9 De stilte en het water maken alles idyllischer INFO in een vloeiende beweging gebeu ren, waardoor je vooruit komt. Ik ben direct dankbaar voor de aanwe zigheid van Niek. De eerste meters komen we alleen vooruit omdat hij peddelt en ik verwoed schep, draai en vooral veel water m de kano en over mezelf heen schep. Hij geeft de richting aan, ik zit voorin en bepaal het tempo. Niek leidt ons langs drij vende boomstronken, onder brug getjes door en geeft zo nu en dan een tip. Af en toe ben ik het ritme kwijt en mep tegen zijn peddel aan. ,,Geeft niks!", zegt hij joviaal. De tocht, zowel avontuurlijk als ontspannend, duurt zo'n anderhalf tot twee uur. Het eerste kwartier ben ik nog vooral met mezelf en mijn armen bezig. Als het peddelen goed gaat en we - al zeg ik het zelf - als een geoliede machine door het water glijden, heb ik 'tijd' om rond te kijken. Het klotsende water en de stilte maken alles idyllischer. De weilanden, de schapen langs de kant, de eenden op het water en af en toe zelfs een vis die omhoog springt tegen de boot aan: ik zie van alles. Kroos Zo nu en dan verandert het water in een prachtig groen laken van kroos. Ik ook. Ik blijf mezelf nat spetteren en in een mum van tijd zijn mijn broek, jas en armband bezaaid met groene stukjes. Na een tijdje doe men de indrukwekkende stadswal len van Sluis op. We dobberen even zodat ik om me heen kan kijken (en mijn armen kan laten rusten). Mijn broek is aan het eind van de tocht doorweekt en door het te hoog houden van de peddel, heb ik ook herhaaldelijk water in mijn mouw gegoten. Het geeft niet. Ik kan ka noën, de zon breekt zelfs door, we hebben de wind in de rug én ik heb reservekleding in de auto. in de zomer, Carlien merkt dat ook veel mensen uit de streek de ge meente Sluis eens van een andere kant willen zien. Daniël van Houte uit Cadzand gaat ook voor het eerst kanoën op West-Zeeuws-Vlaamse wateren en trotseert samen met dochter Jasmijn (8) de regen. Jas mijn krijgt een reddingsvest aan en een schepnetje mee, voor onder weg. Over de vraag of ik alleen wil va ren of een instructeur mee wil ne men, hoef ik als kano-leek niet lang na te denken. Niek Dieleman uit Schoondijke gaat met mij mee. Hij begeleidt ook regelmatig groepen die gaan kanoën. Niek studeert in Leiden, maar werkt in de vakanties bij Buitengewoon Actief. ,,Het is geen straf om dit te mogen doen", lacht hij. Waterdichteton Carlien en Niek zetten de kano schuin op de oever voor mij klaar. Het enige dat ik hoef te doen, is er in klimmen op het droge. Van Carlien krijg ik een waterdicht tonnetje om spullen in op te bergen, een geplas tificeerde kaart en een flesje water. De kano zit verrassend comfortabel, ik kan mijn lange benen er prima in kwijt en er zit zelfs een zitje met rugsteun in. Als Niek en ik zitten, duwt Carlien ons soepel het water in. Mijn angst voor omslaan ver- dwijnt gelijk met de regen. De kano ligt stabiel op het water. Nu alleen nog leren peddelen. Niek doet het voor; met de bolle kant van de ped del 'schep' je met je linkerhand het water naar achteren weg en houdt de steel iets omhoog. Dan draai je een kwartslag en peddel je met je rechterhand. Uiteindelijk moet dat vrijdag 9 augustus 2019 GO peddelen langs Sluis en Groede Buitengewoon Actief houdt de hele zomer kanotochten op woensdag en donderdag. Extra data zijn te vinden via de Face- bookpagina van Buitengewoon Actief. Wat kost het? Volwasse nen betalen 12,50 euro per per soon voor een tocht van zo'n twee uur, kinderen tot en met tien jaar betalen 7,50 euro. Meer informatie via buitengewoon.eu. j Kijk op pzc.nl /video Op pad met de kano Verslaggever Sophie ging ka noën bij Buitengewoon Actief en instructeur Niek Dieleman ped delde met haar mee. Ook Daniël van Houte en dochter Jasmijn (8) uit Cadzand maakten een tocht. FOTO PETER NICOLAI Carlien kijkt vanaf de kant toe. FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37