Litho Slot Windenburg gevonden IN DE REGIO 6 Gemeente koopt voor23,50euro zeldzame afbeelding van kasteel MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 10 augustus 2019 De geschiedenis van het kasteel en het latere Huize Windenburg op de zelfde locatie aan de Slot- straat vertoont een tragische pa rallel, vertelt gemeentearchivaris Ineke van den Broek. ,,Toen het kasteel werd gebouwd (tussen 1397 en 1401) had het eigenlijk al geen functie meer als verdedi gingswerk. De muren waren niet bestand tegen het oorlogsgeweld. De kanonnen waren inmiddels zo zwaar geworden, dat de kogels er dwars doorheen zouden gaan." Het dorp ontstond weliswaar achter deze 'veilige' vesting. Het slot zelf verdween niet door wa pengekletter, maar door verwaar lozing. In 1837 verkocht de toen malige eigenaar Cornelis de Jonge de bouwval als 240.000 stenen aan een timmerman in Brou wershaven, die het verder sloopte. Ambtswoning In 1955 werd op dezelfde plek de nieuwe ambtswoning van de bur gemeester van Dreischor ge bouwd. ,,Voor een gemeente die na zes jaar ophield te bestaan in verband met een herindeling", duidt Van den Broek de 'tragische' overeenkomst met het kasteel. „Daarmee verloor dus óók Huize Windenburg al heel snel z'n oor spronkelijke functie." Het statige pand werd in 1968 verkocht aan een particulier. Het kasteel was overigens niet de eer ste versterking op die locatie. In 1955 kwamen oudere, cirkelvor- mige fundamenten bloot te lig gen, met een middellijn van meer dan zeventien meter. Van Slot Windenburg zijn - voor zover bekend - nog slechts enkele afbeeldingen bewaard ge bleven. Het gemeentearchief had al een ets uit de achttiende eeuw. En mogelijk bestaat er nog een oudere afbeelding, vertelt Van den Broek. Het archief kocht de nieuwe aanwinst (een litho van 17 bij 12,5 centimeter) op een veiling voor een bedrag van 23,50 euro. De nieuwe aanwinst zat oor spronkelijk in een boek uit de reeks Oud-Nederland in de uit Vroe gere Dagen, Overgeblevene Burgen en Kasteelen geschetst en afgebeeld, van Mr. C.P.E. Robidé van der Aa (Nijmegen, 1841-1846). Beeldbank De afbeelding is terug te vinden in de digitale beeldbank van het gemeentearchief. De litho zelf is volgend jaar te zien tijdens de tentoonstelling met andere aan winsten in het stadhuismuseum. ,,En mensen kunnen ook altijd nog een bezoek aan ons archief in Zierikzee brengen", zegt Van den Broek. ,,Dan halen we hem even tevoorschijn." Adriaan Hoek Boekenmarkt Carvin Jones Zaterdag Zondag WHl WM W IB IM o Het in 1837 gesloopte Slot Windenburg bij Dreischor. foto archief gemeente schouwenduiveland SD Het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland heeft één van de weinige afbeeldingen van voormalig Slot Windenburg in Dreischor op de kop kunnen tik ken. De litho komt uit een boek uit de eerste helft van de negen tiende eeuw. Het kasteel werd na 1837 afgebroken. Marcel Modde Dreischor ZIERIKZEE Organist Adriaan Hoek geeft vandaag een or gelconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Tij dens zijn concert op het Kam en Van der Meulen- orgel zal Adriaan Hoek werken spelen van onder andere Felix Men delssohn en diverse Ne derlandse componisten. Het concert begint om 16.00 uur en is gratis toegankelijk. ZIERIKZEE Boekhandel Louis Tin ner houdt vandaag een boekenmarkt op het Ha venplein in Zierikzee. Louis Tinner heeft boek handelaren uit het hele land uitgenodigd om hun gevarieerde aanbod aan de man te brengen. Op de markt is alles te vin den, van betaalbare lec tuur voor de vakantie tot mooie aanwinsten voor de persoonlijke collectie. De boekenmarkt begint om 10.00 uur en zal om 17.00 uur eindigen. De toegang is gratis. ZIERIKZEE De Amerikaanse blues grootheid Carvin Jones bezoekt vandaag Bro- Carvin Jones. foto peter vroon gum in Zierikzee. De 'King of strings' ver zorgde met zijn band het voorprogramma van een lange rij wereldsterren en zelf speelde hij in Joe Cocker and the Fabu- lous Thunderbirds. De aanvang is om 21.30 uur. Vanaf 21.00 uur is de zaal geopend. Meer informatie is te vinden op brogum.nl. BRUINISSE Her vormde Kerk, 19.30 uur: Zangavond; BURGH-HAAMSTEDE Parkeerterrein Krie- kemeet, 9.00-12.00 uur: Inzameling oud papier muziekvereni ging; DREISCHOR Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg, 12.00, 13.00, 15.00 en 16.00 uur: Demon straties vlasbewer king; Studio Onbe kommerd, 14.00 uur: Workshop zwerfdich- ten; KERKWERVE Weel- weg 8, 10.00-16.00 uur: Brocante; ZIERIKZEE Diverse locaties, 13.30-00.00 uur: Jazz Festival; Gravensteen, 14.30 uur: Rondleiding oud ste gevangenis van Zeeland; Plein Mont- maertre, 11.00-16.00 uur: Kunstmarkt; Stadhuismuseum, 14.30 uur: Beiaard concert Carl van Eyndhoven; Stads- boerderij de Punt, 10.00-14.00 uur: Re- paircafé; ZONNEMAIRE Haven van Bommenede, 09.00-12.00 uur: Ex cursie Orchideeën op de Hompelvoet; BURGH-HAAMSTEDE Slot Haamstede, 10.00 uur: Bunkerex cursie; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 en 13.30 uur: Familierondvaart; ELLEMEET Strand paviljoen Corazon, 10.00 uur: Strandy- oga; RENESSE Centrum, 13.00-18.00 uur: Ibi- zafair, 14.00-18.00 uur: DJ TukTuk. Cr, p flesyuerraof e/&? Huize Windenburg aan de Slotstraat in Dreischor. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129