OZCAN AKYOL B Infiltratie in criminele chatgroep 6 Gevolg van brexit voor Rotterdamse haven Jongeman aangehouden na fatale steekpartij vrijdag 9 augustus 2019 Column ij de SP is het al een paar jaar kommer en kwel. Er werden drie verkiezingen op rij verloren, waarbij de laatste, die om het Europees Parlement, helemaal desastreus verliep, door dat de partij alles kwijtraakte wat ze had. Voorzitter Ron Meyer, die in de cember afscheid neemt, blikte in de zomerrubriek van het televisie programma EenVandaag terug op zijn periode, die meer dalen dan pieken kende. De partij probeerde van alles, van wilde demonstraties tot een ludiek filmpje over Frans Timmer mans, maar in alle belangrijke de batten - zoals integratie, klimaat en zorg - speelde de SP nooit een rol van betekenis. Andere clubs gingen er met de buit vandoor. In zijn analyse zegt Meyer iets interessants: als hem naar de con troverse wordt gevraagd, nadat de partij eerder dit jaar alle Europese zetels had ingeleverd, trekt hij niet het boetekleed aan, maar vertelt hij dat zijn beweging juist vaker opvallende capriolen moet uitha len. dere kant: politieke tegenstrevers, zowel op links als op rechts, kwa men tijdens de vorige verkiezin gen eenvoudig weg met borrel praat en halve verhalen omdat ze hun boodschap, hoe armoedig ook, op een sprankelende manier voor het voetlicht brachten. de SP weer met de grote jongens wil meedoen, moet de partij met een ronkend verhaal komen, een narratief dat iedereen aanspreekt, van fabrieksarbeiders tot onder wijzers. Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar linkspopulisme, gericht op de hele samenleving, dus niet alleen de millennials van GroenLinks, zou weleens de red ding kunnen zijn voor de ge plaagde socialisten. De vraag die bij het afscheid van Ron Meyer rijst is of de SP wel het vermogen heeft om zich te ont poppen als partij met schwung, opgezweept door charismatische en welbespraakte mensen. Vooralsnog komen de SP'ers niet los van hun stoffige imago - een club die tégen alles is, maar zelf niets wil. Het wordt nog een hele kluif voor de nieuwe voorzitter om hier verandering in te brengen. Een cultuuromslag propageren is niet verkeerd, maar dan moet ie dereen dat wel begrijpen. Vooralsnog komen de SP'ers niet los van hun stoffige imago Ze zijn z'n vrachtwagen inge klommen toen hij lag te slapen, zegt Arek Z. De Poolse chauffeur moest zich gisteren voor de Rot terdamse rechtbank verantwoor den voor het vervoeren van zeven migranten tussen een lading ge koelde kip. Volgens Z. was het in de vrachtruimte 4 graden boven nul. Bij Hoek van Holland zijn ze ontdekt. De inklimmers zeiden uit Irak en Koeweit te komen. De 45- jarige chauffeur zit sinds z'n aan houding, op 30 april, vast. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van mensensmokkel. De rechtszaak is precies op de dag dat Transport en Logistiek Ne derland (TLN) de noodklok luidt over inklimmers. De branchever eniging vreest dat de stroom mi granten die via vrachtwagens ille gaal naar andere landen probeert te reizen, verder toeneemt. In 2017 zijn in de regio Rotter dam 944 inklimmers opgepakt, vorig jaar waren dat er 1371. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn in het Rotterdamse havenge bied 580 verstekelingen aangetrof fen. Ze houden zich op bij de ferry's. Sommigen proberen in een laadbak te klimmen. Een aantal tracht hangend onder de trucks de oversteek te maken. Langere wachttijden bij de veer boten naar Engeland, als gevolg van de brexit, zullen het volgens TLN eenvoudiger maken om zich in een vrachtwagen te verschan sen. Met het vertrek van het Ver enigd Koninkrijk uit de Europese Unie moeten de vrachtwagens naar Engeland weer extra contro les en douaneformaliteiten onder gaan. TLN pleit voor meer parkeer plaatsen met 'slimme' camera's die verdachte bewegingen detecteren. Volgens de brancheorganisatie staan chauffeurs door een tekort aan beveiligde terreinen noodge dwongen op slecht bewaakte en slecht verlichte plekken langs de snelweg. ,,Er is een aantal hotspots in Nederland waar inklimmers ge makkelijk bij de trucks komen, bij voorbeeld langs de A16, A15 en A12'', zegt Martijn Vonk van TLN. Het Havenbedrijf Rotterdam is bezig met het plaatsen van meer dan tweehonderd slimme ca mera's in het gebied, maar die ko men niet op de tijdelijke extra par keerplaatsen die voor de brexit- drukte zijn aangelegd, zegt woord voerder Tie Schellekens van de ha venautoriteit. ,,Slimme camera's zijn te duur om op de tijdelijke ter reinen te zetten.'' Vanwege