Geld speelt geen rol T GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Ik ging slapen met een doezoe, werd wakker met een ton En vaak denk ik aan vroeger, ik weet waar het begon Nu denk ik aan miljoenen, nee vraag me niet waarom Over de auteurs fPNNS Jj&sjapende Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven antwoorden op prangende vragen die de nummers oproepen. Komen ze er zelf niet uit, dan roepen ze de hulp in van de wetenschap. Vandaag stelt Pieter zich naar aanleiding van de hit Krantenwijk van Lil' Kleine de vraag: maakt geld gelukkig? Rijkdom is als zeewater: hoe meer je ervan drinkt, hoe meer dorst je krijgt. Dit fijne adagium, afkomstig van de Duitse filosoof Arthur Schopenhauer, geldt voor bijna alle succesvolle artiesten. Zo ook voor Lil' Kleine, die graag zingt over zijn succes en rijkdom. Niet vreemd: naar verluidt ver dient hij zo'n 150.000 euro per maand (spaar dat maar eens bij elkaar met een krantenwijk). Elke keer als ik likkebaardend lees over dit soort bedragen probeer ik vast te hou den aan wat prof. dr. Ap Dijksterhuis in zijn boek Op naar geluk hierover schrijft: 'Geld verhoudt zich tot geluk, zoals het weer zich verhoudt tot het oplopen van een verkoudheid. We denken weliswaar intuï tief dat het erg belangrijk is, maar het speelt nauwelijks een rol in ons geluk en is goed deels irrelevant'. Uit veelvuldig onderzoek is gebleken dat in westerse landen nauwelijks samenhang tussen inkomen en geluk te vinden is: een correlatie van 0,10 tot 0,15. Dit betekent dat slechts 1 tot 2 procent van de verschillen in levensvreugde verklaard kan worden door het inkomen. Dat is na-genoeg verwaar loosbaar. Natuurlijk heeft een gebrek aan geld invloed op ons geluk, maar zodra er een bepaalde levensstandaard is bereikt, neemt de invloed van geld zienderogen af. Een verband dat wél veelvuldig is gevon den, is het negatieve effect van een heb zuchtige levenshouding. Wanneer u mate rialistisch bent ingesteld heeft u volgens wetenschappers op latere leeftijd een gro tere kans op psychische stoornissen, versla vingen en eenzaamheid. (Laten we bidden voor zangeres Famke Louise, die in haar hit Vroom zingt: 'Misschien koop ik wel een Bentley, misschien koop ik wel een Honda, in m'n jacka met bontkraag'.) Alle onderzoeken die het vermeende verband tussen geld en geluk onderuit schoffelen ten spijt: Lil' Kleine ziet er niet bepaald ongelukkig uit. Op zijn Instagram is te zien hoe hij met een grote glimlach modieuze liflafjes bestelt en dik tevreden een Range Rover inruilt voor een Merce des-Benz G-klasse. Misschien had Wim Sonneveld in dit geval toch gelijk in zijn nummer Poen: 'Je hoort vaak zeggen dat geluk niet zo te koop is, maar geld doet wonderen en vooral als 't een hoop is'. Gijs Groenteman (45) is maker van de podcasts Met Groenteman in de kast en De Grote Harry Bannink Podcast. Hij schreef boeken over Ischa Meijer en Willem Ruis, heeft een wekelijkse column in Het Parool en is presentator van Kunststof op Radio1. Gijs is beheerder jApp-groepen. Pieter Hulst (29) is opgeleid tot psycholoog en maakt programma's voor de VPRO, waaronder De Proefkeuken (met Willem Voogd), Wetenschap Haver moutpap en De Nationale Weten schapsquiz (met lonica Smeets). Pieter luistert zelf graag naar Lou Bandy, Louis Davids, Rika Jan sen, Corry Brokken en 2Pac Volgende week: hoe staat het met het richtingsgevoel van Harrie Jekkers in Over de muur van Klein Orkest? Tekst uit Krantenwijk van Lil' Kleine (2017)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110