'Pak onterechte bewoning migranten aan' Reactie van ZorgSaam 7 ZIEKENHUIZEN SAMENWERKING De directeur van ziekenhuis AZ Zeno in Knokke is kritisch over ZorgSaam. Samenwerking tussen beide organisaties is nog ver weg. f® De gemoederen tussen de directies van zie kenhuis AZ Zeno in Knokke en het Zeeuws-Vlaamse ZorgSaam liepen de afgelopen tijd flink op. Het leidde tot verschil lende gesprekken tussen beide partijen. Maar echt samenwerken, dat is nog ver weg, zegt AZ Zeno- directeur Frank Lescrauwaet. „Jammer genoeg niet. Integendeel. Beide kampen hebben wel pogin gen gedaan, maar voor een con crete vorm van samenwerking op de lange termijn is nog geen en kele stap vooruit geboekt." ,,Ik denk dat beide partners niet dezelfde wil hebben om tot een ultiem goed resultaat te komen in het belang van de bevolking van West-Zeeuws-Vlaanderen en de Zeeuwse patiënt." ,,Vanuit AZ Zeno zijn we zeker en vast geïnteresseerd om samenwer king te verkennen. Maar of dit om gekeerd zo is, weet ik niet zeker." ROND DE TAFEL ,,Ik laat de uitlatingen van de heer Smit voor hemzelf. Vanaf de ont werpfase van het nieuwe gebouw is het steeds de bedoeling geweest het comfort en het welzijn van de patiënt op de eerste plaats te zet ten. Ik stel vast dat we er inderdaad in geslaagd zijn een ziekenhuis te realiseren dat maximum comfort Waarom zou de uroloog van ZorgSaam hier niet kunnen opereren? biedt aan de patiënt." „Oneerlijke concurrentie? Dat vind ik een zwaar woord. Ik stel vast dat er al jaren informatie- krantjes worden verspreid door ZorgSaam. En dan roepen ze daar moord en brand als AZ Zeno voor de eerste keer, als kennismaking met het mooie ziekenhuis over de grens, een informatiefolder ver spreidt. Wij willen daar enkel cliënten net over de grens goed mee informeren. Maar goed, ook dit soort dingen zouden we in een overleg met elkaar kunnen bespre ken." ,,We zouden patiënten met be paalde zorgbehoeften naar elkaar kunnen doorsturen of eventueel dokters in beide ziekenhuizen kunnen laten werken. Een voor beeld: we zijn recent gestart met robotchirurgie. Waarom zou de uroloog van ZorgSaam hier geen patiënten kunnen opereren? Of omgekeerd: waarom zouden onze cardiologen niet kunnen gaan dot teren in Nederland? We zoeken al lebei heel wat artsen. Misschien kunnen die gedeeld ingezet wor den bij beide ziekenhuizen." ,,Ik denk dat we nu langzaamaan moeten proberen wat wederzijds vertrouwen op te bouwen. Dat kan in eerste instantie door elkaar wat meer te respecteren in onze uitlatingen en elkaars kwaliteiten niet te gaan bekritiseren. We moe ten die juist gebruiken zodat bei den nog sterker worden. Het aan stellen van een mediator is moge lijk om het ijs wat te breken en te kijken op welke manier beide zie kenhuizen er samen beter uit ko men." In Colijnsplaat ontstond enige tijd geleden onrust over de huisvesting van arbeidsmigranten in de dorps kern. Het buurtcomité Kern Colijnsplaat begon een petitie en leverde die in bij de gemeente Noord-Beveland. Die laatste reageert daar nu op in een brief. Burgemeester Letty Demmers en wethouder Adrie van der Maas laten als college weten dat de koper van voormalig B&B De Eenhoorn aan de Havelaarstraat ge woon arbeidsmigranten mag on derbrengen in zijn pand. Want daar rust naast de bestemming 'wonen' ook de bestemming 'pension' op. Zijn aanvraag om twaalf arbeidsmi granten onder te brengen in