Lange tijd leek voor het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam het ebolavirus ver weg, maar woensdagavond moesten de speciale maanpakken in allerijl uit de berging worden gehaald. Tot middernacht stonden de artsen onder hoogspanning. 4 BESMETTINGSGEVAAR RECONSTRUCTIE A 22.30 uur De Veiligheidsregio Rotterdam Rijn mond slaat groot alarm. Daardoor ziet de buitenwereld voor het eerst dat er iets ernstigs aan de hand is in Rotterdam Zuid: er is een 'incident met duidelijke uitstraling naar de omgeving'. De alarmering is geen standaardprocedure: er zijn de afge lopen jaren meer vermoedens ge weest van ebola, vaak zonder dat het grote publiek daar iets van merkt. 23.00 uur Nieuwsfotograaf Joey Bremer van Media TV staat voor het rood-witte lint bij de hoofdingang. Ondanks de afbakening lopen mensen in en uit. Soms alleen om een sigaretje te ro ken. Op de stoep staan tien ambulan ces, vermoedelijk om nieuwe patiën ten te vervoeren naar een ander zie kenhuis. De spoedeisende hulp en huisartsenpost hebben een opname stop. 23.07 uur MediaTv meldt op Twitter als eerste over 'een mogelijk ebolageval'. Dat wordt ook gezien in de wachtkamer waar patiënten nog altijd wachten op informatie. Ebola? Er wordt gegoo- geld op de besmettelijkheid, op de verschijnselen, op de hoge sterftecij fers in Afrika. 23.39 uur De moeder van Vincent appt be zorgd. Ze heeft Facebook gelezen. Ebola? Ze weten het nog niet, appt hij terug. Bij koorts moet hij zich op nieuw melden in het ziekenhuis is hem verteld. Maar voorlopig zit hij hier, in de wachtruimte zonder in formatie. In de tussentijd heeft Den Hollan der overleg met het LUMC. Dat zie kenhuis in Leiden, gespecialiseerd in de virusziekte, heeft al een quaran- Een patiënte loopt rond half negen de huisartsenpost bij het Maasstad Ziekenhuis binnen. Ze heeft gebeld en verteld dat ze klachten heeft: koorts en overgeven. De huisarts die haar onderzoekt, denkt vrij snel aan ebola, omdat de vrouw net terug is uit Congo. Er is ook twijfel, want de vrouw is niet in het gebied geweest waar de dodelijke infectieziekte heerst. 21.00 uur In het Maasstad Ziekenhuis gaat de telefoon van internist-infectioloog Jan den Hollander. De arts heeft vijf jaar geleden het protocol geschreven over ebola-besmettingen in het zie kenhuis en weet wat hem te doen staat. De patiënt isoleren. De bewa king wordt ingeseind. Mevrouw moet zo snel mogelijk naar een isola tie-container worden gebracht. Nee, niet gewoon via de ziekenhuisgan gen, maar buitenom, zodat ze nie mand kan besmetten tijdens de korte wandeling. Terwijl de internist het dringende telefoontje pleegt, stapt Vincent* (29) de wachtkamer van de huisart senpost binnen met zijn dochter, broer en nichtje. Het is stil. Hij gaat twee stoelen naast een Afrikaanse vrouw zitten. Ze zeggen niks tegen elkaar. Vincents nichtje heeft een astma-aanval gehad. Het wachten duurt niet lang, een halve minuut misschien. Vincent weet het niet meer. Maar achter de balie ziet hij paniek. Heen en weer rennende mensen. ,,Toen we vroegen wat er aan de hand was, vertelden ze ons dat wij en de kinderen meteen naar de andere wachtkamer moesten. Er was mogelijk sprake van een zeer besmettelijke ziekte.'' In die andere wachtkamer zitten ongeveer twintig andere bezoekers. 00.09 uur 02.30 uur De buurvrouw van Vincent blijft achter en wordt door een bewaker weggebracht. De patiënte waar alle alarmbellen voor zijn gaan rinkelen, loopt naar een portacabin met een speciale filter, die zorgt dat alle lucht in de container wordt gezuiverd van micro-organismes als bacteriën en schimmels. De container is kaal. Er staat alleen een onderzoeksbank, stoel, po, thermometer en wat water voor de patiënt klaar. In de wachtruimte zitten mensen met vragen. Yorda Gehbray, die de besmette patiënte heeft gezien en weet dat ze - net als zij - uit Afrika komt, fluistert naar haar buurvrouw dat het twee dingen kunnen zijn: tbc of ebola. De twee vrouwen achter de balie vertellen de verontruste men sen dat ze niets mogen zeggen. On danks de paniek, is de saamhorigheid groot. Iemand troost de dochter van Gehbray, die oorpijn heeft. Een ander leent iemand een telefoonkabel. Een derde deelt drinken uit. Den Hollander belt intussen met collega-infectiologen en het RIVM. Uit de berging wordt beschermende kleding gediept. Grote, witte maan- pakken die zijn aangeschaft tijdens de enorme ebola-uitbraak in 2014 in West-Afrika, die 10.000 mensen het leven kostte. De arts heeft er een keer in geoe fend. Het zijn twee lagen, die hem van top tot teen beschermen. Een waterdicht pak, met daaroverheen een schort en dubbele handschoe nen. Het duurt een half uur voordat de arts en een verpleegkundige zich in de pakken hebben gehesen. In de container krijgt de patiënte een lange vragenlijst. Waar is ze pre cies geweest in Congo, met wie heeft ze contact gehad? Den Hollander zoekt naar andere specifiekere ebola- verschijnselen, zoals bloedingen in het mondslijmvlies, in het oogwit of onder haar nagels. Die vindt hij niet. Voordat hij terug kan naar het zie kenhuis, moet het pak uit, opnieuw een tijdrovende klus. We hebben in gewoon naast haar gezeten. Dit had verkeerd kunnen aflopen, hoor taine-ruimte gereed gemaakt, mocht het daadwerkelijk om ebola gaan. Maar de observaties van Den Hollan der zeggen de experts genoeg: deze vrouw is niet in ebolagebied geweest. Ze heeft geen ebola en het risico daarop is nul. Rond middernacht worden de pa tiënten in de wachtkamer op de hoogte gebracht. Er wordt gelachen en gehuild. Wat de vrouw dan wel heeft, horen ze niet. De veiligheidsregio die nauwelijks informatie naar buiten heeft ge bracht, bevestigt het nieuws in een Twitterbericht. De patiënten, zoals Vincents nichtje, worden na uren wachten alsnog geholpen. Het Maas stad zegt tevreden te zijn over het protocol. Vincent niet. ,,Wij hebben in de wachtkamer gewoon naast haar gezeten hoor. Dit had echt helemaal fout kunnen aflopen." Jan den Hollander heeft de pers te woord gestaan voor het ziekenhuis. Zijn werk zit erop. Hij gaat naar huis. vrijdag 9 augustus 2019 GO Nadia Berkelder, Hanneke van Houwelingen, Sebastiaan Quekel Rotterdam Drie uur lang stress, maar geen ebola Het Maasstad Zie kenhuis is uit voor zorg afgezet. Een patiënte - niet op de foto - was mogelijk besmet met het ebo- lavirus. foto anp -Ooggetuige in wachtkamer *de naam van Vincent is op verzoek van de betrokkene gefingeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4