Huawei-gebruikers alleen nog maar toegang krijgen tot de meest eenvoudige versie van Android dan hebben ze straks misschien geen toegang meer tot de Play Store van Google en kunnen ze geen gebruik maken van Google-apps als Gmail, YouTube en Google Maps. Hua- wei kan dan overstappen op HarmonyOS. Het systeem zal eerst op slimme televisies wor den gebruikt. Daarna volgen onder andere slimme horloges. Het besturingssysteem komt eerst in China op de markt en daarna in andere landen. Zzp'ers kunnen door BAM na vier weken naar huis worden gestuurd. Zónder betaling. Volkomen absurd Apple hoogt 'bug bounty' op naar miljoen dollar Apple verhoogt de premie voor het vinden van kwetsbaarhe den in Apple-producten, de bug bounty. Hoe groter het ge vaar, hoe hoger de beloning, met een maximum van 1 mil joen dollar. Nu is die beloning 200.000 dollar. Apple kwam drie jaar geleden met de premie voor het vinden van gaten in het besturingssysteem iOS. Dat wordt nu uitgebreid naar macOS, iPadOS, tvOS, watchOS en iCloud, dus voor iPads, Macs, MacBooks, Apple TV en Apple Watch. De economische cijfers van het Britse bureau voor statistiek over het tweede kwartaal zijn slechter dan verwacht. Economen hielden er wel rekening mee dat de Britse economie zou stagneren, maar op krimp waren ze niet bedacht. In het eerste kwartaal van 2019 groeide de economie nog licht, vooral omdat bedrijven voorraden aanlegden voor de brexit die oor spronkelijk op 31 maart zou plaats vinden. Toen het besluit werd op geschoven, viel de noodzaak om te hamsteren weg. ,,De krimp in het tweede kwartaal is mede veroor zaakt door een dalende productie en een zwakkere bouwsector'', zegt Rob Kent-Smith van het Britse statistiekbureau. ,,Ook was er amper groei in de normaliter sterke dienstensector.'' Zorgelijk Volgens analisten komt dat deels door de aanhoudende brexit- onzekerheid en de politieke chaos in het Verenigd Koninkrijk. Alpesh Paleja van de Confederation of British Industry, een lobbygroep voor bedrijven, noemt de cijfers zorgelijk: ,,Uit onze onderzoeken blijkt duidelijk dat de economie het moeilijk heeft door een combi natie van langzamere groei van de wereldeconomie en onzekerheid over de brexit.'' De cijfers zijn slecht nieuws, maar van een recessie in het Verenigd Koninkrijk is nog geen sprake: dat is pas het geval als de economie in twee achtereenvolgende kwarta len krimpt. De verwachting is dat het niet zo ver komt en dat de eco nomie in het derde kwartaal weer lichte groei zal laten zien. Deson danks maken economen zich zor gen: ,,Deze cijfers laten een econo mie zien die in verval is en op de rand van een recessie staat'', zegt Chris Williamson tegen de BBC. ,,De langzamere groei van de we reldeconomie wordt verergerd door brexit-gerelateerde verlam ming.'' De Britse minister van Finan ciën Sajid Javid wijst vooral op de globale tendens. ,,Dit is wereld wijd een economisch uitdagende periode. De groei loopt terug in Het geknoei van de Tories met de brexit maakt onze economie kapot veel landen. Maar de fundamenten van de Britse economie zijn sterk. Ik ver wacht dan ook geen recessie." De nieuwe Britse regering wil mensen en bedrijven dui delijkheid ge ven, vervolgt Javid: ,,Daarom zeggen we uit drukkelijk dat het Verenigd Ko ninkrijk op 31 oktober vertrekt uit de EU.'' John McDonnell, schaduwmi- nister van Financiën van opposi tiepartij Labour is minder mild in zijn oordeel. Hij zegt dat de som bere economische cijfers een di rect resultaat zijn van de incompe tentie van de Conservatieve Partij. ,,Het geknoei van de Tories met de brexit - Boris Johnson die ons nu richting een no deal-brexit stuurt - maakt onze economie kapot.'' Zware taak Werk aan de winkel dus voor de kersverse premier Johnson, die in de eerste weken van zijn premier schap met geld smeet. Zo kondigde hij aan 2 miljard euro extra uit te trekken voor de NHS, het natio nale zorgstelsel. Ook pompt hij ruim 2 miljard extra in de voorbe reidingen van een no deal-brexit, een chaotische brexit zonder af spraken op 31 oktober. Johnson staat de komende tijd voor de zware taak een economische recessie te voorkomen. Tegelijkertijd zegt hij dat hij de Britten eind oktober op een orde lijke manier uit de Europese Unie wil loodsen, met een akkoord. Maar mocht hem dat niet lukken, dan lijkt een recessie onontkoom baar: bij een no deal-brexit zal de Britse eco nomie pas echt harde klappen krijgen, den ken experts. CRAME Kitchen zaterdag 10 augustus 2019 GO DONGGUAN Zzp-voorman Charles Verhoef vindt het belachelijk dat BAM zzp'ers na een maand werk zon der geld op straat kan zetten. SAN FRANCISCO Een oude kolencentrale aan de Thames wordt omgebouwd tot woonwijk. foto claire doherty De Britse economie is met 0,2 procent gekrompen. Dat is een enorme tegenvaller voor Boris Johnson, die in de derde week van zijn premierschap al te maken krijgt met het slechtste economische resultaat in zeven jaar. Suse van Kleef Londen -John McDonnell, schaduwminister van Financiën

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17