16 ZEELAND Met een bus vol vers fruit razen de Veldhovense fruitariërs Wendy, Johan en hun zoontje Kyan al een jaar de wereld rond. Meloenen en bieten Eenzijdig dieet ongezond FRUITARIËRS OP PAD wilden kijkS)| allemaal ^ls mens kan op j P©ze aardkloot il vrijdag 9 augustus 2019 Dat is dus een jackfruit, wijst kleine Kyan. ,,Die kun je ge woon vastpakken hoor", zegt het fijngebouwde en energieke ventje vrolijk. ,,De stekels doen geen pijn." Hij kan het weten. Samen met zijn vader en moeder eet Kyan voornamelijk fruit. Het is hoogzomer. Kyan racet richting de achtertuin van het huis in Acht. Hij gaat boodschappen doen met opa en oma. Voor eventjes logeert hij hier samen met zijn ou ders voordat het gezin naar Engeland ver trekt, naar een fruitfestival. Hoe kan het ook anders. Wendy van der Grinten (37) en Johan Gijsbers (38) gaan samen met Kyan (6) al ruim drie jaar door het leven als fruitariër. Ze eten hoofdzakelijk fruit, aangevuld met groenten. Ze geloven stellig dat ander eten zoals zuivel en vlees slecht is voor de mens. Alles wat ze eten is bovendien rauw. Al zon digt J ohan nog weleens in de wintermaan den. ,,Omdat ik dan het gevoel heb meer warmte nodig te hebben." Zijn zonde? Ge stoomde groenten. Soms een chipje. Wendy is strenger in de leer. Voor haar neus op de tuintafel staat een bruin drankje. ,,Een kruidenmengsel met psylliumvezels, houtskool en bentoniet klei. Is echt vies." Het drankje bindt toxines (giftige stoffen) in de darmen en neemt ze mee naar buiten, legt Wendy uit. ,,De vezels helpen om je darmen te masseren. Dat het de boel er be ter uitdrukt, zeg maar." Johan en Wendy zijn ervan overtuigd dat hun fruitdieet supergezond is. Al van jongs af aan had Wendy veel gezondheidsklach ten. ,,Ik had vaak ontstekingen in mijn achillespees en knieën." Bij de reguliere ge neeskunde vond ze geen oplossing. ,,En toen ik in de puberteit ging menstrueren, was het helemaal een hel. Ik had zo veel pijn. De kramp ging van mijn onderrug naar mijn buik en benen." Ze zocht haar heil in het alternatieve cir cuit. Wendy is opgeleid aan het Instituut voor Eclectische Energetische Natuurge neeskunde. Ze is natuurgeneeskundige. In het verleden werkte ze als natuur- en schei- kundedocent. Ze was negen jaar actief voor de politieke partij VSA uit Veldhoven. Nu helpt ze mensen van hun energetische blokkades af en biedt detoxkuren aan. ,,Om te ontgiften." Hoewel anderen helpen steeds beter ging, lukte het Wendy niet van DAGMENU -Wendy van der Grinten haar eigen klachten af te komen. Ze pro beerde van alles. ,,Shiatsu, acupunctuur, os teopathie, klankensessies of paranormaal healen. Ik wist gewoon niet hoe ik het moest oplossen." Snack Ze zocht en vond uiteindelijk haar heil in het fruitdieet. De klachten verdwenen. Jo- han had ook last van zijn gezondheid: ec zeem, astma, notenallergieën. Had. Nu niet meer. Net als Wendy steekt Johan tegen woordig goed in zijn vel. Sinds hij fruitariër is dus. Alleen sommige noten kan hij nog steeds niet eten. Dat is niet erg. ,,Noten zijn meer voor de snack", zegt Wendy ,,Die kun je zo eens in de zoveel tijd een keertje doen." Noten zijn veel te vet, vinden de twee. Vet halen ze wel uit groenten en fruit. Zit daar niet veel te weinig in dan? ,,Nee", zegt Wendy resoluut. ,,Als je 10 procent vet eet, is het goed. Dat haal je al als je 80 procent fruit eet en 20 procent groente." De aloude Schijf van Vijf is niet aan Wendy en Johan besteed. Voedingsstof fen als calcium, vita mine B en ijzer halen ze zo uit hun rauwe dieet, claimen de twee. De truc is om veel te variëren. Niet de hele dag alleen maar op een zuur appeltje knabbelen dus. Fruit en groenten kopen ze meestal op de markt. Diezelfde marktkoopmannen verzorgden het eten tijdens het