<mm NIEUWS 3 'Vervelend beestje' lift mee in rozen die in Kenia worden gekweekt Mb vrijdag 9 augustus 2019 De Afrikaanse fruitmot bezorgt de Neder landse glastuinbouwers kopzorgen. Het beestje komt met Keniaanse rozen ons land binnen en is een gevaar voor kasgroenten. Het aantal partijen bloemen, planten en fruit dat vanuit het buitenland wordt tegengehouden, stijgt in schrikbarend tempo. De Europese Commissie schrijft in een deze week gepubliceerd rap port dat er vorig jaar vanuit Ne derland liefst 1228 meldingen kwamen over onderschepte zen dingen van buiten de EU. Dat is een stijging van ruim 70 procent. Alleen vanuit Duitsland komen meer meldingen. De EU wijst de Afrikaanse fruit- mot aan als belangrijkste oorzaak. Liefst 3,1 miljard rozen komen er ieder jaar vanuit Afrika deze kant op, waarvan twee derde uit Kenia. De Afrikaanse fruitmot, die voor komt in grote delen van zuidelijk Afrika, voelt zich kennelijk prima thuis tussen de bloemen. De Thaumatotibia leucotreta is 'een heel vervelend beestje', zegt Sjaak van der Tak, voorzitter van Glastuinbouw Nederland. ,,Met name voor de paprikatelers. Het beestje zorgt voor schade aan het gewas, waardoor ze de paprika's niet meer kunnen aanbieden voor verkoop.'' Telers zijn bang dat de klimaatverandering er bovendien toe leidt dat de mot tijdens de warmere winters mogelijk kan overleven. Paprika's Gerben Messelink, onderzoeker entomologie aan Wageningen universiteit, legt uit hoe zo'n motje vanuit een container met rozen in een kas in het Westland terecht kan komen. ,,Als zo'n mot met een roos de huiskamer in gaat, kan hij eitjes leggen van waaruit larven ontstaan die zich in de bloem nestelen. Als daar ver volgens weer een vlinder uitkomt die een kas binnenvliegt, dan heb je een probleem.'' Paprika's zijn favoriet bij het beestje, dat sinds dit jaar op de quarantainelijst van de Europese Unie staat. Dat betekent dat er strenge maatregelen gelden wan neer de Afrikaanse fruitmot in een kas wordt aangetroffen. Ver nietigen van het gewas kan een optie zijn, al is het volgens Messe- link ook mogelijk om tot chemi sche bestrijding over te gaan. Van der Tak stelt dat het in elk geval een hoop ellende geeft. ,,Het beestje heeft geen invloed op de gezondheid van mensen, maar brengt wel schade toe aan het gewas. Ook beïn vloeden nieuwe plagen het systeem van biologische bestrijders en na tuurlijke vijanden, en dat is lastig.'' Het grootste gevaar van een even tuele motteninvasie is volgens Mes- selink van economische aard. ,,Als larfjes in de vrucht kruipen, en ze worden in andere landen aangetrof fen, dan bestaat de kans dat landen besluiten om helemaal geen pa prika's uit Nederland meer af te wil len afnemen.'' Zover is het nog niet, en de sector wil dat graag zo houden. ,,Als dit doorgaat moet de overheid haar ver antwoordelijk nemen, bijvoorbeeld door strengere controle op de im port.'' Op dit moment wordt 10 procent van de rozen uit Kenia bij binnen komst in Nederland gecontroleerd. De Vereniging van groothandelaren in Bloemkwekerijen (VGB) waar schuwt dat op korte termijn moge lijk 100 procent van de bloemenzen- dingen vanuit Afrika gecontroleerd gaat worden, een zeer kostbare maatregel. Op dit moment vindt overleg plaats over de te nemen stappen. De kans bestaat dat andere landen geen paprika's uit ons land meer willen Volgens een woordvoerder van de NVWA is 100-procentcontrole op dit moment nog geen optie. ,,Het in spectiepercentage wordt vastgesteld in Brussel. Daarbij wordt bekeken wat de risicofactoren zijn; in hoe- verre zullen de onderschepte eier- pakketten en larven uitgroeien tot volwassen motten die rond gaan vliegen?'' Tot nu toe is dat laatste bij de onderschepte rozen volgens de woordvoerder niet het geval. Overigens is het de verantwoor delijkheid van Kenia om ervoor te zorgen dat de rozen die naar de EU gaan, vrij zijn van de Afrikaanse fruitmot. Branchevereniging VGB doet een beroep op importeurs om met hun leveranciers in overleg te treden om betere voorzorgsmaatre gelen te nemen. ,,Voorlichting, pre ventie, bestrijding en strengere con troles in Kenia moeten zorgen dat het aantal vondsten bij import daalt. Alles moet in het werk gesteld wor den om te voorkomen dat de EU be sluit de controlefrequentie op te voeren.'' De import van rozen vanuit Kenia vertegenwoordigt jaarlijks een waarde van ongeveer 250 miljoen euro. 3 dagen Nabij de kust FLETCHER ©hotels WWW. FLETCHER. NL/VRIJ DAG 0347 - 750 490 JARIGE JOB XING YA GO Er is er één jarig hoera! Reuzen- panda Xing Ya vierde gisteren zijn 6de verjaardag in zijn Rhenense bui tenverblijf. Naast de dagelijkse portie bamboe werd het dier getrakteerd op galia- en waterme loenen. Overigens kreeg ook zijn vrou welijke maatje Wu Wen dezelfde ver rassing. Beide die ren schelen precies zes dagen: de een werd op 5 augustus geboren, de ander op de 11de. Er is nog een reden waarom voor 8ste van de 8ste is gekozen als officiële verjaardag. In China geldt 8 als geluksgetal. Nu hopen ze in Ouwe hands Dierenpark dat zoveel geluk tot nageslacht leidt. FOTO ROBIN VAN LONKHUU- SEN/ANP Mot uit importbloemen bedreigt de paprika uit het Westland Sander van Mersbergen Zoetermeer —Gerben Messelink, entemoloog VOORDEEL VRIJDAG Fletcher Hotel-Restaurant Carlton 2 x overnachting inclusief ontbijt y 1 x heerlijk hoofdgerecht m li Informatiepakketje 57 1 Gratis WiFi en parkeren pp 1 Aankomst t/m 31-10-19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3