het uitstel van de brexit, waardoor er meer voorbereidingstijd is, ver wacht het Havenbedrijf dat het mee zal vallen met de drukte. De rechtszaak tegen vrachtwa genchauffeur Arek Z. is gisteren aangehouden. Er is meer onder zoek nodig. De Pool blijft in voor arrest. Volgens de rechter zijn er aanwijzingen dat de migranten niet stiekem bij hem in de truck zijn geklommen, maar dat hij er vanaf wist en zich ervoor heeft la ten betalen. De migranten moeten opnieuw verhoord worden. Dat zal niet meevallen, want drie van de zeven zijn weer spoorloos. DEN HAAG Een 38-jarige man uit Den Haag is donderdag overleden nadat hij werd neergestoken op straat, nabij een speeltuin. Een 17- jarige verdachte is aangehouden, meldt de politie. De steekpartij ge beurde 's middags op de Jacob Schorerlaan in Den Haag. Agenten troffen na een melding de man zwaargewond aan. Hij is nog naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed aan zijn verwon dingen. Aan het steekincident ging een luidruchtige ruzie vooraf, volgens ooggetuigen tussen het latere slachtoffer en zijn eigen familie. De 17-jarige jongeman zou zich er ver volgens mee zijn gaan bemoeien. Familieleden, buren en kinderen in de speeltuin zagen het fatale inci dent gebeuren. Pim Lindeman Enschede Rechercheurs van de politie hebben maandenlang geïnfiltreerd in crimi nele chatgroepen op de app Telegram. Op die manier lukte het ze om de identiteit te achterhalen van een wa penhandelaar, die door de rechtbank in Amsterdam is veroordeeld tot vijf jaar cel. Om bewijs te verzamelen wer den zware middelen ingezet: het Team Pseudokoop van de politie kocht zeven vuurwapens en bijbehorende munitie. De methode kwam aan het licht tij dens een onderzoek van deze krant naar het gebruik van Telegram door criminelen uit Twente. Dat verhaal verschijnt morgen in bijlage Z. Criminelen gebruiken de app Tele gram omdat die de gebruikers anoni miteit garandeert. Door versleutelde berichten te versturen, schuilnamen te gebruiken en berichten automa tisch te laten verdwijnen, zijn de han delaren bijkans onaantastbaar. Dat maakt het moeilijk voor justitie om de handel tegen te gaan. Ook nu wil de politie desgevraagd niets kwijt over de maatregelen die ze nemen te gen de Telegramcriminelen. ,,Die keuze hebben we tijdens en na het on derzoek bewust gemaakt, en dat blijft ook nu zo'', aldus een woordvoerster van de politie. ,,We willen onze tactie ken niet te veel prijsgeven.'' Uit de zaak die voor de Amsterdamse recht bank diende, blijkt dat pseudokoop dus een van de gebruikte middelen is. Tijdens het onderzoek presenteer- We willen onze tactieken niet te veel prijsgeven den de rechercheurs zich onder een schuilnaam als klant voor wapens, en wisten in de chatgroep 'Wapens Only - Nederland' het vertrouwen te win nen. Vervolgens werden er over een periode van vijf maanden vier afspra ken gemaakt waarop de wapens wer den geleverd. Tijdens een van de leve ringen, op 18 januari in Deventer, ont snapten de agenten aan de dood toen een van de wapens per ongeluk af ging. Ook ontdekte justitie een wa penlevering aan een andere klant. Daar is later een inval gedaan, waarbij het wapen in beslag is genomen. De wapenhandelaar, de 22-jarige P. uit Den Helder, ging naar Italië om contact te hebben met de maffia en vertelde in afgetapte gesprekken dat hij een eigen wapenlijn vanuit Oost Europa wil opzetten. Een medever dachte, die bij een van de wapenleve ringen betrokken was, werd veroor deeld tot achttien maanden cel. Ie SP al een tijd 1 eenduidig pro fiel. Voor ze over vorm willen spreken, moeten ze eerst eens aan de inhoud gaan werken. Aan de an- GO y @OzcanAkyol Capriolen In het afgelopen decennium hebben vooral populisten bewe zen dat retoriek belangrijk is. Als Transportbranche waarschuwt voor meer 'inklimmers' De brexit zal voor een extra stroom van inklimmers zorgen, mensen die illegaal in een vrachtwagen klauteren op weg naar Groot-Brittannië. Dat vreest Transport en Logistiek Nederland (TLN). Het aantal mi granten dat via de Rotterdamse haven illegaal naar Engeland wil reizen, groeit. Leon van Heel Hoek van Holland De marechaussee contro leert een vrachtwagen in Hoek van Holland op de aanwezig heid van verstekelingen. foto anp In de strijd tegen anonieme crimi nelen gaat justitie tot het uiterste: ze doet zelfs zaken met wapen handelaren om ze te kunnen arres teren. De eersten zitten inmiddels in de cel. -Woordvoerder politie Het lijkt mij dat worstelt met ee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6