Dutch Fruit Festival dat Wendy en Johan onlangs hielden in Asten- Heusden. Daar kwamen zo'n 50 gelijkge stemden van over de hele wereld op af. ,,We hebben daar met zijn allen een gewicht van tweeënhalve ton aan eten weg gegeten", zegt Johan niet zonder trots. Om dat festival te organiseren was de fruitfamilie een tijdje in Nederland. Eigen lijk wonen ze hier al bijna een jaar niet meer. Johan zegde zijn baan als werkvoor bereider op. Hij kocht en verbouwde een grote bus. Die dient nu als huis op wielen. Het huis in Veldhoven verhuurden ze aan expats. Johan: ,,We wilden kijken wat je allemaal als mens kan op deze aardkloot. We wilden ervaren hoe het is ergens anders te zijn." Een besluit dat ze in 2018 namen op de te rugweg van een skivakantie in Frankrijk. Bij Wendy kriebelde het al langer: ,,We zaten in november op de grond in de woonka mer." Wacht even, op de grond? Ja, de grond. Indachtig de filosofie van de Japanse opruimgoeroe Marie Kondo gingen on nodige spullen de deur uit. Maar de slowjuicer bleef. Wendy: „Ik zei tegen Johan: 'Volgend jaar rond deze tijd wil ik hier niet meer zitten.' Ik wil meer dan alleen maar kijken naar de klimop van de buurman." Dat lukte. Het afgelopen jaar reisde het gezin anderhalve maand door Europa met de bus, verbleven ze een tijd in een Spaans ecodorp en vlogen ze naar een fruitfestival in Thailand. Zoontje Kyan ging niet naar school. Hij kreeg les van zijn ouders. De komende periode gaan ze gedrieën weer op pad in hun huis op wie len. Dat is mooi. Dan kan Johan niet meer zondigen. Bij de ouders van Wendy is ge noeg 'ander' eten voorhanden. Hij heeft de voorbije weken een paar keer chips op. Wendy is strenger dan Johan. Ook voor Kyan. Bij vriendjes of familie eet hij soms wel iets anders. ,,Het moet ook weer niet te streng zijn", zegt Wendy. ,,Hij moet niet een of ander trauma krijgen of zo." Johan: ,,Ik wil ook wel dat-ie uiteindelijk zijn eigen keuzes daarin kan maken." Als Kyan iets krijgt wat hij normaal niet eet, moet hij dat wel eerst even checken bij zijn ouders. ,,Als hij gluten eet, dan hebben we echt een probleem", zegt Wendy. Johan: ,,Ja, dan gaat het echt helemaal fout. Dan is- ie echt gewoon drie dagen van slag." Wendy: ,,Ziek. Buikpijn. Janken. Dat was al zo vanaf het eerste korstje brood dat we aan 'm gaven." VOEDINGSCENTRUM VL Met fruitbus de wereld over Merlijn van Dijk Eindhoven Zo maar een dagmenu van de familie: - 1 watermeloen 10kg incl. schil -1 honingmeloen 1kg incl. schil - 1 dinomeloen 1kg incl. schil -1 bakje gemengde vruch ten (ananas, kiwi, banaan, appel e.d.) 350gr voor 1 persoon -1 liter druivensap of sinaasappel- sap - 1 bord/bak bieten/appelsa lade met rozijnen, limoen en zon nebloempitten -1 bord/bak mango/paprika/koriandersaus over een mengsel van courgette en komkommerspirelli met een paar radijsjes om het af te maken -1 bord salade van ijs bergsla/ botersla met tomaat, mango en avocado - Als snack bij de kruidenthee nemen ze graag een dadel, ge droogde abrikozen, of een kleine (RAW) cracker van kruiden met lijnzaad, pompoen- of zonne bloempitten. Een dieet bestaande uit groente en fruit is eenzijdig, reageert een woordvoerder van het voe dingscentrum. Het is volgens haar niet gezond. ,,Het levert niet alle voedingsstoffen. Het le vert weinig eiwit, volkorenpro ducten en gezonde vetten." De gevolgen kunnen onder meer zijn: tekort aan vitaminen en mi neralen, jodium, ijzer en calcium. Afbraak van spiermassa is ook een mogelijk gevolg. ,,Je hebt producten uit elk vak van de Schijf van Vijf nodig voor een gezonde evenwichtige voeding." Wendy van der Grinten en haar part ner Johan Gijsbers in hun fruitbus in Eindhoven. foto ton van de meulenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51