het pand is volgens het college bestem- mingsplantechnisch mogelijk. Een ander verhaal wordt het als migranten zijn ondergebracht in een pand met enkel 'woning' als be stemming. Dan dient daar volgens het college één huishouden te wo nen. En daar kan een groep arbeids migranten, om meerdere redenen, niet toe gerekend worden. In de brief zegt het college in die gevallen 'waar mogelijk' over te gaan tot handhaving. Dat wil zeggen: als er sprake is van overlast. Dus nog niet We zijn als comité nog steeds verontrust en we zullen het op de voet volgen bij gebleken onterechte bewoning door arbeidsmigranten. Die over last moet wel door de bewoners van Colijnsplaat gemeld worden, zowel bij de politie als bij het college. Het buurtcomité Kern Colijns- plaat is niet tevreden over de brief. ,,We zijn als comité nog steeds ver ontrust en we zullen het op de voet volgen", laat Annelies Steendijk weten. ,,Wat betreft de Eenhoorn is het juridisch blijkbaar niet tegen te houden. Maar moreel gezien is het voor het dorp een andere zaak." Steendijk zegt dat arbeidsmi granten in het verleden voor over last hebben gezorgd. ,,En in de toe komst verwachten we dat ook. Het toezicht zit in Schiedam, dat vin den wij te ver weg. J e huis moet een veilige haven zijn, en dat is het voor veel mensen al zo lang niet meer." Lijst De manier van handhaving vindt Steendijk op zijn minst dubieus: ,,We hopen dat de gemeente gaat doen wat ze horen te doen: de wet handhaven. Ze zeggen zelf dat het niet mag. Dus moeten ze handha ven. En niet pas bij overlast, zo ver De gemeente moet handhaven. En niet pas bij overlast willen wij het helemaal niet laten komen." Het comité heeft inmiddels een flinke lijst met woningen waar ar beidsmigranten wonen. ,,Die gaat naar de gemeente. Van andere dor pen hebben we ook al adressen ge kregen. Die sturen we ook op." vrijdag 9 augustus 2019 GO 'Laten we elkaar respecteren' Frank Gijsel Knokke-Heist AZ Zeno en ZorgSaam hebben inmiddels meerdere keren met elkaar gesproken. Zijn daar re sultaten geboekt? Hoe komt dat? Proeft u wel bereidheid bij Zorg Saam tot samenwerking? Of is dit trekken aan een dood paard? Frank Lescrauwaet, directeur van AZ Zeno in Knokke-Heist. foto peter nicolai ZorgSaam-bestuurder René Smit sprak over 'een zorgpa- leisje over de grens' toen hij het had over uw nieuwe ziekenhuis. Hij neemt ook de termen 'oneer lijke concurrentie' en 'ongelijke strijd' in de mond. - Frank Lescrauwaet, AZ Zeno Mocht het tot samenwerking komen met ZorgSaam, waar moeten we dan aan denken? René Smit, voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorg Saam, reageert desgevraagd kort op de uitspraken van AZ Zeno-directeur Frank Les crauwaet. Smit laat weten dat ZorgSaam al een uitnodiging voor nieuw overleg naar AZ Zeno in Knokke heeft ge stuurd. ,,Om rond de tafel te gaan en verdere samenwer king te bespreken." Op die uit nodiging zegt ZorgSaam nog geen antwoord te hebben ge kregen. Wat moet er nu gebeuren om toch tot zo'n vorm van samen werking te kunnen komen? Noord-Beveland kan de vesti ging van twaalf arbeidsmigran ten in voormalig B&B De Een hoorn in Colijnsplaat niet tegen houden. Wel wil de gemeente, bij overlast, gaan handhaven op panden waar onterecht arbeids migranten wonen. Willem Adriaansens Colijnsplaat -Annelies Steendijk -Annelies Steendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35