SCHRIJVER LEEST RECENSIE Weg met die jas en die broek 'De boeken van De Vijf ruiken nog naar vroeger' Van Mel Wallis de Vries (46) verscheen onlangs Vervloekt! Het is het vervolg op haar recent verfilmde jeugdthriller Vals. HTpl Li'i Elbe, 'Het was een volstrekt normale kliniek. Lichte muren, een bed, een tafel met stoelen, alles wit. Langzaam begon hij zich uit te kleden en plotseling realiseerde hij zich dat dit de laatste keer was dat hij, Andreas Sparre, zich uitkleedde: dat dit een afscheid was van zijn jasje, zijn vest, zijn broek, enzovoort.' Andreas Sparre is de roman- naam van Einar Wegener. Wegener was een Deense kunstschilder, in 1882 geboren als Einar, en in 1931 gestorven als Lili Elbe. Hij was een van de eerste transgendervrouwen die een geslachtsoperatie onder ging. Zijn brieven en memoires, waarop Van man naar vrouw (Oevers, €19,95) is gebaseerd, zijn een hartverscheurende zoektocht naar zijn identiteit. Sparre en zijn vrouw Grete, ook zij schilderde, woonden en exposeerden in het dynamische 20ste-eeuwse Parijs. Als Grete haar man prachtig aangekleed laat poseren als vrouw ontstaat Lili. Na Sparres eerste operatie schrijft Grete aan een vriend: 'Ik wil alleen nog toevoegen dat toen Lili, deze nieuwe, lieve Lili, zich als een zusje - ja, zo voelde het - huilend in mijn armen wierp, dat ze toen sta melde: 'Ben je niet boos op me omdatomdat Andreas je je beste jaren heeft ontroofd?' De ontroerende film The Da nish Girl uit 2015 ging ook over Lili's leven. Hoe vooruitstre vend en moedig ze was, blijkt uit het feit dat Lili vocht voor een nieuw paspoort en het op heffen van het huwelijk, zodat ook Grete een nieuw leven kon beginnen. —Maaike Lange Het boek zonder tekeningen PHILIPPE CLAUDEL Gelachen om Verslonden in mijn jeugd Wat ik aan mijn kinderen voorlees Ik lees nu der wijzen ,,Ik las het voor het eerst toen ik al 26 jaar was. Misschien nul lite ratuur, maar zo magisch! En dat geldt niet alleen voor de boeken, maar ook voor alle films die ik nu samen met mijn kinderen van 11 en 14 jaar op Netflix kijk. Wat een plezier. We zijn vorig jaar zelfs met z'n allen naar de Universal Studios in Amerika geweest.'' Het boek dat ik zelf had willen schrijven BIOGRAFIE Van man naar vrouw gaan ervandoor - Giu<l BL|tö fowling; B.J. Novak Grijze zielen B.J. Novak Het boek zonder tekeningen ,,Het lievelingsboek van mijn jongste dochter van 7. Ik dacht dat ze een boek zonder plaat jes saai zou vinden, maar het tegendeel is waar. En dat heeft alles te maken met het spel dat de schrijver met kind en (voor lezende) ouder speelt. Die laat ste zet hij constant voor schut door hem of haar de stomste en gekste namen of dingen te laten roepen zoals 'Poepiekont' (nijlpaard) of 'Bluurf'. Echt hilarisch.'' Enid Blyton De Vijf ,,Ze ruiken naar vroeger, die boek jes. Ik heb ze allemaal nog. De avonturen van De Vijf waren onge looflijk spannend. Ik weet nog dat mijn broertje en ik er geen genoeg van kregen. Als mijn vader, die ons voorlas, een verhaal uit had, riepen wij iedere keer in koor: 'Meer! Meer!' Het kon niet op.'' Philippe Claudel Grijze zielen ,,Ik ben pas op bladzijde 28 en toch is er al heel wat gebeurd. Er is een jong meisje vermoord en langzamerhand krijg je een beeld van het leven in het Franse dorpje anno 1917 waar alles zich afspeelt. Claudel beschrijft dat leven, de moraal en de sterfelijkheid heel genuanceerd op een poëtische manier. Als bioloog vind ik zulke processen van ouder worden en leven en dood fascinerend, al moet het niet te dichtbij komen.'' Jennifer Egan Het bezoek van de knokploeg ,,Een prachtig mozaïek waarin verschillende verhalen en stijlen op een flitsende manier door elkaar lopen. Egan won er de Pulitzerprijs mee en dat maakte me nieuwsgierig. Lang dacht ik dat literatuur droog en zwaar was, tot ik dit las. Wat alles verbindt is het verstrijken van de tijd. Je voelt de tijd door je vingers glippen en dat raakt zo diep, ik kon er om huilen.'' TEKST PETER SIERKSMA FOTO EDWIN JANSSEN J.K. Rowling Harry Potter en de steen ZATERDAG 10 AUGUSTUS 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115