Ga naar pzc.nl/voetbalrapport EUWS 11 Ben ik een nerd? Laat anderen dat maar lekker bepalen DROOM elektrische auto's, zoals de Mitsubishi Outlander en de Tesla. Daarmee zijn voorspellingen gedaan tot 2030, terwijl niemand dat wetenschappelijk heeft gecontroleerd. Vervolgens wordt dat model wéér gebruikt! Als je een probleem hebt, verzin dan een op-los-sing! Een model maken voor elek trische auto's is minder ingewikkeld dan op de maan landen, hoor.'' ,,Het risico is dat er eigenlijk geen keuzes meer ge maakt worden over onze samenleving. Over alles wordt gedacht alsof het in modellen is te vatten. Dat kan niet. Toch is dat wel de grote onderstroom in Den Haag. Wetenschappelijke instituten zijn vrijwel weggevaagd. Politieke partijen zijn volle dig afhankelijk geworden van planbureaus die hele bijbels schrijven over beleid. Voor verkiezingen strepen partijen dan wat hokjes aan: dit model lijkt ons wel leuk. Dat heeft weinig te maken met een wereldvisie. Dan krijg je rationalisering. De sa menleving is complexer dan dat.'' ,,De meeste planbureaus zijn heel nuttig, maar de politiek moet meer eigen keuzes maken en keuzes baseren op de noden van de samenleving. Het heeft er wel mee te maken of politieke partijen hun wetenschappelijke denktanks nog inschake len. Je ziet een probleem, je schrijft een heel pre cies rapport over wat het probleem is en hoe je het oplost. Dat zou heel erg helpen.'' ,,Over nerd zijn gesproken: ik werk het best in een prikkelarme omgeving. Die heb ik tussen zeven en negen uur 's ochtends en 's avonds na negen uur. Ik ben meer een avond- dan een ochtendmens. Ik doe gewoon mijn werk en dat is best bikkelen.'' ,,Door mijn cijferachtergrond. Als een minister of staatssecretaris cijfers weigert te geven die de Ka mer vraagt, dan wil ik dat evaluatierapport én wil ik weten in hoeveel gevallen het concreet is misge gaan. En als de regering daarvan dan geen idee heeft, zijn er twee mogelijkheden: ze proberen het te verbergen of ze weten het echt niet. In beide ge vallen is er een serieus probleem.'' ,,In de Grondwet staat nergens dat alleen de oppo sitie-Kamerleden de regering zouden moeten con troleren. Als er nou in Nederland één ding ont breekt, zowel bij organisaties als in de Tweede Ka mer, is dat het interne controlesysteem. Alles laten we afhangen van extern toezicht. Als je intern niet de moeilijke vragen stelt in een fractievergadering die vertrouwelijk is, dan zit je toch gewoon te wachten tot ze je extern gaan afmaken? Het zelf- reinigend vermogen is niet zo groot in Nederland. Maar precies dat is je rol als Kamerlid: niet ten koste van alles klappen voor de regering, maar kri tisch controleren of wat ze doen, goed is.'' ,,Een sterk rechtvaardigheidsgevoel. Ik kan er niet goed tegen als er iets gebeurt wat niet klopt. Ik kon niet de andere kant opkijken toen ik zag dat mijn voormalig fractievoorzitter in de Raad van Europa miljoenen had aangenomen van Azerbeidzjan en dat om merkwaardige redenen het rapport over politieke gevangenen verworpen werd. Ze betaal den ook grote groepen parlementariërs. Ik dacht: zo, dit gaan we opschonen.'' ,,De klus met die Europese corrupte politici, daar van heb ik vaak gedacht: dit is het einde van mijn politieke carrière in de Raad van Europa. Wie ik nu tegenover me heb, dat ga ik niet trekken. Maar het is gelukt. Samen met een Duitse sociaaldemocraat hebben we er dertien collega's uitgemikt.'' ,,Malta zit in de Europese Unie en die is zo sterk als de zwakste schakel. In Malta geven ze visa aan Li bische strijders, daarmee kun je naar Nederland. Met een bankenvergunning op Malta kun je ook in Nederland bankieren. En als degene die de Panama Papers ontdekt, wordt vermoord in Malta, dan hebben we met zijn allen in de EU een probleem.'' ,,Het is het meest ijzige gesprek dat ik ooit heb ge had. Hij was zo oncomfortabel, dat hij met vijf man tegenover me kwam zitten. Hij durfde geen een- op-eengesprek aan. Hij nam zijn minister van Jus titie mee en zijn stafchef, die in al die Panama Pa pers een centrale rol speelt.'' ,,Dat was de inschatting van de Nederlandse vei ligheidsdiensten. Er is wel iets in beweging is ge zet. We hebben een lijst gemaakt van wat er alle maal niet klopte en wat ze zelf hebben beloofd en nooit hebben gedaan. Tot in Mongolië hebben mi nisters bankaccounts in Panama. Overal, van IJs land tot in Mongolië, traden er ministers en parle mentsleden af, behalve in Malta.'' HeLp ons om het amateurvoetbal goed in kaart te brengen. Doe mee en bepaal mede het Nationale Voetbalrapport dat in de Week van het Amateurvoetbal gepresenteerd wordt. Vul de enquête in en maak kans op 2 kaarten voor de EK-kwalificatie. zaterdag 10 augustus 2019 PC M Pieter Omtzigt mist de zee: „Uit waaien in de dui nen doe ik nog zelden." FOTO'S MARTIJN BEEKMAN ,,Ik had weleens het idee de poli tiek in te gaan. Maar die politieke droom raakte snel uit zicht, want ik studeerde in Flo rence en Rome. Dat is niet de ge makkelijkste ma nier om op het Bin nenhof te komen. Bij de Tweede Ka merverkiezingen van 2002 en 2003 werd me gevraagd te solliciteren voor een plek op de CDA-lijst. Pas de tweede keer deed ik dat.'' Wat is het risico van doorgeschoten technocra- tisering? Wat is de oplossing? U appt mij weleens midden in de nacht over een politieke kwestie. Dan denk ik de volgende och tend: slaapt die man wel? Hoe hebt u het vermogen ontwikkeld niet alles voor zoete koek te slikken wat naar de Tweede Kamer wordt gestuurd? Was het lastig voor u, na jaren van oppositie, dat het CDA ging regeren? Wat is uw drive? Wat voor krachten maakt u dan los? U maakte voor de Raad van Europa ook een rapport over Malta, waar een onderzoeksjour nalist was vermoord die over de Panama Pa pers publiceerde. Waarom doet u dat? Hoe ging uw gesprek met de minister-president van Malta? U kreeg bodyguards op Malta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11