i 9 Dit rapport bewijst eens te meer dat er geen tijd te verliezen is combinatie met afvang van CO2.'' De onderhandelingen over de conclusies van het rapport verlie pen moeizaam, maar uiteindelijk keurden ook de landen met een weinig klimaatbewust bewind ze goed, zoals de VS, Saoedi-Arabië en Brazilië. Opvallend: in het rapport wordt niet gerept over de Amazone. Dat gebied staat toch bekend als de 'longen van de wereld'. De Braziliaanse president Bol- sonaro heeft vlak na zijn aantreden beschermde delen van het regenwoud vrijgegeven voor land- en mijnbouw. Volgens minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) onderstreept het rapport nogmaals dat het belang rijk is actie te ondernemen tegen klimaatverandering. ,,Zoals Ne derland nu onder andere doet met de uitvoering van het in juni gesloten Klimaatak koord." Hij wil nog niet ingaan op controversiële aanbevelingen als het verminderen van de veeteelt. Dat doet het kabinet in september, als ook het volgende IPCC-rapport over de oceanen af is. De Partij voor de Dieren noemt de voorgestelde forse krimp van de veestapel wereldwijd 'onvermij delijk en van absoluut levensbelang om tem peratuurstijging te gen te gaan'. Vol gens de partij vormen land bouw en vee teelt nu nog een 'reusach tige blinde vlek'. Ook het Wereld Natuur Fonds (WNF) onderschrijft de conclusies. ,,Ons huidige voedselsysteem vormt de grootste bedreiging voor natuur wereldwijd. Door een om slag naar natuurvriendelijke land bouw, het consumeren van meer plantaardig voedsel in plaats van vlees en zuivel, en het tegengaan van voedselverspilling, kunnen we een grote bijdrage leveren aan het oplossen van de wereldwijde klimaatcrisis." ,,Dit rapport bewijst eens te meer dat er geen tijd te verliezen is voor klimaatactie", zegt Bas Eickhout, klimaatwoordvoerder van de Groenen in het Europees parle ment. Hij dringt aan op een stop op illegale houtkap en bescherming van bossen en land om de voedsel veiligheid zeker te stellen. vrijdag 9 augustus 2019 GO i! 7~-'&r- De oogst is in volle gang, zowel in Ne derland als erbuiten. Linksboven: tarwe in Etten-Leur. Linkson der: koffiebonen in Oost-Timor. Grote foto: wijndruiven in Erichem. Rechts: uien in Turkije. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE, EPA, ANP, AFP eten voor het klimaat -Bas Eickhout, de Groenen (Europees Parlement)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9