De Franse regio's Languedoc-Roussillon en Midi-Pyrénées heten tegenwoordig Occitanië. De stranden daar zijn populair, het achterland is minder bekend. Ten onrechte, vindt reisjour nalist Hans Avontuur. L'Anse de Paulilles Dynamiet van Alfred Nobel Als het je in Zuid-Frankrijk net even te lieflijk en schattig wordt, bezoek dan l'Anse de Paulilles. Hier stond tot in de jaren 80 een van de grootste dynamiet- fabrieken van Europa, die staven leverde voor oorlogen en bouwprojecten als het Panamakanaal en de Mont Blanctunnel. Mede-eigenaar Alfred Nobel - inderdaad, die van de prijs - werd er rijk mee. Waar toen vierhonderd werknemers met gevaar voor eigen leven dynamiet maakten, wandelen je nu vrij rondwandelen. Het ter rein is een mooie combinatie van natuur en industrieel erfgoed. Tussen parasoldennen en wilde tuinen herinneren verschillende gebouwen met muurschilderingen aan de geschiedenis. Centraal staat de directeurs woning met bezoekerscentrum en café. De plek aan de Middellandse Zee werd in 1870 gekozen omdat-ie ver weg lag van de Frans-Duitse oorlog. Met woningen voor het personeel, een eigen school, winkel en café zorgde de fabriek goed voor haar arbei ders. Dat er bij meer dan dertig ongelukken vijftig doden vielen, namen de arbeiders op de koop toe. Het leven was er beter dan in de landbouw. Uitgekeken? Zoek dan een plekje op het strand, want l'Anse de Paulil- les ligt in een schitterende baai. Toulouse De roze stad Vergeet Montpellier en NTmes en rijd door naar Toulouse, de hoofdstad van de nieuwe regio Occitanië, die in 2016 is ont- FOTO'S HANS AVONTUUR ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119