Geen aanleiding voor extra maatregelen op luchthaven Schiphol 'Bewust beperkte informatie gegeven' 5 vrijdag 9 augustus 2019 LatTtïtnf De gezagvoerder van het vliegtuig is volgens de Wet publieke gezondheid verplicht om melding te maken van een mogelijk besmette passagier. Dan wordt het toestel apart gezet op Schip hol en komen er medisch deskundi gen aan boord om de patiënt en an dere passagiers te isoleren. ,,We trainen wel op dit soort situa ties, maar verwachten dat de kans erg klein is dat het gebeurt'', zegt Saskia van Egmond van de veiligheidsregio Kennemerland. Op de luchthavens in Congo wordt voor vertrek de tempe ratuur opgenomen van passagiers. Er is momenteel geen directe lijnvlucht vanuit ebolagebied naar Amsterdam. „Vooralsnog is er ook geen aanleiding om extra veiligheidsmaatregelen te nemen op Schiphol'', zegt Van Eg- mond. In 2014, na de ebola-uitbraak in West-Afrika, verspreidde Schiphol foldertjes over de ziekteverschijnselen en meldpunten. KLM laat weten dat ook de omrin gende luchthavens in Rwanda, Kenia en Uganda maatregelen zijn genomen. Uit de reis die de Nederlandse di plomate Annick van Lookeren Cam pagne vanuit de Congolese stad Goma twee weken geleden maakte, blijkt dat reizen zonder controles ook kan: zij vertrok met de auto uit Goma en reed naar Kigali, de hoofdstad van Rwanda, drie uurtjes verderop. Vrees voor be smetting is er overigens niet. De di plomate werd aan de autogrens met Rwanda wel gecontroleerd en hield zich het afgelopen jaar aan strenge voorschriften, zoals constant handen wassen, temperaturen en niemand aanraken. Gevallen van Ebola in DRC (sinds 3 augustus) GO OP W£5 Hf Bl»nlaii»w*<1"dal«l'3raa*5!rd tomfföviW,/ocï onz0 Patief! wn' an dragen we 445 "en Het was een bewuste keuze om te zwijgen tegen patiën ten in de wachtkamer, zegt Heidi van den Brink, voorzitter van het bestuur van de Huis artsenposten Rijnmond, in een reactie. ,,Als het woord ebola valt, gaan er protocollen in werking. Dat ga je niet op die manier in de wachtkamer tegen iedereen vertellen.'' Ook de Veiligheidsregio wilde zo min mogelijk informatie ver strekken aan het publiek,om paniek te voorkomen. „Onze gedachte was: we gaan pas communiceren als we iets zeker weten", vertelt een woordvoerder van de Veilig heidsregio Rotterdam-Rijn mond. ,,Achteraf gezien was het mis schien wel beter geweest om tussentijds meer te melden. Als je dat niet doet, roept dat veel vragen op.'' Op Schiphol liggen draaiboeken klaar mocht één van de lucht vaartmaatschappijen een passa gier aan boord hebben met ebola- verschijnselen, als koorts of braken. Hanneke van Houwelingen Schiphol Noord-Kivu I Democratische Republiek Congo 08082019 MR BRON MINISTERIE VAN GEZONDHEID DRC EN WHO OEGANDA Waarschijnlijke tot bevestigde gevallen 110 De ebola-crisis in Congo heeft inmiddels al aan 1800 mensen het leven gekost, waarvan een derde kinderen. Het is de tiende uitbraak van de dode lijke ziekte in Afrika sinds de ontdekking ervan en de op een na grootste in de regio. Er zijn op dit moment 2600 mensen besmet, ongeveer twee derde van hen zal overlijden. Weke lijks komen er tussen 75 en 100 nieuwe gevallen bij, aldus Artsen zonder Grenzen. De grootste epidemie was in 2014-2016 toen in West-Afrika ruim 11.000 mensen omkwa men. Congo heeft deze week afspraken gemaakt met buur land Rwanda om grensverkeer te beperken vanwege versprei ding van het virus. De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) noemt het risico van verspreiding naar buurlanden 'erg hoog' maar is tegen reis- restricties tussen beide lan den. Dat omdat de organisatie nu toezicht heeft op reizigers. Grenssluiting zal ertoe leiden dat mensen zijwegen gaan nemen waarop geen enkele controle is. Dat is recent ge beurd aan de grens met Oe ganda, waar drie mensen aan het virus bezweken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5