Mishandeld in India om kleurige bankpas 7 Pakistan: geen nieuwe oorlog om Kashmir Sterftecijfer onder ouderen stijgt fors tijdens hitteweek Tijdens de extreme hitte eind juli zijn bijna vierhonderd personen meer overleden dan in een gemiddelde zomerweek. Vooral ouderen waren het slachtoffer. Volgens Nienke Nieuwenhuizen van vereniging Verenso zou een betere klimaatbeheersing in verpleeghuizen al schelen. Kostenverhaal speelt vaak een rol, het is goed dat er aandacht is voor klimaat beheersing Doden per week LUCKNOW Een Nederlander (29) is zwaar mishandeld in India nadat hij met een regenboogkleurige bankpas van de Bunq-bank had be taald. Een groep mannen dacht dat de Nederlander homoseksueel was, en viel hem daarom aan. De Nederlander haalde zijn bankpas tevoorschijn om een lunch te betalen in de Noord-Indiase stad Lucknow, vertelt Sarah Jansen van Traveller Assist, dat de man bijstaat namens zijn reisverzekering. Een groep van zo'n tien mannen dacht vanwege de kleuren van de bank pas - de regenboog is het symbool van de LHBT-gemeenschap - dat de man homoseksueel was. Zij begon nen homofobe opmerkingen te maken en gooiden de man op de grond. De Nederlander, wiens naam om privacyredenen niet bekend is ge maakt, werd zwaar mishandeld door de groep. Hij liep ernstige kneuzingen op aan zijn gezicht. Hij werd opgenomen in het zieken huis. Het is niet bekend of er men sen zijn aangehouden. Bunq betreurt het incident enorm, zegt woordvoerder Bianca Zwart. ,,We zijn heel erg geschokt. Voor zover wij weten, is zoiets nog nooit eerder gebeurd.'' Het bedrijf piekert er niet over om iets aan de regenboogkleuren te veranderen, zegt topman Ali Niknam in een verklaring op internet. ISLAMABAD De Pakistaanse rege ring overweegt geen militaire reac tie op de jongste rel over Kashmir. Minister Shah Mehmood Qureshi (Buitenlandse Zaken) zegt dat zijn regering kijkt naar 'politieke, diplo matieke en juridische' opties. Pakistan is woedend over het be sluit van India om de autonome status in te trekken van het Indiase deel van Kashmir. De landen liggen al tientallen jaren in de clinch over het gebied en vochten er al twee oorlogen om uit. Maar, zegt de mi nister: „Pakistan kijkt niet naar de militaire optie.'' Islamabad nam een reeks tegen maatregelen en wijst onder ande ren de Indiase ambassadeur uit. In dia noemt de aanpassing van de sta tus van Kashmir een 'interne aan gelegenheid'. Vier bewoonsters van verzorgings huis De Vijf Havens in Rotterdam drinken op hun gemakje koffie in de hal van hun woonverblijf. Of ze goed tegen hitte kunnen? Ze knikken alle vier. ,,We hebben ons er tot nu toe goed doorheen geslagen. Met hulp van water, ijsjes en voetenbadjes.'' Een van de vier dames heeft tijdens de uitzonderlijk hete dagen van eind vorige maand bijna niets gedaan. ,,Hoef ik ook niet meer. Het zou goed zijn als meer mensen een latino mentaliteit krijgen in Nederland. Zo van: manana, manana! Als het te warm is om iets te doen, komt het morgen wel.'' De andere drie geven hun vrien din groot gelijk. ,,Veel drinken en je niet druk maken. Ik vind kou trou wens veel erger dan warmte. Zelfs op die hete donderdag ben ik 's mor gens vroeg nog naar buiten gegaan voor een wandeling. Heb me daarna meteen afgespoeld en m'n voeten in een emmer water gezet. Zo kwam ik de dag wel door.'' In De Vijf Havens geldt al sinds jaar en dag een hitteplan. Bewoners krij gen tijdens warme dagen onder meer extra drinken en zout in de vorm van chips. Ook zorgt het personeel voor voetenbadjes en werd er op het grote plein een waterpistoolgevecht ge houden. Niet te lang, want te veel in spanning kan gevaarlijk zijn. Dat ouderen kwetsbaar zijn tijdens hete dagen, blijkt uit cijfers van het CBS. Tussen 22 en 28 juli stierven bijna 3000 mensen, dat zijn er bijna 400 meer dan in een gemiddelde week tijdens de zomerperiode. Vooral onder 80-plussers waren meer sterfgevallen te betreuren dan anders. In de hitteweek overleden 1687 personen van 80 jaar en ouder, 300 meer dan in een gemiddelde zo merweek. Kwetsbare groep De vier vriendinnen uit De Vijf Ha vens hebben er dan weinig last van gehad, volgens Nienke Nieuwenhui- zen, voorzitter van de Vereniging van specialisten ouderengeneeskunde (Verenso), zijn senioren de meest kwetsbare groep tijdens warme da gen. ,,Zeker de mensen in verpleeg huizen, maar ook steeds vaker men sen alleen thuis, hebben door hun hoge leeftijd en bijkomende ziektes minder mogelijkheden zich aan te passen aan het warme weer. Dat komt omdat het lichaam simpelweg minder kan: minder goed zweten en minder goed vocht vasthouden. Daarnaast gebruiken ze vaak medi cijnen die de temperatuurregulatie nadelig beïnvloeden, de dorstprikkel verder dempen en de kans op uitdro ging verhogen.'' Volgens Nieuwenhuizen zou het veel schelen als de klimaatbeheersing in met name verpleeg- en verzor gingshuizen wordt verbeterd. ,,Niet alleen voor de bewoners, ook voor het personeel. Zij verrichten zwaar werk en dat wordt nog zwaarder in een bedompte ruimte waar de tem peratuur oploopt tot meer dan 30 graden. Dat is een serieus risico voor de gezondheid.'' Meer aandacht De meeste ziekenhuizen zijn al voorzien van gekoelde afdelingen, maar bij verpleeghuizen is het vol gens Nieuwenhuizen een ander ver haal. ,,Het kostenverhaal speelt vaak een rol, maar nu we vrijwel zeker weten dat hete dagen vaker zullen voorkomen, is het goed dat er meer aandacht is voor klimaatbeheersing.'' Bij de Landelijke Vereniging van Crematoria (LVC) zijn er nog geen cijfers bekend over het aantal crema ties in juli. ,,Wij werken met kwar taalcijfers, dus eind september we ten we pas exact of het deze zomer periode drukker was dan vorige ja ren'', aldus LVC-bestuurslid Roel Stapper. Hij is tevens directeur van crematorium Zuylen in Breda en laat weten dat het afgelopen weken daar wel wat drukker was, maar niet ex treem druk. vrijdag 9 augustus 2019 GO Een bankpas van Bunq in de kleuren van de regenboog. foto bunq 'Klimaat in verpleeghuis is op hete dag serieus risico' Sanne Schelfaut Rotterdam —Nienke Nieuwenhuizen, voorzitter Vereniging van specialisten ouderen- geneeskunde (Verenso) (In 2006 was er ook een hittegolf) 4000 doden 2018 3000 2000 Weeknummer^ 30 40 52 SI ri t Ari^M Lwww.k*'; M Bewoners van verzor gingshuis De Vijf Havens in Rotterdam houden zich zelf koel tij dens de hitte golf in juli. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7