'Ik ben nu van middelbare leeftijd en ik raak niet uitgedacht over ouder worden' RECENSIE Wraak in de 10de eeuw maar eigenlijk wil je het helemaal niet weten. Charlie wil natuurlijk helemaal niet voor zijn vader zorgen. Zijn vader hoort voor hém te zorgen. Maar na de scheiding vindt hij zijn vader huilend op de bank. ,,Ik ben inderdaad vader en ik bekijk mezelf door de ogen van mijn kinderen. Hoezeer ik ook mijn best doe, ik maak fou ten, als ouder en als partner. Ook mijn kinderen zullen ontdekken dat ik feilbaar ben. De reis die je aflegt van kind naar vol wassenheid beschouw ik als emotioneel en gecompliceerd. Ik ben nu van middelbare leeftijd, en ik raak niet uitgedacht over opgroeien en ouder worden.'' „Helemaal niet. Sommige mensen vinden mijn boeken nostalgisch. Nostalgie bete kent verlangen naar het verleden, maar soms heb ik het idee dat mensen zo sterk naar het verleden verlangen dat ze het heden het liefst willen vergeten. Ik wil helemaal niet terug naar het verleden. De tienertijd was een zware tijd, en die mis ik geenszins.'' ,,Het gaat over het oppakken van het verle den met de bedoeling het daarna te laten rusten. Dankzij internet sporen mensen hun vrienden van vroeger op; dat is prima, maar in mijn ogen niet om daarmee een gat in het heden op te vullen. Verlangen naar het verleden vind ik een val. Je brengt het plezier in het nu om zeep. De reden dat Charlie, als hij volwassen is, ingaat op een uitnodiging voor een reünie van de theater groep met zijn eerste liefde, is om vrede te hebben met het verleden, en vooral geluk kig te zijn met het nu.'' „Liever noem ik het melancholie. Als ik terugkijk naar het verleden, denk ik niet dat het toen allemaal beter was. En ik voel al helemaal geen spijt. Als schrijver houd ik ervan een sfeer te creëren waarbij de lezer denkt 'o ja, zo was het'. Alsof je iets met elkaar deelt, alsof je allemaal naar dezelfde popsong luistert. Maar onze gevoelens over het verleden moeten het heden niet in de weg zitten.'' ,,Ik wist niet de Nederlandse vertaling zo heet. 'Sweet Sorrow' komt uit een van de mooiste frases uit het toneelstuk Romeo en Juliet van Shakespeare: 'Parting is such sweet sorrow that I shall say goodnight till it be mor row.' Maar jullie zijn natuurlijk minder met Shakepeare opgegroeid dan wij. In 'sweet sorrow' zit een tegenstelling, zoet versus smart. In mijn schrijven zoek ik ook altijd naar een balans tussen die twee.'' Na 1997 is Groot-Britannië enorm ver anderd. Zie Boris Johnson en de Brexit. Zou u daar over kunnen schrijven? ,,Ja, ik zou een roman over deze tijd willen schrijven, en ik denk ook dat ik dat moet doen. Ik moet het op z'n minst proberen. Ik heb nu een pauze ingelast, maar ik maak al wel aantekeningen.'' Erik Kriek is een van de inte ressantste stripmakers van Nederland. Zijn eigenzinnige tekenstijl doet denken aan gedetailleerde lithosneden. Tegelijk kiest hij altijd voor afwijkende verhalen. Eerder verstripte Kriek verhalen van de horrorauteur H.P Lovecraft en oude, Amerikaanse liedjes over moordenaars, nu verrast hij met een Vikingwestern. Bij die veel bejubelde en in het buitenland vertaalde boeken leek het heel even te blijven, nadat de tekenaar vorig jaar werd getroffen door een her seninfarct. Het boek waar hij toen al lang aan werkte, Vikingstrip De balling, was nog niet af. Maar wonderwel her stelde Kriek voldoende om het werk te kunnen afronden. In tegenstelling tot zijn vo rige boeken schreef Kriek het verhaal nu zelf. De balling speelt zich af op IJsland in de 10de eeuw. Na een ballingschap van zeven jaar keert hoofdpersoon Hallstein terug naar zijn ge boorteland. Lang niet iedereen is blij met zijn terugkeer. Tij dens zijn afwezigheid is er het nodige veranderd in de familie. Beetje bij beetje wordt het de lezer duidelijk waarom Hall- stein zo gehaat is. Wat volgt is een verhaal over wraak dat niet zou misstaan in een klassieke western. Met De balling zet Kriek een nieuwe stap in zijn ontwikke ling. Hij bewijst niet alleen prachtig te kunnen tekenen (dat wisten we al), maar ook een begenadigd verteller te zijn. Ook voor wie al lang geen strip meer gelezen heeft, is dit een aanrader. —Hans van Soest 34 Liszen Verlangt u nog weleens terug naar de tijd dat u tiener was? Maar uw boek is wel nostalgisch. Gezien het succes van uw boeken houden uw lezers wel van nostalgie. In het Engels heet uw boek Sweet Sorrow, in het Nederlands Eerste liefde. Ook mooi? Eerste liefde verschijnt bij de Boekerij (€20) GRAPHIC NOVEL Erik Kriek, De balling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 114